Review Semester 2 (Word Problems 2)
Review Semester 2 (Word Problems 2)
Math
Review
Grade 5
Decimal
2. 11 ten-cent coins are placed in a row touching one another as shown. Each coin measures 1.85
cm across. What is the total length of the row of coins?
3. 1 kg of fish cost $8.75, 1 kg of mutton cost $9.45 and 1 kg of prawns cost $15. A hawker
bought 16 kg of fish and 24 kg of mutton. How much did the hawker pay altogether?
4. 125 L of apple juice were poured equally into 500 cups. How much apple juice was in each
cup?
5. Ming weighs 36.5 kg, Jimmy 4.6 kg heavier than Ming. How much does Jimmy weigh?
6. Tara earned $52.31 on Saturday for babysitting. She earned $25.90 on Sunday. How much did
she earn in total?
7. Luanne had $2.67 for lunch money. If she spent $1.49 at recess, how much does she have left
for lunchtime?
8. Albert is 13.7 years old. If he is 1.8 years older than his brother James, how old is James?
9. One lap of racing trach measured 5.04 km. During a race of 61 laps, a driver stopped to refuel
after completing 29 laps. How far was he from the finish line?
10. Madam Hasnah bought 300 m of ribbon to make some decorative flowers. She used 1.22 m to
Review Semester 2 / Grade 5 2 of 12
Date:
make one large flower. She made 200 such large flowers and 100 smaller flowers with the
remaining ribbon. What was the length of ribbon used to make one small flower?
Percentage
1. If 8 slices are eaten from an extras large pizza that originally contained 14, what fraction of the
pizza remains?
2. John scored 45 marks out of 50. What percentage of the total marks did he score?
3. There 15 girls and 25 boys in a badminton club. What percentage of the members are girls?
5. The price of a pair of shoes is $28. What is the price now after a discount of 10%?
6. A school has a total of 1440 students. 45% of them are girls. How many boys are there?
7. An egg seller started with 1800 eggs. He sold 40% of the eggs on Monday.
a. How many eggs did he sell on Monday?
8. Aishah has 100 pieces of coloured paper. 56 of them are yellow and the rest are green.
a. What percentage of the pieces of coloured paper are yellow?
9. There were 300 participants at an art competition. 240 participants completed their drawings.
What percentage of the participants did not complete their drawings?
10. A laptop costs $1850. Right now it is on 20% discount. Find the amount of discount for the
laptop.
Review Semester 2 / Grade 5 4 of 12
Date:
11. There are 480 stems of flowers in a shop. 30% of them are lilies, 45% of them are orchids and
the rest are roses. How many stems of roses are there in the shop?
12. Leon deposited $30 000 in a bank account. The bank paid 2% interest at the end of each year.
How much money would Leon have in his bank account after 2 years?
13. There are 400 people in a badminton hall. 18% of them are children. How many children are
there in the badminton hall?
14. Oranges are sold at 5 for $2.80. How much would 30 oranges cost?
15. Gabriel bought a mobile phone at a discount of 40%. The normal price of the mobile phone was
$640. How much was the discount?
16. There are 100 fruits in a carton. 38 of them are mangoes and the rest are peaches. What
percentage of the fruit are peaches?
Review Semester 2 / Grade 5 5 of 12
Date:
17. Norman bought 3 hats and 5 bags. The price of a hat is half of a bag. If each bag cost $34.70,
how much did Norman spend altogether?
18. Melvin saved $4500 in his bank account. The bank will give him 3% interest at the end of each
year. How much money will Melvin have in his bank account at the end of 5 years?
19. There were 350 students in a hall and 20% of them were girls. Then 50 girls entered the hal.
How many girls were there in the hall in the end?
Average
1. The average score Lina got for her 4 tests is 58. What is the total score for all her tests?
2. 360 lemons are packed in 9 boxes. What is the average number of lemons in 1 box?
5. Adeline scored 68 marks for English, 76 marks for Chinese, 83 marks for Math and 57 marks
for Science for her mid-year exams. What is her average mark?
6. The average cost of 8 pens is $6.40. What is the total cost of the pens?
7. The average distance from Jillian’s home to her school is 2 km 350 m. What is the total distance
she has to travel to school in a week?
8. Lisa recorded the amount of time she spent doing her homework during the weekdays. If she
spent 50 min on Monday, 15 min on Tuesday, 35 min on Wednesday, 55 min on Thursday and
40 min on Friday. What is the average amount of time Lisa spent doing her homework each
day?
9. Mel bought 3 books and 5 pens for a total of $43.60. On average, how much did she spend on
each item?
10. Sabrina scored an average of 68 marks for 3 of her Math tests. She wants to pull up her average
score to 70 marks. How many marks does Sabrina need to score for her 4th test?
11. The average number of marbles in 4 boxes is 12. If more marbles were added to each box, the
average number marbles become 15. How many more marbles were added in total?
12. The average seat capacity of seat capacity of four buses is 50.
Bus A: 60
Bus B: 43
Bus C: 58
Bus D: _____
What is the seat capacity of Bus D?
13. The masses of 4 packages are 3.4 kg, 1.3 kg, 4.3 kg and 2.4 kg. What is their average mass?
14. The average of 3 numbers is 10. If the average of 2 numbers is 11, what is the third number?
15. John is 36 kg. He is 12 kg heavier than Peter. What is their average mass?
Rate
1. The total mass of 16 identical iron balls is 32 800 g. What is the mass of 1 iron balls?
2. A photocopy machine can print 215 copies in 5 min. How many copies can it print in 7 min?
Review Semester 2 / Grade 5 9 of 12
Date:
3. Anne can type 65 words in 1 min. How many words can she type in 1 hour?
5. A car travelled 140 km on 10 liters of petrol. How far would it travel on 15 liters of petrol?
6. A machine makes 45 cards per minute. How many cards does the machine make in one hour?
7. Siti rented a skateboard for 100 minutes. She paid $30 altogether. How much did it cost per
minute to rent the skateboard?
8. The table below shows the postage rates for standard items. Meiling wants to post a package
that weighs 750 g. How much must she pay for postage?
250 g $0.90
500 g $1.15
1 kg $2.25
9. Machine A takes 30 minutes to make 2700 boxes of popcorn and Machine takes 40 minutes to
make 3720 boxes of popcorn.
a. Calculate the rate per minute for Machine A
10. A restaurant is paying its waiters at a rate of $8 per hour. How much will the restaurant pay to a
waiter who works for 5 hours?
13. Janelle can skip 18 times in 15 seconds. How many times can she skip in 1 minute?
14. John ran a total distance of 6 km 90 m in 2 weeks. What was the average distance he covered in
1 day? Give your answers in metres.