Modules in G11
Modules in G11
Department of Education
National Capital Region
S CHOOLS DIVIS ION OFFICE
MARIK INA CITY
BUSINESS MATHEMATICS
Quarter 1: Module 7
• Profit or Loss
• Break-even Point
This module is designed and written with you in mind. It is here to help you
master the topic Buying and Selling. The scope of this module is to differentiate
profit from loss, illustrate how profit is obtained, how to avoid loss from the
given transaction, and determine the break-even point.
A. The money earned after the direct cost and the indirect cost are accounted for
after the sale of a commodity is called _______________________________.
A. Cost Price C. Operating expenses
B. Loss D. Profit
B. It occurs when the cost and expenses exceeded the selling price or sales.
A. Cost Price C. Operating expenses
B. Loss D. Profit
C. Mr. Santos bought 120 pieces of ball pen for Php 650 and sells each for Php5.
Find the loss or profit in selling the ball pen.
A. Gain – Php 50 C. Loss – Php 50
B. Gain – Php 75 D. Loss – Php 75
D. What is the selling price of an outdated bag if its cost is Php 700 and loss
percentage is 20%?
A. Php 560 C. Php 580
B. Php 570 D. Php 590
E. Mr. Rivera bought 5 dozens eggs for Php 420 which he sells for Php 9 each. If
6 of the eggs got broken, did he gain or lose in selling egg? By how much?
A. Gain Php 66 C. Loss Php 42
B. Gain Php 78 D. Loss Php 66
F. Eleonor sold a bracelet to Carol with a markup rate of 15%. Afterwards, Carol
sold it to Delia and incurred a loss of 10%. If Delia paid the bracelet for 1400,
how much is the cost of the bracelet?
A. Php 1322.66 C. Php 1342.66
B. Php 1332.66 D. Php 1352.66
G. What is the loss percent if the retailer sells the book for Php 450, which is
bought for Php 500?
A. 8% C. 10%
B. 9% D. 11%
I. A jeweler sold two necklaces for Php 1500 each. He gained 10% on the first
necklace but lost 10% on the other. Find the cost of the two necklaces.
A. Php 1363.64, Php 1650 C. Php 1350, 1666.67
B. Php 1363.64, Php 1666.67 D. Php 1400, 1666.67
J. How much did the jeweler in problem 9 gain and lose in selling the necklace?
A. Gain–Php136.36, Loss–150 C. Gain-Php150, Loss-166.67
B. Gain–Php136.36, Loss–166.67 D. Gain-Php100, Loss-166.67
What’s In
Add/subtract the following integers:
file:///D:/desktop%20folder%2007182020/ADM%20(module%20in%2
0Business%20Math)/ADM%20output/ADM8/juice.pdf
Guide questions:
1. Do you think Stephany gained profit in selling mango juice? Explain.
2. How much did she earn/lose in selling mango juice?
What Is It
In the previous lesson, you learned how to compute the profit you will
gain in buying and selling business. But what if your product did not sell-out?
What will happen to the cost of goods sold and other expenses you spent? In
this lesson, you will learn the bigger view and other possibilities in dealing with
the business world specifically in buying and selling.
When we talk about profit, we are talking about the money earned after
the cost price (direct cost) and the other operating costs (indirect cost) are
accounted for after the sale of a commodity. It is computed by subtracting the
cost price (indirect cost) and other operating expenses (direct cost) from the
selling price. It is similar to how loss is computed; however, loss occurs when
the cost and expenses exceed the selling price or sales, or in other words, we
get a negative result.
Profit or Gain happened when; Selling Price > Cost Price (Positive result)
or Gain = Selling Price – Cost Price
Loss happened when Selling price < Cost Price (Negative result)
Loss = Cost Price – Selling Price
Example 1: Vincent purchased 20 kilos of banana for Php 50 per kilo at cost.
He was able to sell 12 kilos of it for Php 70. Unfortunately, the remaining
bananas became overripe so he needs to sell it for a lower price of Php 40 per
R=SX
TC = C X
The equation now becomes:
P=SX-CX
Where: P = Profit
S = Selling price per unit or the unit price
C = Cost Price per unit
X = number of units sold
Profit = 12(70) – 12(50)
= Php 840 – 600
= Php 240
Loss = 8(40) – 8(50)
= 320 - 400
= (Php 80)
Profit/Loss = Php 240 – 80
= Php 160 he still gains by Php 160
Example 2: Victor bought a second-hand motorcycle for Php 20000 and spent
Php 8000 for repair and another 4000 for repainting. He then sold it to Jose
for only Php 30000 based on its market value. How much did he gain or lose?
Find his profit or loss percent.
Solution: Total Cost = 20000 + 8000 + 4000
= 32000
Example 4: The store owner markup his product by 45% based on the cost
price. Then, during an inventory sale, he allows a 30% discount. What is the
gain percent?
1.5
Gain Percent = = 0.015 𝑜𝑟 1.5%
100
Example 5: Rose losses 5% after selling a calculator for Php 950 due to small
scratches. At what price must she sell the other calculator with the same cost
to gain 30%?
4 11300 1200
5 149 25
6 1350 366
7 1100 285
8 11300 300
9 18300 3500
10 19500 21300
1. The money earned after the cost price (direct cost) and other operating costs
(indirect cost) are accounted for after the sale of a commodity is
called________________________.
2. ___________________ occurs when the cost and expenses exceed the selling
price or sales.
Let us assume that your mother is a fruit vendor and she regularly
encounters gain and loss in selling fruits. Your task is to enumerate six (6) fruits
that your mother is selling and write the possible profit and loss she may
encounter using the table below. Then, compute the total loss and gain in selling
fruits. The first item is provided for you.
2.
3.
4.
5.
6.
Total Profit/Loss
Combining all the transactions, does your mother experience gain or loss?
________________ By how much? __________________________.
1. It occurs when the cost and expenses exceed the selling price or sales.
A. Cost Price C. Operating expenses
B. Loss D. Profit
2. The money earned after the cost price (direct cost) and the other operating
costs (indirect cost) are accounted for after the sale of a commodity is called
__________________.
A. Cost Price C. Operating expenses
B. Loss D. Profit
3. Aaron gains 30% in selling a bookshelf for Php 4500. What is the cost of
bookshelf? (Round-off your answer to whole number)
A. Php 3462 C. Php 3482
B. Php 3472 D. Php 3492
4. What is the loss percent if the retailer sells a pair of rubber shoes for Php
1460, which was bought for Php 1825?
A. 20% C. 23%
C. 21% D. 25%
5. Mr. Santos bought 100 pieces of notebook for Php 2000 and sold each for
Php23. Find the loss or profit in selling the notebook.
A. Gain – Php 250 C. Loss – Php 250
B. Gain – Php 300 D. Loss – Php 300
6. What is the selling price of an outdated jacket if its cost is Php 550 and loss
percentage is 24%?
A. Php 398 C. Php 418
B. Php 408 D. Php 428
7. Mr. Tan bought 3 dozens of roses for Php 720 which he now sells for Php24
each. If 7 of the roses wither, did he gain or loss in selling rose? By how
much?
A. Gain Php 24 C. Loss Php 24
B. Gain Php 42 D. Loss Php 42
9. Ivy sold two cellphones for Php 13500 each. She gains 10% on the first
cellphone but losses 10% on the other. Find the cost of the two cellphones.
A. Php 11972.73, Php 14850 C. Php 12172.73, Php15000
B. Php 12072.73, Php 14850 D. Php 12272.73, Php15000
10. How much did the jeweler in problem 9 gain and loss in selling the cellphone?
A. Gain–Php1527.27, Loss–1350 C. Gain-Php1327.27, Loss1500
B. Gain–Php1427.27, Loss–1350 D. Gain-Php1227.27, Loss1500
Additional Activities
1. Ron purchased a microwave oven for Php 5200 but due to some scratches
he had to sell it for Php 4000. Find his loss per cent.
2. The furniture store owner gains 15% in selling a table for Php 18000. For
how much should he sell it to gain 20%?
3. Your uncle is into buy and sell business. He purchased a used bicycle for
Php 3000 and spent Php 1200 to make it look cooler. If he sold the bicycle
for Php 3900, by how many percent did he gain or lose?
4. Elisa sold a television set for Php 11500 and lost 10% of cost due to some
damage. If she sells another television for Php 13500, find her gain or loss.
5. The gasoline station owner purchased gasoline for Php 35 per liter. Due to
the increase in demand for gas, the selling price of gasoline increases to Php
50 per liter, wherein 1000 liters were sold. Unfortunately, during the
pandemic, the selling price of gasoline went down to Php 30 per liter. After
that, the owner sold another 1000 liter.
a. How much did the owner gain or loss? B.
b. How many percent did he gain or loss?
2. It is also called as cash inflow or for sellers, it is simply the selling price of the
product.
A. Break-even point C. Revenue
B. Fixed cost D. Variable cost
5. Mr. Rivera bought 5 dozens eggs for Php 450 which he sells for Php9 each. If
10 of the eggs are broken, did he gain, loss, or break-even in selling egg?
A. Break-even C. Loss
B. Gain D. Cannot be determined
6. The merchandising firm incurred Php 15000 for rental fee, Php125000 for the
cost of goods, marketing cost of Php 10000, Php 30000 for regular employees'
salary, and Php 5000 utilities expenses. How much is the total fixed cost?
A. Php 30000 C. Php 50000
B. Php 45000 D. Php 125000
8. If the unit price of a commodity is Php 25, variable cost is Php 17, and total
fixed cost is Php 10000, find the break-even points in units and in pesos.
A. 1100 units, Php 27500 C. 1200 units, Php 30000
B. 1150 units, Php 28750 D. 1250 units, Php 31250
What’s In
Find the unit price of the following. Round-up your answers to whole
numbers.
What’s New
What Is It
You have learned in the previous lesson that profit can be obtained if the
selling price or sales is greater than the cost price and expenses. However, when
the cost and expenses exceed the selling price or sales, loss occurs. But what if
the sales of commodities are equal to the cost and expenses? What will happen to
the cost of goods sold and other expenses you spent? This scenario illustrates
the break-even point. The break-even point is a point where a business neither
makes a profit or loss. It happens when the revenue is equal to its total cost. The
following are the different terminologies associated with break-even analysis.
Revenue is also called cash inflow or for sellers, it is simply the total sales
of the product.
Fixed costs are the costs that do not change, remain constant regardless
of the unit volume. Examples are rent, managers’ salary, administrative cost,
janitorial services, etc.
Variable costs are costs that go up and down with sales. It varies with
direct proportion to quantity sold or unit volume. Examples are the cost of goods
sold, sales commission, company and credit card fees, advertising costs,
distribution costs, customer service costs, marketing costs, utilities expense, etc.
P = R – TC
0 = R – (VC + FC)
R = VC + FC
Note: BEP in unit should always be rounded-up to whole number even if the
fraction or decimal is closer to the lower whole number than the higher whole
number. (example: If the computed BEP in unit is 45.00001, round it up to 46.)
To compute the Break-even point (BEP) in pesos
BEP in pesos = Unit price x BEP in units
Example 1: Ms. Riza bought Php 150 pieces of bags for Php 52500. She also
incurred other expenses such as fixed cost for Php 15000 and other variable costs
for Php 5000. If Ms. Riza's total sales is Php 72500, did she gain, lose, or reach
the break-even point?
Solution: Sales = variable cost + fixed cost
Example 2: Find the breakeven point in unit and in pesos of a coloring book if
the unit price is Php 50, variable cost is Php 30, and the fixed cost is Php 8000.
FC
Solution: BEP =
(S−V)
8000
BEP in units = = 400 units
(50−30)
BEP in pesos = BEP in units x unit price
= 400 x 50 = Php 20000
Example 3. The accessory store of Mr. Ramos purchased 500 pieces of bags for
Php 330 each. He also incurred other expenses for one month as follows:
Rent – Php15 000
Employees’ salary - 38 000
Utility expenses - 18 000
Find the break-even points in units and Pesos if the selling price of each bag is
Php 600.
FC
Solution: BEP =
(S−V)
Fixed Cost = Php 15000 + 38000 = Php 53000
Variable cost = 330 + (18000/500) = 330 + 36 = 366
53000
BEP = = 226.50 𝑜𝑟 227 units (BEP in units)
(600−366)
BEP in Pesos = Php 600 x 227 = Php 136200
Example 4: Let's say the break-even volume of sales is Php 120 000 (We may
assume that the calculated break-even point in units is 6000 units x sales price
of Php20 per unit).
Sales (Revenue) Php 120 000 (6000 units x Php 20 per unit)
Less:
Variable costs 72 000 (6000 units x Php 12 per unit)
48 000 (120 000 – 72 000)
Less:
Fixed Costs 48 000
Net Income Php 0 Break-even
Unit Price Variable Cost Fixed Cost BEP in units BEP in pesos
Php 100 Php 59 Php 8000 1. 6.
1500 1120 16000 2. 7.
450 320 10000 3. 8.
60 45 8000 4. 9.
11600 10100 20000 5. 10.
3. The costs that do not change or remain constant regardless of the unit
volume is called __________________________________________.
4. The costs that go up and down with sales and varies with direct proportion
to quantity sold or unit volume is called __________________.
a. Sales ___________________________________________________________
Let us assume that your mother is operating a variety store and you are
assigned to compute the gross profit of your store. Complete the data below
by supplying an amount for each category where you will arrive at a break-
even net profit.
Less:
Variable costs ______________________
Less:
Fixed Cost ______________________
4. It is also called as cash inflow or for sellers, it is simply the selling price of
the product.
A. Break-even point C. Revenue
B. Fixed cost D. Variable cost
5. If the unit price of a commodity is Php 95, the variable cost is Php 75, and
the total fixed cost is Php 14000, find the break-even points in units and in
pesos.
A. 670 units, Php 63650 C. 690 units, Php 65550
B. 680 units, Php 64600 D. 700 units, Php 66500
6. Mr. Rivera bought 5 dozens of roses for a total of Php 1200 which he sells for
Php 30 each. If 20 of the roses withered, how much did he gain, lose, or
break-even in selling roses?
A. Break-even - Php 0 C. Loss – Php 200
B. Gain – Php 200 D. Loss – Php 400
7. The total sales of shoes is Php 54 000 for 60 units. If the store’s variable
cost per unit is Php 650 and the total fixed cost is 18000, what is the BEP
in units?
A. 68 C. 70
B. 69 D. 72
Additional Activities
Solve the following problems.
1. What are the break-even points in units and in pesos of a computer printer
if the unit price is Php 4500, variable cost, Php 3800 and total fixed cost is
Php7000?
2. A bicycle has fixed cost of Php 18000 with the unit price of Php 4800 and
a variable cost of Php 3200. Find the break-even points in units and in
pesos of a bicycle.
4. The trading company sells a laptop for Php 21000 per unit. It has variable
cost of Php 16500 per unit and a fixed cost of Php 70000 per month.
Identify the break-even points in units and in pesos.
1. It happened when the selling price is less than the cost price.
A. Cost Price C. Operating expenses
B. Loss D. Profit
2. The cost that goes up and down with sales and varies directly to the quantity
sold or unit volume.
A. Cost of goods C. Selling cost
B. Fixed cost D. Variable cost
5. What is the loss percent if the retailer sells the cabinet for Php 8460, which
was bought for Php 10250?
A. 15.46% C. 21.16%
B. 17.46% D. 23.16%
6. Mr. Santos bought 100 pieces of pencil for Php 500 and sold each for Php6.
Find the loss or profit in selling the pencil.
A. Gain – Php 100 C. Loss – Php 100
B. Gain – Php 200 D. Loss – Php 200
7. What is the selling price of an outdated pair of pants if its cost is Php 650 and
loss percentage is 20%?
A. Php 480 C. Php 520
B. Php 500 D. Php 670
8. Mei sold two pizzas for Php 450 each. She gains 20% on the first pizza but
losses 20% on the other. Find the cost of two pizzas.
A. Php 365, Php 510.50 C. Php 375, Php 572.50
B. Php 365, Php 520.50 D. Php 375, Php 562.50
9. Missy bought 4 dozens of donuts for Php 1200, which she now sells for Php30
each. If 9 of the donuts were devoured by ants, did she gain or lose in selling
donuts? By how much?
11. If Lito wants to gain 25% based on cost, how much must he sell the scooter?
A. Php 8000 C. Php 11750
B. Php 11125 D. Php 12000
12. If the unit price of a commodity is Php 295, variable cost is Php 210, and the
total fixed cost is Php 11000, find the break-even points in units and in pesos.
A. 120 units, Php 35105 C. 140 units, Php 41300
B. 130 units, Php 38350 D. 150 units, Php 44250
13. The total sales of 30 units of cabinets is Php 135000. If the store’s variable
cost per unit is Php 900 and the total fixed cost is 27000, what is the BEP in
units?
A. 8 C. 10
B. 9 D. 11
15. The trading company sells bedsheets for Php 770 per unit. It has a variable
cost of Php 550 per unit and a fixed cost of Php 60000 per month. Find the
break-even points in units.
A. 270 C. 272
B. 271 D. 273
17. The manufacturing firm incurred Php 32000 for rent, Php 155000 for the cost
of goods, delivery expense of Php 8000, Php 40000 for regular employees’
salary, and Php 13000 utility expense. What should be the total sales or
revenue of the firm to get a break-even net income?
A. Php 176000 C. Php 252000
B. Php 248000 D. Php 270000
20. What should be the total sales or revenue of the store to get a break-even net
income?
A. Php 37000 C. Php 546000
B. Php 43000 D. Php 583000
References
https://www.business-case-analysis.com/break-even-analysis.html
https://www.math-only-math.com/worksheet-on-profit-and-loss.html
https://www.math-only-math.com/practice-test-on-profit-loss-and-discount.html
Lesson 1
1) Profit 1) B 6) C 1) 23.08%
2) Loss 2) D 7) C 2) Php 18782.61
3) Profit or Gain 3) A 8) B 3) 7.14%
4) Loss 4) A 9) D 4) Gain - Php 722.22
5) Gain profit 5) B 10) D 5) a. Gain - Php 10000 b. 14.29%
Lesson 2
What I Know What’ In What’s More? What I have learned
1) A 1) Php 50 1) 196 1) Break-even point
2) C 2) Php 8 2) 43 2) Revenue
3) C 3) Php 17 3) 77 3) Fixed cost
4) B 4) Php 34 4) 534 4) Variable cost
5) A 5) Php 6 5) 14 5.a) Sales = Variable
6) B 6) Php 20 6) Php 19600 cost + fixed cost
7) D 7) Php 1 7) Php 64500 or Sx = Vx + FC
8) D 8) Php 300 8) Php 34650 𝐹𝐶
b)BEP in unit=
(𝑆−𝑉)
9) B 9) Php 6300 9) Php 32040
c) BEP in pesos =
10) C 10) Php 370 10) Php 162400
Unit price x BEP in units
Assessment Additional Activities
1) B 6) A 1) 10 units, Php 45000
2) C 7) D 2) 12 units, Php 57600
3) A 8) D 3) 5 units, Php 115000
4) C 9) A 4) 16 units, Php 336000
5) D 10) D 5) a. Php 465000 b. Php 45000 c.Php 510 000
Elisa O. Cerveza
Chief, Curriculum Implementation Division
OIC, Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Dominador J. Villafria
Education Program Supervisor - Mathematics