Class4_English
Class4_English
2|Page
16. Write the prime factorization of 84.
3|Page
18. Add (-7) + 12 - 29.
4|Page
20. If 6 pencils cost ₹30, what is the cost of 10 pencils?
6|Page
9 24. Draw a bar graph to represent:
Apples: 8
Oranges: 5
Bananas: 12
Mangoes: 10
7|Page
25. The ratio of boys to girls in a class is 3:5. If there are 40
students, how many are boys and how many are girls?
8|Page
28. Riya mixes 2/3 liters of yellow paint with 3/4 liters of
blue paint to make green paint. What is the volume of green
paint she has made?
29. The sum of two numbers is 80, and their ratio is 3:5.
Find the numbers.
9|Page
30. The price of 5 kg of rice is ₹250. Find the price of 8 kg
of rice.
[5 marks]
11 | P a g e
12 | P a g e