100% found this document useful (2 votes)
726 views

Market Math 2021

Uploaded by

samackiewicz
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (2 votes)
726 views

Market Math 2021

Uploaded by

samackiewicz
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 26

Market

Math
Let’s Go Shopping!

AN
MATH ACTIVITY
Thank You For Your Download!
Other Resources You May Enjoy:

• PRINTING TIP: This is an image-heavy file! If you have trouble printing, select “Print as Image” under
your advanced printer options.
• Questions or Comments? If you have any questions, please feel free to contact me at
[email protected]. If you have trouble printing, find a small error, or have any
questions, I encourage you to email me or use the “Ask a Question” feature before leaving negative
feedback. Thanks so much!

VISIT WITH ME!

Graphics Credits

Thank you for abiding by universally accepted codes of professional ethics while using this resource!
PLEASE NOTE: YOUR PURCHASE ENTITLES YOU TO USE THIS IN ONE CLASSROOM. IF YOU LOVE WHAT
YOU HAVE BOUGHT, PLEASE SHARE A LINK TO MY STORE WITH YOUR FRIENDS AND COLLEAGUES!
Each page of this document is copyright 2011-2021 Teaching With a Mountain View, Ltd. You do not have permission to claim any part as your own, and
you may not share, create, or sell anything based on this document. Please do not post this document, in part or in its entirety, on any web-based
application, including Amazon Inspire and shared teacher, school, or district web pages. Do not share this file on sites such as Facebook groups,
Dropbox, Google Drive, etc. You may post this for single-classroom use on a password protected student site (such as Google Classroom) only.
Under no circumstances may you post this document on any publicly accessible website.
Please contact me for grade-level, school and district license inquiries. Thank you so much!
Using this resource
This decimals activities is one of the
first resources I created—while I was
student teaching—and one of the very
first ones I ever posted on TpT! Now,
I have given it a facelift in both
content and appearance, and I hope
you love it. To begin, each of your
students will need a Math Market Ad
(Page 4). I recommend printing these
on cardstock and laminating them so
you can use them for years to come!
Pages 4-8 require students to add and
subtract decimals using the Math
Market Ad. Pages 9-12 will help
students with estimating decimals and
some larger numbers, and pages 13-16
are a bonus assessment that I use
for adding and subtracting decimals.
Have fun!
The Math
market
carrots bananas STRAWBERRIES grapes

$1.58 .86 $2.48 $3.67


SERVES 7 SERVES 6 SERVES 5 SERVES 8
EGGS CHICKEN STRIPS pizza cereal

$2.54 $5.74 $7.24 $2.25


SERVES 12 SERVES 8 SERVES 5 SERVES 16
BROCCOLI CRACKERS MAC & CHEESE WHIPPED CREAM

$1.94 $2.04 $2.48 $1.09


SERVES 2 SERVES 18 SERVES 3 SERVES 8
BISCUITS CANDY DONUTS BREAD

$2.94 $1.66 .59 $3.46


SERVES 8 SERVES 1 SERVES 1 SERVES 18
tissues shampoo card DOG FOOD

$2.56 $3.55 $1.49 $13.43

©2015 TEACHING WITH A MOUNTAIN VIEW


Shopping scenarios
Read each of the shopping scenarios below. Use
your Math Market Ad to answer the questions.
CEREAL SNACKING PIZZA PONDERINGS
You buy two boxes of cereal. You buy a box of pizza.
How many servings do you have? You have a coupon for $1.50 off the
frozen pizza. How much is it now?
How much do the two boxes cost altogether?
You hand the cashier a ten dollar bill.
What combination of bills and coins would you How much change does she give you?
use to pay for your purchase?
Using the change you received, what
If you eat one serving each day, how many
can you buy from The Math Market?
days would your purchase last?

FRUITS AND VEGGIES DINNER DOLLARS


You are making a fruit salad. Mom sends you to the store for dinner.
You buy a package of strawberries, bananas, She asks you to buy chicken, broccoli, and macaroni
and grapes. How much do you spend?
and cheese. How much money do you need?

If you bought a pre-made fruit salad at the Mom gives you a $20 bill and asks you to buy dog
store, the price is $14.99. How much do you save food for Fido if you have enough. Do you? Explain.
by making your own?

When you get home, you realize you need one


more package of strawberries and two more
bunches of bananas. How much do you spend on
those three items?

©2015 TEACHING WITH A MOUNTAIN VIEW


Decisions, Decisions
Now it’s your turn to decide what to buy! Read the
scenarios below and answer the questions.

YOU PICK TWO YOU PICK FOUR


Pick two items that you want Pick four items that you want
to buy from the Math Market. to buy from the Math Market.
Item Cost
Item Cost

Total Cost: Total Cost:


If you ONLY use bills, what combination would you If you ONLY use bills, what combination would you
use to make sure you had enough? use to make sure you had enough?

How much change would you get when you pay with How much change would you get when you pay with
your bills? your bills?

FRUIT FOR THE FAMILY


You need to buy fruit for your family for the entire week. There are 6 family members, and everyone needs one
serving of fruit for the entire week (7 days). What combination of fruit would you buy to have enough?
Make a table to display what you would buy. Be sure to list your total, how you pay, and the change you get back.

©2015 TEACHING WITH A MOUNTAIN VIEW


Shopping for the week
You go shopping twice throughout the week. Follow the directions below to detail
both of your shopping trips. You must figure out what combination of items you
can buy with each amount. Please buy enough to come within $2.00 of your
starting amount, and include at LEAST three items.

MONDAY THURSDAY
You have $20.35 to go shopping with. You have $14.53 to go shopping with.
What do you buy? What do you buy?

How much money do you spend? How much money do you spend?

How much money do you have left? How much money do you have left?

How many servings of food did you buy? How many servings of food did you buy?

Follow up Questions
1. How much more money do you have to go shopping on Monday than you have on Thursday?

2. How much more money did you actually spend on Monday than on Thursday?

3. On Saturday, you decide to go shopping again. You can’t decide whether you want to buy Donuts and
Grapes or Cereal and Eggs. Which combination would be less expensive to buy? By how much?

©2015 TEACHING WITH A MOUNTAIN VIEW


More Problem Solving
Scenarios
You need 15 servings of strawberries Your family uses 24 pieces of bread
for your upcoming party. How many each week. How many loaves do you
packages will you need to buy, and need, and how much will it cost?
how much will it cost?

Conditioner costs .59 more than Is it a better deal to make Chicken


shampoo. How much will it cost you to Strips and Broccoli for dinner or a
get both shampoo and conditioner? pizza? Explain.

A singing music card costs $2.89 more Mac & Cheese went on sale for $1.49.
than the card in the ad. How much How much money would you save if
would the singing card cost? you bought TWO boxes of it?
Reading the Receipts
Each of the receipts below has some missing parts. Fill in the blanks to
complete the receipts. Use your Math Market Ad to help you!
The Math market The Math market

Carrots..................... $1.58 Bread..................... $_____


Cereal........................ $2.25 Eggs........................ $_____
Crackers.................. $2.04 Donut..................... $_____
Candy........................ $1.66 Tissues....................$_____
Card............................ $1.49

Coupon.................... -$0.99 Coupon.................... -$____

Total.................. $_______ Total.......................... $7.90

Create your own receipt below. You buy at


least 4 items and have a coupon for $1.59.

The Math market


Grapes.................... $_____
Strawberries........ $_____
Biscuits.................. $_____
Dog Food..................$_____
Shampoo.................$_____
Bananas..................$_____

Extras:
Bag of Ice...............$_____

Total.......................... $28.56
Estimating Sums & Differences

PART 1
You go to the store with $20. Using front-end
PART 2
Now, round the price of each item from Part 1
estimation (rounding to the nearest whole to the nearest TENTH of a dollar. Find the
dollar), list three combinations of items that sum of those prices. Would you have gone
you may be able to buy. You can have any over the $20 limit?
number of items, but it must be about $20. Example: Pizza ($7.20) + Dog Food ($13.40) =
Example: Pizza ($7) + Dog Food ($13) = $20 $20.60 Yes, I would have gone over the limit.

First Combination: First Combination:

Second Combination: Second Combination:

Third Combination: Third Combination:

About how much more do eggs About how much would it cost to
cost than whipped cream? buy a card, tissues, and shampoo?

About how much would it cost About how much more is the pizza
to buy two bags of carrots? than the chicken strips?
Estimating Sums & Differences
At the Grocery Store
TOP 5 MOST-VISITED GROCERY STORES IN THE UNITED STATES
GROCERY STORE NUMBER OF VISITORS
Whole Foods 18,298,298
King Soopers 14,432,235
Costco 9,556,096
Safeway 9,456,022
Wal*Mart 6,873,234

About how many more visitors did About how many visitors did Costco,
King Soopers have than Costco? Safeway, and Wal*Mart have
combined?

Which grocery store has about ten Create two questions that can be
million more visitors than Costco? answered using the table above with
Explain how you know. estimation or rounding.
SALE, SALE, SALE!
Hot off the press! There is a sale at your local grocery store…but the managers are demanding YOU do the math!
There are two options for this stupendous sale: You can round the prices to the nearest whole dollar OR you round
them to the nearest tenth of a dollar. However, you must determine what the better deal is!
Use the prices from the Market Math Ad to determine the sale prices for each item if it was on sale by rounding to
the whole dollar AND rounding to the nearest tenth of a dollar. Then answer the questions on the next page.

Item Whole Dollar Tenth of a Dollar


Carrots
Bananas
Strawberries
Grapes
Eggs
Chicken Strips
Pizza
Cereal
Broccoli
Crackers
Mac & Cheese
Whipped Cream
Biscuits
Candy
Donuts
Bread
Tissues
Shampoo
Card
Dog Food
SALE, SALE, SALE!
Rounding Decimals Data Reflection
1. Which do you think will be the better buy, rounding to the nearest whole
dollar or rounding to the nearest tenth of a dollar. Why?

1. How much will all of the groceries cost in total when you round them to
the nearest whole dollar?

1. How much will all of the groceries cost when you round them to the
nearest tenth of a dollar?

1. Which is the better deal? Was your prediction correct?

1. How much money do you save by rounding to the answer in number 4


than the other option?

1. What if the store manager gave you the option to round the prices to the
nearest hundredth or thousandth of a dollar? Would you be interested in
that sale? Why or why not?

1. Even if there weren’t a sale like this at a real store, how could rounding
to the nearest dollar or tenth of a dollar help you?

Extension
Add up the total price of the original items altogether. What is the total original cost of all
of the items? How much money do you save by taking advantage of this sale?
Let’s Go Shopping!
Assessment
In your life, whether you are deciding how much gas you can afford to buy, how
much money you have to spend on groceries, or how many shirts you can buy with
your babysitting allowance, decimals will always be an integral part!

Even though you may not have to make those decisions right now, you do have several
very important decisions to make today, for you have just had $200.00 bestowed
upon you. You have also been given the freedom to choose what you do with that
$200.00. BUT WAIT! Life is never that simple, now, is it? You have to spend at
least $195.25, you can’t go over your budget, and you have to show your work about
how you figured out what to buy! Follow these steps to ensure your success:

Step 1: Look through the catalogs and decide what you want to buy.

Step 2: Write the total current balance on the top of the worksheet (Remember,
you are starting with $200). Cut out the picture of the item, glue it onto the
worksheet and label the price of each item.

Step 3: Add up the price of the three items on that page.

Step 4: Subtract the total price of those items from the current balance.

Step 5: Check your work by adding the current balance number to the total of the
items of the current page.

Step 6: Using a new worksheet page, repeat the steps again, writing the new
balance on the top of the sheet. Complete a new worksheet for every three items
until your balance reaches the minimum amount, or you’ve spent all your money.
Current Balance: _____

Add it up: How much is left:

Check your work:


SAMPLE

Current Balance $200.00

$19.50 $21.34 $29.90

Add it up: How much is left:

19.50 200.00
21.34 - 70.74
+ 29.90 $129.76
$70.74

Check your work:

129.76
+ 70.74
200.00
Adding and Subtracting Decimals
Assessment Rubric

Notes/Comments:
Market
Math
Answer
Keys
Answer keys have been provided for pages and
questions where there are definitive answers.
Open-ended questions/pages do not have
answer keys included. If you see a mistake or
have a question, please feel free to email me at
[email protected]
Shopping scenarios
Read each of the shopping scenarios below. Use
your Math Market Ad to answer the questions.
CEREAL SNACKING PIZZA PONDERINGS
You buy two boxes of cereal. You buy a box of pizza.
How many servings do you have? You have a coupon for $1.50 off the
32 servings frozen pizza. How much is it now?
How much do the two boxes cost altogether?
$5.74
$4.50 You hand the cashier a ten dollar bill.
What combination of bills and coins would you How much change does she give you?
use to pay for your purchase?
$4.26
Varies: 4 $1 bills and 2 quarters
Using the change you received, what
If you eat one serving each day, how many
can you buy from The Math Market?
days would your purchase last? Varies.
32 days (Anything except the chicken strips, pizza,
and dog food)

FRUITS AND VEGGIES DINNER DOLLARS


You are making a fruit salad. Mom sends you to the store for dinner.
You buy a package of strawberries, bananas, She asks you to buy chicken, broccoli, and macaroni
and grapes. How much do you spend?
and cheese. How much money do you need?
$7.01 $10.16
If you bought a pre-made fruit salad at the Mom gives you a $20 bill and asks you to buy dog
store, the price is $14.99. How much do you save food for Fido if you have enough. Do you? Explain.
by making your own?
$7.98 No, because dog food costs
$13.43 and 10.16+13.43=$23.59
When you get home, you realize you need one
more package of strawberries and two more and you only have $20.
bunches of bananas. How much do you spend on
those three items?
$4.20

©2015 TEACHING WITH A MOUNTAIN VIEW


Shopping for the week
You go shopping twice throughout the week. Follow the directions below to detail
both of your shopping trips. You must figure out what combination of items you
can buy with each amount. Please buy enough to come within $2.00 of your
starting amount, and include at LEAST three items.

MONDAY THURSDAY
You have $20.35 to go shopping with. You have $14.53 to go shopping with.
What do you buy? What do you buy?
ANSWERS WILL VARY ANSWERS WILL VARY

How much money do you spend? How much money do you spend?

ANSWERS WILL VARY ANSWERS WILL VARY


How much money do you have left? How much money do you have left?
ANSWERS WILL VARY ANSWERS WILL VARY
How many servings of food did you buy? How many servings of food did you buy?
ANSWERS WILL VARY ANSWERS WILL VARY

Follow up Questions
1. How much more money do you have to go shopping on Monday than you have on Thursday?

$5.82
2. How much more money did you actually spend on Monday than on Thursday?

Varies

3. On Saturday, you decide to go shopping again. You can’t decide whether you want to buy Donuts and
Grapes or Cereal and Eggs. Which combination would be less expensive to buy? By how much?
Donuts and Grapes: $4.26 Donuts and Grapes are cheaper
Cereal and Eggs: $4.79 by .53

©2015 TEACHING WITH A MOUNTAIN VIEW


More Problem Solving
Scenarios
You need 15 servings of strawberries Your family uses 24 pieces of bread
for your upcoming party. How many each week. How many loaves do you
packages will you need to buy, and need, and how much will it cost?
how much will it cost?

3 packages 2 loaves
$7.44 $6.92

Conditioner costs .59 more than Is it a better deal to make Chicken


shampoo. How much will it cost you to Strips and Broccoli for dinner or a
get both shampoo and conditioner? pizza? Explain.

$7.69 Pizza because chicken strips


and broccoli cost $7.68 while
pizza costs $7.24

A singing music card costs $2.89 more Mac & Cheese went on sale for $1.49.
than the card in the ad. How much How much money would you save if
would the singing card cost? you bought TWO boxes of it?
$4.38 $1.98
Reading the Receipts
Each of the receipts below has some missing parts. Fill in the blanks to
complete the receipts. Use your Math Market Ad to help you!
The Math market The Math market

Carrots..................... $1.58 Bread..................... $_____


3.46
Cereal........................ $2.25 Eggs........................ $_____
2.54
Crackers.................. $2.04 .59
Donut..................... $_____
Candy........................ $1.66 2.56
Tissues....................$_____
Card............................ $1.49

Coupon.................... -$0.99 1.25


Coupon.................... -$____

8.03
Total.................. $_______ Total.......................... $7.90

Create your own receipt below. You buy at


least 4 items and have a coupon for $1.59.

The Math market


3.67
Grapes.................... $_____
Strawberries........ $_____ 2.48
2.94
Biscuits.................. $_____
13.43
Dog Food..................$_____
3.55
Shampoo.................$_____ Answers will vary
.86
Bananas..................$_____

Extras:
1.63
Bag of Ice...............$_____

Total.......................... $28.56
Estimating Sums & Differences

PART 1
You go to the store with $20. Using front-end
PART 2
Now, round the price of each item from Part 1
estimation (rounding to the nearest whole to the nearest TENTH of a dollar. Find the
dollar), list three combinations of items that sum of those prices. Would you have gone
you may be able to buy. You can have any over the $20 limit?
number of items, but it must be about $20. Example: Pizza ($7.20) + Dog Food ($13.40) =
Example: Pizza ($7) + Dog Food ($13) = $20 $20.60 Yes, I would have gone over the limit.

First Combination: First Combination:

Varies Varies
Second Combination: Second Combination:

Varies Varies
Third Combination: Third Combination:
Varies Varies

About how much more do eggs About how much would it cost to
cost than whipped cream? buy a card, tissues, and shampoo?

About $1.50 About $7.70

About how much would it cost About how much more is the pizza
to buy two bags of carrots? than the chicken strips?

About $3.20 About $1.50


Estimating Sums & Differences
At the Grocery Store
TOP 5 MOST-VISITED GROCERY STORES IN THE UNITED STATES
GROCERY STORE NUMBER OF VISITORS
Whole Foods 18,298,298
King Soopers 14,432,235
Costco 9,556,096
Safeway 9,456,022
Wal*Mart 6,873,234

About how many more visitors did About how many visitors did Costco,
King Soopers have than Costco? Safeway, and Wal*Mart have
combined?
About 4,000,000
more visitors About 26,000,000 visitors
(When rounded to
the nearest million)

Which grocery store has about ten Create two questions that can be
million more visitors than Costco? answered using the table above with
Explain how you know. estimation or rounding.

Whole foods
Answers will vary
SALE, SALE, SALE!
Hot off the press! There is a sale at your local grocery store…but the managers are demanding YOU do the math!
There are two options for this stupendous sale: You can round the prices to the nearest whole dollar OR you round
them to the nearest tenth of a dollar. However, you must determine what the better deal is!
Use the prices from the Market Math Ad to determine the sale prices for each item if it was on sale by rounding to
the whole dollar AND rounding to the nearest tenth of a dollar. Then answer the questions on the next page.

Item Whole Dollar Tenth of a Dollar


Carrots $2 $1.60
Bananas $1 .90
Strawberries $2 $2.50
Grapes $4 $3.70
Eggs $3 $2.50
Chicken Strips $6 $5.70
Pizza $7 $7.20
Cereal $2 $2.30
Broccoli $2 $1.90
Crackers $2 2
Mac & Cheese $2 $2.50
Whipped Cream $1 $1.10
Biscuits $3 $2.90
Candy $2 $1.70
Donuts $1 .60
Bread $3 $3.50
Tissues $3 $2.60
Shampoo $4 $3.60
Card $1 1.50
Dog Food $13 $13.40
SALE, SALE, SALE!
Rounding Decimals Data Reflection
1. Which do you think will be the better buy, rounding to the nearest whole
dollar or rounding to the nearest tenth of a dollar. Why?

Answers may vary


1. How much will all of the groceries cost in total when you round them to
the nearest whole dollar?

$64
1. How much will all of the groceries cost when you round them to the
nearest tenth of a dollar?

$63.70
1. Which is the better deal? Was your prediction correct?

Rounding to the nearest tenth of a dollar


1. How much money do you save by rounding to the answer in number 4
than the other option?

.30
1. What if the store manager gave you the option to round the prices to the
nearest hundredth or thousandth of a dollar? Would you be interested in
that sale? Why or why not?

No, because it wouldn’t change the cost.


1. Even if there weren’t a sale like this at a real store, how could rounding
to the nearest dollar or tenth of a dollar help you?

Varies: Estimating totals, costs, etc.


Extension Original: $63.59 You save nothing!
Add up the total price of the original items altogether. What is the total original cost of all
of the items? How much money do you save by taking advantage of this sale?

You might also like