Business Mathematics Business Mathematics: Aryne C. Luzano
Business Mathematics Business Mathematics: Aryne C. Luzano
MATHEMATICS
Aryne C. Luzano
Fundamental Operations on:
• Fractions
• Decimals
Fractions represent equal parts of a
whole or a collection.
How to change Mixed Number to Improper Fraction?
How to change Mixed Number to Improper Fraction?
Adding and Subtracting Similar Fraction
Adding
Dissimilar
Fraction
Adding
Mixed
Number
How to multiply Fraction?
How to divide Fraction?
Convert Fraction to Decimal
¼=?
¼ = 0.25
Add and Subtract Decimal
Multiplying Decimal
How to divide a decimal if the divisor is not a whole
number?
EXERCISES
Find the sum of the following fractions: , ,
+ +
Simplify: - +
- + = =
=1
A townhouse contractor bought 152 gallons of paint. If his crew sprayed 58 gallons on the interior
walls, rolled 35 gallons on the exterior walls and brushed 9 gallons on the window grills, how
many gallons of paint were left?
Answer : 48
Joancan make a necklace in 8 minutes and a bracelet in 3 minutes. How much
time will it take her to finish 20 necklaces and 28 bracelets?
Jill produces perfumes by mixing two scents. Each bottle
requires 5/8 mL of one of the scents. If 500 mL of this particular
scent is available, how many bottles can be filled?
During its first five days of
operation, Jane, the manager of
Tealicious Milk Tea reported the
following sales: Php5,215.50, Php
4, 320.25, Php 6, 005.75, Php 7,
985.50, and Php 10, 530.85. How
much was the total sales of
Tealicious Milk Tea in its first five
days of operation?
In April 2020, Rhynace paid Php 125 578.95 for taxes on her income for the
year 2019. This year, she paid Php 147 803.22 worth of taxes for her 2020
income. How much more did Rhynace pay this year compared to last year?
To prepare for the coming
school year, Alyssa bought 10
pieces of notebooks at Php
65.35 each and 3 ballpens at
Php 25.75 each. How much did
it cost her to buy the
notebooks and ballpens?
Junalyn bought 1.75 kg of chicken and paid Php 236.25. What is the price of the
chicken per kilogram?
Ace paid Php 3 307 893.75 for a rectangular lot with an area of 348.75
square meters. How much does the lot cost per square meter?
x = Php 9 485