Standard Costing & Variance Analysis
Standard Costing & Variance Analysis
Week 9
Managing Production
Control of Costs within manufacturing is vital To keep product costs to a minimum To monitor the production process To gauge efficiency To provide a basis for improvement
2
Standard Costs
Most suitable in organisations With common or repetitive operations Where inputs required to produce outputs can be accurately measured
3
All costs attached to products are based on standard or predetermined amounts Standard Costs are established before production begins Provides management with
goals to attain (planning) basis for comparison with actual results (control)
Standard Costs are costs per unit Standard Costs are also known as planned costs, predicted costs and scheduled costs.
4
All expected inputs to and outputs from the production process Direct Labour Direct Materials also Variable Overheads Fixed Overheads
5
Cost Control
Assists management in production of a unit of usable product at the lowest possible cost at predetermined quality standards making periodic comparisons of actual costs with standard costs to measure performance correct inefficiencies
6
Types of Standards
Ideal Standard Usually this standard cannot be attained and leads to unfavourable variances as it assumes
minimum prices for all costs optimal usage 100% manufacturing capacity
good overall price but not necessarily the lowest price for all costs direct labour is not 100% efficient normal spoilage will occur manufacturers do not operate at 100% capacity7
Establishing Standards
Variety of Methods: Past Experience Best Prices Available Current Wage Rates Anticipated Improvements Expected Market Variations
Establish inputs for planned output Attach standards to all inputs Start Production Monitor Actual Outcomes Compare Standards to Actuals (Variance Analysis) Take corrective action if necessary
9
Production run of batch of 1,200 wall blocks Standard Price of concrete 25p per Kg
Standard Use of concrete 1,200 Kg Standard Cost of Labour 6.00 per hour Standard Time to make batch 60 hours
10
Actual Use of concrete 900 Kg Actual Cost of Labour 5.00 per hour Actual Time to make batch 68 hours of which 10 idle
11
Standard Cost of production Materials 1,200 X 25p 300 Labour 60 X 6.00 360 Total 660 Actual Cost of production Materials 900 X 30p 270 Labour 68 X 5.00 340 Total 610 Variance (660 - 610) 50 Favourable
12
Materials Variances
Total Materials Variance (Standard Price X Standard Use) (Actual Price X Actual Use) =
(0.25 X 1,200) X (0.30 X 900) = 30(F)
13
Materials Sub-Variances
Price Variance (Std Price - Act Price) X Act Use = (0.25 - 0.30) X 900 = 45 (A) Usage Variance (Std Use - Act Use) X Std Price = (1,200 - 900) X 0.25 = 75 (F) Summary Price Variance Usage Variance 45 (A) 75 (F) 30 (F)
14
Labour Variances
Total Labour Variance (Standard Rate X Standard Hours) - (Actual Rate X Actual Hours) = (6.00 X 60) - (5.00 X 68) = 20 (F)
15
Labour Sub-Variances
Wage Rate Variance (Std rate - Act Rate) X Act Hours = (6.00 - 5.00) X 68 = 68 (F) Labour Efficiency Variance (Std Hours - Act Hours) X Std Rate = (60 - 68) X 6.00 = 48 (A) Summary Wage Rate Variance Labour Efficiency Variance 68 (F) 48 (A) 20 (F)
16
60 (A)
Productive Efficiency Variance (Std Hours - Productive Hours) X Std Rate = (60 - 58) X 6.00 = 12 (F) Summary Idle Time Variance Productive Efficiency Variance 60 (A) 12 (F) 48 (A)
17
Point to Note
Each of these variances can be reduced to sub-variances The sum of sub-variances of any given variance = that variance
18
We can compare what we expect with what actually happens We can investigate below the surface A total variance is constructed of subvariances Total variances can mask inefficiencies Materials variance may be favourable but Good purchasing may be ruined by Excessive waste
19
Materials Prices have risen why? Less waste in Usage why? Has better quality material been purchased creating less wastage? Is workforce being more careful? Were standards wrong? Can we get similar quality materials elsewhere cheaper?
20
Labour is being paid less why? Hired less skilled workers? If so, would expect decline in efficiency Certainly efficiency is down, but Re-analyse and find productive efficiency has improved Decline due to enforced idle time. Why idle time stock problems, machine break down, production bottlenecks? Investigate and correct
21
Total Variance (Std Use X Std Price) (Act Use X Act Price) Sub Variances Price Variance (Std Price Act Price) X Act Use Usage Variance (Std Use Act Use) X Std Price
22
Total Variance (Std Hrs X Std Rate) (Act Hrs X Act Rate) Sub Variances Wage Rate (Std Rate Act Rate) X Act Hours Efficiency (Std Hrs Act Hrs) X Std Rate Efficiency Sub Variances Idle Time (Idle Hrs X Std Rate) note always adverse Productive Efficiency (Std Hrs (Act Hrs Idle Hrs)) X Std Rate
23
Budgeted Output 600 units Actual Output 550 units [mention!!] Standards (PER UNIT) Material A 1.5 kg @ 2.00 per kg Material B 2.0 litres @ 5.00 per litres Labour 5 hours @ 8.50 per hour Calculate materials and labour variances
24
Material A 1,100 kg costing 2,090 Material B 962.5 litres costing 4,812.50 Labour 3,025 hours costing 24,200 KEY POINT Need to compare standards at
25
Therefore
Material A 1.5 X 550 = 825 kgs Material B 2.0 X 550 = 1,110 litres Labour 5 X 550 = 2,750 hours Material A 2,090/1,100 = 1.90 per kg Material B 4,812.5/962.5 = 5.00 per litre Labour 24,200/3025 = 8.00 per hour
26
Material A Total Variance (Std Use X Std Price) (Act Use X Act Price) (825 X 2.00) (1,100 X 1.90) = 440 (A)
27
Usage Variance
(Std Use Act Use) X Std Price = (825 1,100) X 2.00 = 550 (A)
Price Variance
(Std Price Act Price) X Act Use = (2.00 1.90) X 1,100 = 110 (F) So, 550 (A) + 110 (F) = 440 (A)
28
29
We saw from Absorption costing that Overhead Absorption Rates are calculated in advance As estimates on materials and labour can be wrong So can the amount of overhead absorbed
30
31
Scenario
Product X has a Variable Overhead Cost of 2 hours X 1.50 = 3.00 per unit Actual Results = Labour 820 hours of which 60 were idle 400 units made Actual Variable Ohead = 1,230
32
Total Variance
Total Variance 400 units should incur (400 X 3)= Actually incurred = Variance
Sub Variances
Expenditure Variance Difference between amount of variable ohead which Should have been incurred in the hours productively worked (ie total hours idle hours) and Actual amount of variable overhead incurred
34
Sub Variances
Expenditure Variance Productive hours = 820 60 = 760 760 hours should cost (760 X 1.50) = 1,140 Actually Cost 1,230 Variance 90 (A)
35
Sub Variances
Sub Variances
Summary of Variable Overhead Variances Expenditure 90 (A) Efficiency 60 (F) Total 30 (A) Next Week Fixed OH variances
37
IMPORTANT
Standard Costing & Variance Analysis is a KEY element of the course Do read Dyson Chapter 18 in 6th Edition Chapter 16 in 5th Edition Also recommended Colin Drury any of Cost & Management Accounting Cost & Management Accounting (an introduction) Management Accounting for Business Decisions All on Level 5 ref 657 38