0% found this document useful (0 votes)
27 views

Project Documentation 23

The document is a project documentation from a group of 8 electrical engineering students at Adama Science and Technology University. It includes calculations for lighting requirements in various areas of a multipurpose building including offices, toilets, storage, corridors, stairways and an elevator. It estimates the number and wattage of lights needed based on the area, recommended illumination levels and lamp efficiencies. It also provides a cost estimation table for the electrical installation including the quantities and unit costs of different types of lights and switches.

Uploaded by

SAM tig
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
27 views

Project Documentation 23

The document is a project documentation from a group of 8 electrical engineering students at Adama Science and Technology University. It includes calculations for lighting requirements in various areas of a multipurpose building including offices, toilets, storage, corridors, stairways and an elevator. It estimates the number and wattage of lights needed based on the area, recommended illumination levels and lamp efficiencies. It also provides a cost estimation table for the electrical installation including the quantities and unit costs of different types of lights and switches.

Uploaded by

SAM tig
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 11

ADAMA SCIENCE AND

TECHNOLOGY UNIVERSITY
ELECTRICAL DESIGN AND
BUILDING ENGINEERING
PROJECT DOCUMENTATION
Group members ID numb

1. Damu Adem UGR/25807/14


2. Bisrat Degu UGR/23009/13
3. Duresa Dnebo UGR/23125/13
4. Habteneh Almaw UGR/25544/14
5. Samuel Tigistu UGR/2695/14
6. Yordanos Zewdu UGE/25789/14
7. Noah Muhedin UGR/25277/14
8. GUTU KANANI UGR/25831/14

Submitted to: Mr. Tewodros Asfaw


CONTENTS

1. Calculations
i. Offices
ii. Toilets
iii. storage
iv. Corridor
v. Stairway
vi. Elevator
2. Maximum Load and current rating
3. Expected load
4. Costs
1.CALCULATIONS

I. offices

Office #1

Recommended illumination level(E) = 500 lux

Area to be illuminated (A) =39.4 m2

Total lumens (φ)=E*A→500lux * 39.4m2=19700

Correction factor (CF) = Maintenance factor(MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 19700/0.48=41041.667 Lumens

Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used LED LIGHTS for the offices of :

Efficiency(K):110

Lumen: 4400 lumens

Wattage per lamp (WPL): 40 watts

Therefore TW = 41041/110= 373.1 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 373.1/40=9.32 ≅ 9 LAMPS

Office #2

Recommended illumination level(E) = 500 lux

Area to be illuminated (A) =53.9 m2

Total lumens (φ)=E*A→500lux * 53.9m2=26950 LUMENS

Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 26950/0.48=56145.8333Lumens

Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used LED LIGHTS for the offices of :


Efficiency(K):110

Lumen: 4400 lumens

Wattage per lamp (WPL): 40 watts

Therefore TW = 56145.8333/110= 510.41666 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 510.41666/40= 12.76 ≅ 13 LAMPS

Office #3

Recommended illumination level(E) = 500 lux

Area to be illuminated (A) =59.7 m2

Total lumens (φ)=E*A→500lux * 59.7 m2=29850 LUMENS

Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 29850/0.48=62187.5 Lumens

Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used LED LIGHTS for the offices of :

Efficiency(K):130

Lumen: 4400 lumens

Wattage per lamp (WPL): 40 watts

Therefore TW = 62187.5 /130= 478.3653 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 478.3653/40= 11.95 ≅ 12 LAMPS

Office #4

Recommended illumination level(E) = 500 lux

Area to be illuminated (A) =66.2 m2

Total lumens (φ)=E*A→500lux * 66.2 m2=33100 LUMENS

Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 33100/0.48=68958.33 Lumens


Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used LED LIGHTS for the offices of :

Efficiency(K):170

Lumen: 4400 lumens

Wattage per lamp (WPL): 40 watts

Therefore TW = 68958.33 /170= 405.6372 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 405.6372/40= 10.14 ≅ 10 LAMPS

Office #5

Recommended illumination level(E) = 500 lux

Area to be illuminated (A) =73 m2

Total lumens (φ)=E*A→500lux * 73 m2=36500 LUMENS

Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 36500/0.48=76041.66667 Lumens

Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used LED LIGHTS for the offices of:

Efficiency(K):180

Lumen: 4400 lumens

Wattage per lamp (WPL): 40 watts

Therefore TW = 76041.66667 /180= 422.453 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 422.453/40=10.56 ≅ 11LAMPS

Office #6

Recommended illumination level(E) = 500 lux

Area to be illuminated (A) =67 m2

Total lumens (φ)=E*A→500lux * 67 m2=33500 LUMENS


Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 33500/0.48=69791.667 Lumens

Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used LED LIGHTS for the offices of:

Efficiency(K):180

Lumen: 4400 lumens

Wattage per lamp (WPL): 40 watts

Therefore TW = 69791.667 /180= 387.731 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 387.731/40=9.6932 ≅ 10 LAMPS

II.Toilet

Toilet#1

Recommended illumination level(E) = 150 lux

Area to be illuminated (A) =11.4 m2

Total lumens (φ)=E*A→150lux * 11.4 m2=1710 LUMENS

Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 1710/0.48= 3562.5Lumens

Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used LED LIGHTS of:

Efficiency(K):80

Lumen: 1200 lumens

Wattage per lamp (WPL): 15 watts

Therefore TW = 3562.5 /80= 44.531 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 44.531/15= 2.96 ≅ 3 LAMPS

Since there are partitions for the toilet, we divided the number of lamps into two halves of corresponding
areas A1 and A2.
For A1 we have given 2 lamps and the remaining one lamp to A2 to divide for each toilet partitions of 4
watt(approximately)→15w/4= 3.75w ≅ 4w lamp for each toilet seat.

Therefor the total number of lamps for the toilet is 2x 15W lamps and 4x 4W LED light.

Toilet #2

Since it is identical to toilet#1, all calculations for toilet#1 applies to toilet#2.

III. Storage

Recommended illumination level(E) = 200 lux

Area to be illuminated (A) =16.6 m2

Total lumens (φ)=E*A→200lux * 16.6 m2=3320 LUMENS

Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→3320 /0.48=6916.67Lumens

Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used fluorescent Lights for storage of:

Efficiency(K):80

Lumen: 4640 lumens

Wattage per lamp (WPL): 40 watts

Therefore TW = 6916.67/80= 86.458 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 86.458/80= 1.08 ≅ 1 LAMPS

Since it is identical to storage#1, all calculations for storage#1 applies to storage#2.

IV. Corridor

Recommended illumination level(E) = 200 lux

Area to be illuminated (A) =53.1 m2

Total lumens (φ)=E*A→100lux * 53.1 m2=5310 LUMENS

Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→5310 /0.48=11062.5 Lumens

Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used LED Lights for corridor of:


Efficiency(K):110

Lumen: 1430 lumens

Wattage per lamp (WPL): 14 watts

Therefore TW = 11062.5/110 = 100.568 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 108.032/14= 7.1834≅ 7 LAMPS

V. Stair ways

Recommended illumination level(E) = 200 lux

Area to be illuminated (A) =16.3882 m2

Total lumens (φ)=E*A→150 lux *16.3882 m2=2458.23 LUMENS

Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 2458.23/0.48=5121.31 Lumens

Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used LED Lights for stairways of:

Efficiency(K):116.67

Lumen: 1750 lumens

Wattage per lamp (WPL): 15 watts

Therefore TW = 5121.31 /116.67 = 43.89 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 43.89/15= 2.926 ≅ 3 LAMPS

VI. Elevator

Recommended illumination level(E) = 20 lux

Area to be illuminated (A) =3.065 m2

Total lumens (φ)=E*A→20lux * 3.065 m2=61..308 LUMENS

Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48

Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→61.308 /0.48=127.725 Lumens

Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)

Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts

We used LED Lights for elevator of:

Efficiency(K):51
Lumen: 204 lumens

Wattage per lamp (WPL): 4 watts

Therefore TW = 127.725/51 = 2.50 watts

Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 2.50/4= 0.626 ≅ 1 Lamp/s


Multipurpose building Electricals Installation cost Estimations

Unit price Total cost


Specification Units Quantity
(Birr) (Birr)

Fluorescent
lamp with pcs 300 2 600
holder 36 w
Lightings

LED 4W pcs 500 4 2000

LED 40W pcs 1700 65 110500

LED 15W pcs 605 10 6050

LED 14W pcs 550 7 3850

one way Pcs 60 4 240

two way Pcs 150 8 1200


Switch

Intermediat Pcs 200 6 1200

Gang Pcs 230 4 920

GP Socket out
let 16 Pcs 70 32 2240
A,220V ,2 Pin
Sockets

SPSocket outlet
Pcs 90 3 270
25 A,220 ,3pin

Junction box
Junction box

65mm for Pcs 25 60 1500


switch
Junction box
85mm for Pcs 30 50 1500
socket

Conduit 11 mm Pcs 25 49 1225


Conduit

Conduit 13.5 Pcs 30 44 420


mm
Conduit 16 mm Pcs 25 12 300

Circuit breaker
pcs 350 2 700
6A

Circuit breaker
pcs 400 4 1600
10 A
Circuit breaker

Circuit breaker
pcs 400 8 3200
16 A

Circuit
pcs 500 6 3000
breaker25 A

Reserve Circuit
breaker 10 A pcs 400 2 800
and 16

100m 2000 17 34,000


Solid copper
wire 2.5 mm2
Wire

100m 1/2 1500 750


Solid copper
wire 4 mm2

Total cost 178,065

You might also like