0% found this document useful (0 votes)
70 views4 pages

Oc MR 0701

The document presents a series of mathematical reasoning problems involving comparisons of prices at pizza stores, amusement parks, and a mango bundle store, as well as a bubble tea menu. It includes specific questions about which options are cheaper or meet certain criteria, along with detailed calculations and answers. The answers to the questions are provided along with explanations for each choice.

Uploaded by

Abby L
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
70 views4 pages

Oc MR 0701

The document presents a series of mathematical reasoning problems involving comparisons of prices at pizza stores, amusement parks, and a mango bundle store, as well as a bubble tea menu. It includes specific questions about which options are cheaper or meet certain criteria, along with detailed calculations and answers. The answers to the questions are provided along with explanations for each choice.

Uploaded by

Abby L
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

OC – Mathematical Reasoning – Tables

1. 2 local pizza stores offer the same menu but at different prices. They are shown
in the table below:

Petty’s Pizza Planet Pizza


Large pizza (assorted) $10.50 $10.80
Small pizza $5.60 $5.40
Garlic bread $3.20 $3.00
Soft drink can (assorted) $2.90 $2.50
Small chocolate cake $13.20 $13.50
Deluxe chocolate cake $21.30 $21.60

Jules wants to buy 3 small pizzas and a deluxe chocolate cake for herself, but she
only wants to visit one store. Which store is cheaper for her and by how much?
a. Petty’s Pizza by $0.30
b. Planet Pizza by $0.30
c. Petty’s Pizza by $1.40
d. Planet Pizza by $1.40
e. Both of them cost the same

2. Joseph lives near 3 amusement parks. They are shown in the table below:

Horror Park Tango Mania iScream


Number of kids 1 6 4
rides
Number of 4 4 6
restaurants
Shows and parades 2 6 3
Distance from 30 minutes 12 minutes 42 minutes
Joseph’s house (by
car)

Joseph is taking his toddlers to one amusement park today. He knows that his toddlers
cannot go on thrill rides, so he wants to choose an amusement park with at least 3 kids
rides. He also wants to go to an amusement park that is less than a 45-minute journey
by car and has at least 4 shows and parades that the kids can enjoy. Which amusement
park should he choose?
a. Horror Park
b. Tango Mania
c. iScream
d. None of the above
e. All of the above
3. A particular store sells mangoes in the following bundles:

Mango Bundles Price


1 mango $3.00
3 mangoes $8.00
5 mangoes $13.00
12 mangoes $30.00

Jessica wants to buy a dozen mangoes for her family. She wants to either buy 4 packs of
3 mangoes or buy 1 pack of 12 mangoes. How much cheaper is the 1 pack of 12
mangoes compared to the 4 packs of 3 mangoes?
a. $5.00
b. $4.00
c. $3.00
d. $2.00
e. $1.00

Questions 4 and 5 refer to the following information.

A bubble tea store that recently opened has the following drinks menu:

Menu Price
Fruity milk teas (Mango, Strawberry, $5.50
Lychee or Guava)
Fruity iced teas (Mango, Strawberry, $5.30
Lychee, Lemon, or Guava)
Milkshakes (Chocolate, Vanilla, or $6.50
Strawberry)
Hot teas (Green tea or Black tea) $4.90
Add-on toppings to the drink (Rainbow Extra $0.80 (added to drink price)
Jelly or Custard)

4. Lillian wants to buy a Strawberry Milkshake and a Guava Milk tea. What is the
total cost for both of these items?
a. $11.00
b. $11.50
c. $12.00
d. $12.50
e. $13.00

5. Nicholas only has $11.00 to spend at the bubble tea store. He knows that he
wants to buy a Lychee Iced tea with Rainbow Jelly. What is the only other drink
that he can buy?
a. Fruity milk tea
b. Fruity iced tea
c. Milkshakes
d. Hot tea
e. Rainbow jelly
Answers:
1. B
2. B
3. D
4. C
5. D

Explanations:

1. B

At Petty’s Pizza, Jules will spend:


® 3 small pizzas = 3 × $5.60 = $16.80
® Deluxe chocolate cake = $21.30
® TOTAL = $16.80 + $21.30 = $38.10

At Planet Pizza, Keshav will spend:


® 3 small pizzas = 3 × $5.40 = $16.20
® Deluxe chocolate cake = $21.60
® TOTAL = $16.20 + $21.60 = $37.80

Therefore, Planet Pizza is cheaper by $0.30.

Therefore, the answer is Option B.

2. B

Joseph wants to visit a theme park with at least 3 kids rides. Because Horror Park only
has 1 kid ride, it is excluded.

He also wants the park to have at least 4 shows and parades that the kids can joy.
Therefore, iScream is excluded since it only has 3 shows and parades.

Therefore, he should visit Tango Mania.

Therefore, the answer is Option B.

3. D

4 packs of 3 mangoes cost: $8.00 × 4 = $32.00


1 pack of 12 mangoes costs $30.00

Therefore, the difference is $32.00 – $30.00 = $2.00

Therefore, the answer is Option D.


4. C

A Strawberry Milkshake costs $6.50


A Guava Milk tea costs $5.50

TOTAL = $6.50 + $5.50 = $12.00

Therefore, the answer is Option C.

5. D

A Lychee iced tea with Rainbow Jelly costs $5.30 + $0.80 = $6.10.
Therefore, he has $11.00 – $6.10 = $4.90 remaining.

Therefore, he can only buy a Hot Tea with the remaining money.

Therefore, the answer is Option D.

You might also like