Chapter 2
Chapter 2
2-1 No. Only costs related to operating the 2-7 Total manufacturing costs are the total
production facilities are included as costs of direct materials, direct labour and
manufacturing overhead. Costs related to the manufacturing overhead incurred in the current
administrative building would be an period for products that are both complete and
administrative expense. partially complete at the end of the period. Cost
of goods manufactured represents the direct
2-2 The three categories are: (a) direct materials, direct labour and manufacturing
materials; (b) direct labour; and (c) overhead costs for goods completed during the
manufacturing overhead. period. Cost of goods manufactured = Total
manufacturing costs + beginning WIP – ending
2-3 Not always. Product costs are expensed WIP.
in the same period in which the related products
are sold. For example, if product costs were 2-8 A manufacturing company will have raw
incurred in December but the products weren’t materials inventory and work-in-process
sold until January, the costs would not be inventory. Because neither merchandising nor
expensed as part of cost of goods sold until service companies have manufacturing activities,
January. In this example, the product costs they will not have these two classes of inventory
would be included on the December balance accounts.
sheet as finished goods inventory.
2-9 Wages are a mixed cost for this company
2-4 Administrative costs are those costs with since it contains both a fixed portion (weekly
the general management of the company such salary based on 40 hours) and a variable portion
as accounting, legal, human resources, based on overtime hours at $20 per hour.
executive compensation, etc. They are always
treated as period costs on the income 2-10 As activity levels increase, variable costs
statement. As a result, they are expensed in the per unit do not change within the relevant
period incurred. range. However, as activity levels increase, fixed
costs per unit decrease. This decrease happens
2-5 Raw materials inventory includes direct because total fixed costs remain unchanged (the
and indirect materials that have not yet been numerator in the calculation of fixed costs per
placed into production. Conversely work in unit) even though the activity levels are
process inventory includes costs related to direct increasing (the denominator in the calculation of
and indirect materials, direct and indirect labour fixed costs per unit).
and overhead that have been placed into
production but the goods are not yet complete. 2-11 It is a mixed cost. There is a fixed
Both raw materials and work in process component, $50 for 5 GB of data, and a variable
inventories are included on the balance sheet. component, $5 for every 200 MB of data used in
Only when goods are finished and sold do the excess of 5 GB.
associated costs get transferred from the
balance sheet inventory account(s) to cost of 2-12 Manufacturing overhead is an indirect
goods sold on the income statement. cost since these costs cannot be easily and
conveniently traced to particular units of
2-6 Automation is likely to decrease prime products.
costs. The reason is that automation reduces
the need for employees to perform tasks, 2-13 No. The original cost of the existing
thereby reducing direct labour, one of the machine is a sunk cost that is not relevant to the
components of prime costs. decision as to whether the new machine should
be purchased. The original cost has already
been incurred and cannot be undone at this
Note: The average fixed manufacturing overhead cost per unit of $4.00
is valid for only one level of activity—10,000 units produced.
2. Sales commissions...................................................
$1.00
Variable administrative expense................................ 0.50
Variable selling and administrative per unit................ $1.50
Note: The average fixed selling and administrative expense per unit of
$5.00 is valid for only one level of activity—10,000 units sold.
$1.50
11. Variable overhead per unit (a)..................................
Number of units produced (b).................................
8,000
Total variable overhead cost (a) × (b)....................... $12,000
Total fixed overhead (see requirement 1).................. 40,000
Total manufacturing overhead cost........................... $52,000
6. Administrative cost.
7. Manufacturing overhead.
Product
(Inventori-
able) Cost Period Cost
1. Components used in the devices X
2. Factory heating costs X
3. Factory equipment maintenance costs……… X
4. Training costs for new administrative staff… X
5. Solder used to assemble the devices………… X
6. Travel costs for Chief Financial Officer X
7. Wages and salary costs of factory security X
personnel
8. Utility costs for administrative building X
9. Wages and salaries for customer billing de- X
partment
10. Depreciation on fitness equipment used by X
factory employees
11. Telephone expenses for manager of the pro- X
duction facility
12. Costs of shipping devices to customers X
13. Wages of employees who assemble devices X
14. CEO salary X
15. Overtime paid to administrative staff in the X
accounts payable department
Item
January
Variable expenses: Amount Activity Per Unit
Direct materials $50,000 100 $500
Direct labour $ 5,000 100 $50
Indirect materials $500 100 $5
Fixed expenses:
Installation supervisor’s wages $8,000 100 $80
Equipment depreciation $1,000 100 $10
Insurance and utilities for $700 100 $7
garage
2. a & b
Fixed expenses:
Installation supervisor’s 80 $80 $8,000 $100.00
wages
Equipment depreciation 80 $10 $1,000 $ 12.50
Insurance and utilities for 80 $7 $700 $ 8.75
garage
Variable expenses per unit do not change within the relevant
range of activity so the January and February amounts do not
differ.
Fixed expenses per unit increase in February because the same
total fixed expenses are being spread over a lower activity base
3. The depreciation costs are sunk because they related to the cost
of equipment already purchased. Nothing can be done in the
future to avoid the incurrence of these costs, unless Mike decides
to sell the equipment.
Direct Indirect
Cost Cost Object Cost Cost
1. The wages of pediatric The pediatric depart-
nurses ment X
2. Prescription drugs A particular patient X
3. Heating the hospital The pediatric depart-
ment X
4. The salary of the head The pediatric depart-
of pediatrics ment X
5. The salary of the head A particular pediatric
of pediatrics patient X
6. Hospital chaplain’s A particular patient
salary X
7. Lab tests by outside A particular patient
contractor X
8. Lab tests by outside A particular depart-
contractor ment X
Opportunity Costs
The $1,000,000 offered for the building, land and equipment is an oppor-
tunity cost since it represents a benefit that the company would give up if
it continues to manufacture the product.
Sunk Costs The original cost of the land ($500,000), building ($1,500,000),
and manufacturing equipment ($300,000), the net book value of the build-
ing ($1,375,000) and equipment ($150,000), and the insurance and taxes
recently paid on the building ($30,000), are all sunk costs. In each case
they have already been incurred and there is nothing management can do
at this point to change that fact. Note: students could argue that some
portion of the insurance and taxes may be recoverable if the building is
sold and thus are not sunk cost.
Note: the $2,000 above reconciles to the total amount spent on the discs in
February: 1,000 x $2 per unit = $2,000.
3. Cost of goods sold is $15,000 lower than the cost of goods manufac-
tured because finished goods inventory increased by that amount during
the year from opening balance of $20,000 to an ending balance of
$35,000. That is, of the total manufacturing costs incurred in the most re-
cent year, $35,000 ended up on the balance sheet in the form of increased
finished goods inventory and the opening inventory balance $20,000 was
sold and therefore transferred to the income statement as part of cost of
goods sold.
Cost Behaviour
Cost Item Variable Fixed
1. Small glass plates used for lab
tests in a hospital. X
2. Straight-line depreciation of a
building. X
3. Senior management salaries. X
4. Advertising of products and
services. X
5. Electrical costs of operating
production equipment. X
6. Batteries used in motorcycle
manufacturing. X
7. Commissions paid to sales
staff. X
8. Liability insurance paid by a
dentist. X
9. Subscription fee paid for use
of cloud-based analytics soft-
ware. X
2. Had the overtime been incurred to meet a rush order for a particular
client then all of the wages ($1248) would have been treated as a direct
labour.
3. The direct costs in the Apparel Department that are also variable with
respect to departmental sales is computed as follows:
Apparel Department cost of sales—Evendale Store..... $90,000
Apparel Department sales commission—Evendale
Store................................................................... 7,000
Total direct costs for the Apparel Department that
are also variable costs........................................... $97,000
1. Cost classification:
2. Because the legal fees have already been incurred, they are a sunk cost.
4. Direct materials:
Unit cost: 332,000/10000=
$33.20
Total cost: 12,000 units × $33.20 per unit = $398,400.
Insurance:
Unit cost: $20,000 ÷ 12,000 units = $1.67 per unit (rounded).
Total cost: $20,000 (unchanged)
5. Unit cost for insurance dropped from $2.00 to $1.67, because of the
increase in production between the two years. Since fixed costs do not
change in total as the activity level changes, they will decrease on a unit
basis as the activity level rises.
6. If the company produced 20,000 units then the following costs would
appear in inventory:
Direct materials ($332,000/20,000)*4,000 units = $ 66,400
Direct labour ($240,000/20,000)* 4,000 units = 48,000
Manufacturing overhead ($680,000/20,000) * 4,000 units = 136,000
Total $ 250,400
2. You are correct again!! Although neither the foregone salvage value nor
the software savings on the new machine, are, as the supervisor says,
“out-of-pocket” expenses that will be incurred if the old computers are
kept, they are both opportunity costs. By definition, an opportunity cost
is a “potential benefit that is given up when one alternative is selected
over another.” Given this definition, both items are very clearly
opportunity costs that will be foregone if the old computers are kept.
3. The cost per set would increase. This is because the fixed costs would
be spread over fewer units, causing the cost per unit to rise.
The fixed cost per unit for factory depreciation decreases to $2.80 from
$4.20 because while the total cost remains unchanged at $42,000, the
activity level increases by 5,000 units. This is a fundamental
characteristic of fixed costs. The total cost does not change in response
to a change in the activity level, the cost per unit is inversely related to
a change in activity levels.
3. Direct materials:
Per unit: $9.00 (unchanged)
Total: 20,000 units × $9.00 per unit = $180,000.
Rent, factory building:
Per unit: $45,000 ÷ 20,000 units = $2.25 per unit.
Total: $45,000 (unchanged).
4. The average cost per unit for rent dropped from $3.00 to $2.25,
because of the increase in production between the two years. Since
fixed costs do not change in total as the activity level changes, the
average unit cost will decrease as the activity level rises.
4b. The total amount of fixed cost for the company as a whole is
computed as follows:
1.
MITCHELL COMPANY
Schedule of Cost of Goods Manufactured
For the Year Ended December 31
Direct materials:
Raw materials inventory, January 1............ $ 90,000
Add: Purchases of raw materials................ 750,000
Raw materials available for use.................. 840,000
Deduct: Raw materials inventory, Decem- 60,000
ber 31......................................................
Raw materials used in production.............. $ 780,000
Direct labour............................................ 150,000
Manufacturing overhead:..........................
Utilities, factory........................................ 36,000
Depreciation, factory................................. 162,000
Insurance, factory.................................... 40,000
Supplies, factory....................................... 15,000
Indirect labour.......................................... 300,000
Maintenance, factory................................ 87,000
Total overhead costs................................. 640,000
Total manufacturing costs......................... 1,570,000
Add: Work in process inventory, January 1. 180,000
1,750,000
Deduct: Work in process inventory, De- 100,000
cember 31...............................................
Cost of goods manufactured...................... $1,650,000
3.
MITCHELL COMPANY
Income Statement
Sales....................................................... $2,500,000
Less cost of goods sold (above)................. 1,700,000
Gross margin............................................ 800,000
Less selling and administrative expenses:...
Selling expenses..................................... $140,000
Administrative expenses.......................... 270,00
0
Total expenses....................................... 410,00
0
Operating income..................................... $ 390,000
The above analysis shows that Lilly will be $140 better off by selling her old
mowers and leasing the two new mowers for the fifth-year of operations.
The biggest factor driving the advantage of leasing the mowers is the gas
savings of $360. It would be worthwhile to point out to students that if
Lilly’s estimate of the efficiency gains is off by as little as 2.5% (i.e., only
5% savings are achieved) then the differential savings are only about $20.
2. The expected results for 2021, along with the 2020 actual results for
comparison, are shown below.
Actual Expected
2020 2021
Sales (units) ........................................ 8,000 10,000
Sales .................................................. $800,000 $1,000,000
Cost of goods sold:............................... 640,000 800,000
Gross margin....................................... 160,000 200,000
Operating expenses
Advertising....................................... 8,000 8,000
Salaries............................................ 92,000 92,000
Commissions*................................... 8,000 10,000
Total operating expenses................... 108,000 110,000
Operating income................................. $52,000 $90,000
The above shows that expected results for 2021 should have been
$90,000. This assumes, as per the case, that advertising and salaries
remain fixed at respectively, $8,000 and $92,000 per year.
Differential costs:
Monthly lease payments for the new warehouse.
Utility costs (expected to be lower at new warehouse).
Property taxes (none paid at new building).
Building insurance (none paid at new building).
Maintenance and repair costs (likely lower at new building).
Salary of current maintenance manager (won’t be needed if PE
moves to the new building).
Cost of maintaining the existing parking lot.
Note: some students may want to also include the inventory insur-
ance costs and the security personnel costs as differential costs.
However, the facts of the case indicate that Reg does not believe
these costs will change if the new warehouse is rented. As a result,
these are not differential costs.