0% found this document useful (0 votes)
25 views5 pages

Year 7 Worksheet 18 1

Uploaded by

Thet Paing Soe
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
25 views5 pages

Year 7 Worksheet 18 1

Uploaded by

Thet Paing Soe
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

Year 7 Worksheet 18: Ratios and Proportions

Activity 1: Ratios

1. Simplify the ratio 24:36.

___________________

2. Write the ratio of 4 apples to 3 oranges.

___________________

3. In a class, the ratio of boys to girls is 5:7. If there are 35 boys, how many girls are there?

___________________

4. The ratio of the number of red marbles to blue marbles in a box is 3:5. If there are 24
blue marbles, how many red marbles are there?

___________________

5. Express the ratio of 15 to 45 in its simplest form.

___________________

6. A recipe calls for 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. How many cups of sugar are
needed if 9 cups of flour are used?

___________________

7. If the ratio of dogs to cats in a pet shop is 4:9, how many cats are there if there are 36
dogs?

___________________

8. Simplify the ratio 18:54.

___________________

Free English Worksheets • www.successtutoring.com.au


9. In a bag, the ratio of green balls to yellow balls is 7:8. If there are 56 green
balls, how many yellow balls are there?

___________________

10. If the ratio of boys to girls in a school is 3:4, and there are 300 boys, how many girls are
there?

___________________

Free English Worksheets • www.successtutoring.com.au


Activity 2: Proportions

1. Solve the proportion: 3/x = 9/27

___________________

2. Solve for x: 5/x = 15/30

___________________

3. If 4 pencils cost $12, how much will 10 pencils cost?

___________________

4. Solve for x: 7/21 = x/63

___________________

5. If 5 meters of fabric costs $20, how much would 8 meters cost?

___________________

6. Solve the proportion: 2/5 = x/25

___________________

7. If 6 apples cost $3, how much will 15 apples cost?

___________________

8. Solve for x: 4/x = 20/25

___________________

9. If 3 books cost $9, how much would 7 books cost?

___________________

10. Solve the proportion: x/8 = 12/24

___________________

Free English Worksheets • www.successtutoring.com.au


Answer Key
Activity 1

1. 2:3
2. 4:3
3. 49 girls
4. 18 red marbles
5. 1:3
6. 6 cups of sugar
7. 9 cats
8. 1:3
9. 49 yellow balls
10. 400 girls

Activity 2

1. x = 9
2. x = 10
3. $30
4. x = 21
5. $32
6. x = 10
7. $7.50
8. x = 15
9. $21
10. x = 4

Free English Worksheets • www.successtutoring.com.au


Free English Worksheets • www.successtutoring.com.au

You might also like