Chapter 5 Reteach and Enrich
Chapter 5 Reteach and Enrich
1
Name Reteach
To divide a number by a power of 10, you can use the exponent to determine
how the position of the decimal point changes in the quotient.
3. 5,000 4 2 5 4. 24,000 4 3 5
5,000 4 20 5 24,000 4 30 5
5,000 4 200 5 24,000 4 300 5
5,000 4 2,000 5 24,000 4 3,000 5
5,000 4 20,000 5
You can draw a quick picture to help you divide a decimal by a whole number.
Divide. 1.2 4 3
Step 1 Draw a quick picture to represent Step 2 Draw 3 circles to represent the
the dividend, 1.2 . divisor, 3 .
Step 3 You cannot evenly divide 1 into 3 Step 4 Share the tenths equally
groups. Regroup 1 as 10 tenths. among 3 groups.
There are 12 tenths in 1.2.
1. 2.
3. 4.
Estimate Quotients
Estimate. 249.7 4 31
240 4 30 5 8 270 4 30 5 9
1. 23.6 4 7 2. 469.4 4 62
4 5 4 5
Divide. 19.61 4 37
Check. 11 , 37
Divide.
3. 9qw
61.2 4. 17qw
83.3 5. 9qw
7.38
1. 27.84 4 3 5
9.28 425
4.64 485 0.58
7. 310.5 4 15 = 435 4 23 5
Decimal Division
divisor, 0.06.
Column A Column B
1. 1.4 4 0.2 1
2. 0.78 4 0.13 2
3. 1.5 4 0.5 3
4. 2.4 4 0.6 4
5. 1.48 4 0.74 5
6. 0.64 4 0.08 6
7. 2.7 4 0.3 7
8. 0.75 4 0.15 8
9. 1.2 4 1.2 9
Divide Decimals
You can multiply the dividend and the divisor by the same
power of 10 to make the divisor a whole number. As long as
you multiply both the dividend and the divisor by the same
power of 10, the quotient stays the same.
Multiply the dividend, 0.84 , and the divisor, 0.07 , by the 3 100 3 100
1. 54 4 6 5 2. 184 4 23 5 3. 138 4 2 5
5.4 4 59 18.4 4 58 13.8 4 5 69
4 0.06 5 9 4 0.23 5 8 4 0.02 5 69
Divide.
4. 1.4qw
9.8 5. 0.3qw
0.6 6. 3.64 4 1.3
Divide. 5.2 4 8
0.65
The difference, 4, is less 8qw
5.20
than the divisor.
2 48
40
2 40 Write a 0 in the dividend
0 to the right of the last digit.
Then continue to divide.
So, 5.2 4 8 5 0.65 .
Divide.
5. 6qw
43.5 6. 1.4qw
7.7 7. 30qw
72 8. 0.18qw
0.63
1. a 6.5-ounce can of tuna for $1.39 or a 3-ounce can of tuna for $0.65
2. a 2.5-pound bag of sugar for $1.69 or a 4-pound bag of sugar for $2.49
3. a 7.2-ounce box of macaroni for $0.67 or a 13-ounce box of macaroni for $1.28
4. an 11.5-ounce box of crackers for $2.25 or a 16-ounce box of crackers for $2.99
1. Maria spent $28.69 on one pair of 2. At the skating rink, Sean and Patrick
jeans and two T-shirts. The jeans cost spent $17.45 on admission and snacks.
$16.49. Each T-shirt cost the same They used one coupon for $2 off the
amount. The sales tax was $1.62. admission. The snacks cost $5.95. What
How much did each T-shirt cost? is the regular admission cost for one?
Money Flow
Solve each problem. Make a flowchart and work backward to help.
1. Madison and Jim paid $21.08 for one large pizza, 2 salads with the
same price, and 2 drinks with the same price. The pizza cost $11.70,
which was 3 times as much as the cost of one salad. They also used
a coupon for $2 off their purchase. What was the cost of one drink?
2. Carla bought a digital camera that cost $91.98. She also bought
2 identical memory cards and a camera case. The camera cost
6 times as much as the case. She paid $127.35, including sales
tax of $6.06. What was the cost of each memory card?