0% found this document useful (0 votes)
5 views

Math_G4_T1_Review_Activity_2_-_Multiplication_and_Multiplication_comparisons_ANSWERS

The document provides a review activity for Grade 4 mathematics focused on multiplication and multiplication comparisons. It includes problems for multiplying whole numbers, finding products, and writing comparison sentences for given equations. Additionally, it presents word problems involving real-life scenarios to apply multiplication concepts.

Uploaded by

ahmedsalehaswer
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
5 views

Math_G4_T1_Review_Activity_2_-_Multiplication_and_Multiplication_comparisons_ANSWERS

The document provides a review activity for Grade 4 mathematics focused on multiplication and multiplication comparisons. It includes problems for multiplying whole numbers, finding products, and writing comparison sentences for given equations. Additionally, it presents word problems involving real-life scenarios to apply multiplication concepts.

Uploaded by

ahmedsalehaswer
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Math G4 T1: Review Activity 2: ANSWERS

Multiplication and Multiplication comparisons

4.NBT.5 Multiply whole numbers up to 4 digits by 1-digit, and two 2-digit numbers
Solve the following:
1) Find the product. 2) Find the product.

3) Find the product. 4) Find the product.


On Average, Noon sells 2424 perfumes each
1437 × 5 day on its platform. How many perfumes
does Noon does noon sell in 4 days?

5) Find the product. 6) Find the product.


23 x 25

7) Find the product.

A school in Riyadh has12 classrooms, with 37 students in each class. How many students
does the school have in total?
4.OA.1 + 4.OA.2: Multiplication Comparisons
1) Write two comparison sentences for the following equation: 45 = 5 x 9
45 is 5 times as many as 9 or 45 is 9 times as many as 5

2) Write two comparison sentences for the following equation: 56 = 7 x 8


56 is 7 times as many as 8 or 56 is 8 times as many as 7

3) Write an equation for the comparison sentence 4) Write an equation for the comparison sentence
21 is 3 times as many as 7: 21=3 x 7 or 21=7 x 3 36 is 4 times as many as 9: 36=4 x 9 or 36=9 x 4

5) Every morning, 10 elephants come to the 6) Shun caught 49 fish. Hiroto caught 7 fish.
watering hole. In the evening. 4 times as many
elephants come. Complete the comparison.
How many elephants come to the watering hole Shun caught 7 times as many fish as Hiroto
in the evening? 10 x 4 = 40 elephants caught.

7) There are 8 paintings in the museum. There are 24 statues.


There are 3 times as many statues as there are paintings in the museum.

Which equation will help us find the unknown number?

8) Tim ate 5 bananas this week. His pet monkey ate 35 bananas this week.
Tanya's pet monkey ate 7 times as many bananas as Tanya this week.

Which equation will help us find the unknown number?

9) Lucy sold 8 cups of lemonade. Abbie sold 6 times as many cups of lemonade.

Which equation will help us find how many cups (a) Abbie sold?

You might also like