Math 7 - Week 2 - Lesson 2 - Key
Math 7 - Week 2 - Lesson 2 - Key
V6-10
Important Concepts of Grade 7 Mathematics Materials
W1 - Lesson 1.........................................................................Divisibility Rules Required
W1 - Lesson 2....................................................................... Decimal Numbers
W1 - Lesson 3......................................................................................Fractions Math Set
W1 - Lesson 4................. Improper Fractions, Mixed Numbers,Percents, and Calculator
Decimals
W1 - Lesson 5..................................Integers, Number Lines, and Sequencing
W1 - Quiz No Textbook
Required
W2 - Lesson 1...................... Table of Values and Graphing Linear Equations
W2 - Lesson 2................................Modeling Expressions, Equations, and the This is a stand-
alone course.
Preservation of Equality
W2 - Lesson 3................................................... Algebra and Linear Equations
W2 - Lesson 4......................................................................................Statistics
W2 - Lesson 5............................... Circle Graphs and Calculating Probability
W2 - Quiz
Alberta Distance Learning Centre has an Internet site that you may find useful. The address is as follows: http://www.adlc.ca
The use of the Internet is optional. Exploring the electronic information superhighway can be educational and entertaining. However, be
aware that these computer networks are not censored. Students may unintentionally or purposely find articles on the Internet that may
be offensive or inappropriate. As well, the sources of information are not always cited and the content may not be accurate. Therefore,
students may wish to confirm facts with a second source.
IT IS STRICTLY PROHIBITED TO COPY ANY PART OF THESE MATERIALS UNDER THE TERMS OF
A LICENCE FROM A COLLECTIVE OR A LICENSING BODY.
Preview/Review Concepts
for
Grade Seven Mathematics
Teacher Key
W2 – Lesson 2:
Preview/Review courses are aimed mainly at students who have completed the regular
course but who need to review some of the material before beginning the next grade.
Other students may find Preview/Review courses useful in preparing for the new concepts
they will study in their next grade.
No Preview/Review course is intended to replace the regular course because each covers
only what the writers have decided are the top 15 concepts from the Program of Studies
for that course.
Preview/Review materials are intended for use by teachers and students in one-subject
and one-grade classrooms. This Preview/Review course contains fifteen lessons in three
sections. Each section has five lessons. A short quiz is provided at the end of each section
to test student knowledge of the material studied. In a classroom the course will likely be
completed in three weeks.
Objective:
Constant term: the term in the expression that has a fixed value and does
that can be reused to solve similar problems even if the numbers change.
It can include variables or constants but does not have an equal sign
Practice
a. 4x – 2
b. 5 + 3n
numerical coefficient
c. 23w + 45 →
(multiplies a variable)
→ Constant
term
d. 12d – 6b
7x + 9
→
e. 3g – 4h + 15
variable
Writing Expressions:
Practice:
(n ÷ 2) - 6
(n + 1) ÷ 3
i. Ronald buys CDs at $12 each. Write the expression for the price of n CDs.
12n
Objective:
Evaluating expressions:
7(2) – 4
= 14 – 4
10
= 10
= 10
Example 2:
Cory delivers flyers for his dad. His dad gives him
$5/h plus $1 for every 100 flyers he delivers. The
expression representing his earnings is 5h n where
5h + n,
h is number of hours, and n is the number of 100
flyers. If Cory spent 2 hours delivering 300 flyers,
how much money did he earn?
5h + n
= 5(2)
(2)++ (3)
(3)
= 10 + 3
= $13
He earned $13.
5h + n
= 5(2) + (3)
= 10 + 3
Developed by Alberta Distance Learning Centre ........................................................................................................ 3
Mathematics Grade 7 Preview/Review Concepts W2 - Lesson 2
Practice:
b. How much would the total cost be if 3 adults and 7 children went?
6(3) + 4(7)
= 18 + 28
= $46 It would cost $46.
3. Lorraine is renting a tent and chairs for a birthday party. The tent costs $250.00 for
the day plus $3.00 for each chair.
a. What algebraic expression would describe the cost of renting a tent and chairs
for the day?
b. What is the cost of renting the tent and 26 chairs for the day?
3(26) + 250
= 78 + 250
= 328 It would cost $328 for the day.
Objective:
Example: 8b + 4 = 16
Key
= +1
= -1
Example 2:
Solve for x,
2x -3 = 7
In order to get d by itself but keep
x x
the scale balanced, take 5 s from
each side.
d
Add 3 tiles to each side
x x
d=7
x x
x=5
Practice:
Model the solution for the variable using a balance scale model
a. 3x + 2 = 8 b. x + 7 = 9
x x x x
x x
c. 2x - 1 = 7 d. x + 9 = 10
x x x
x x
e. 2x - 5 = 9 f. x + 6 = 8
x x x
x
x
Remember: =0
Practice:
What expression is represented?
Example: a.
3x + 7
Means, 2x + 7
b.
x+2
Means, 2x + 7
c. d.
2x
4x + 8
e. f.
x+1
→ Whatever happens to one side must also happen to the other side to keep it equal
In this case, to get the variable by itself, add 5 positive tiles to both sides.
Therefore, h = 17
Practice:
a. x–7=–3
1. Equation
2. Add zero
pairs,
then
cancel
3. Solution
x=4
b. x–8=1
1. Equation
2. Add zero
pairs,
then
cancel
3. Solution
x=9
c. x–3=4
1. Equation
2. Add zero
pairs,
then
cancel
3. Solution
x=7
a. 4b + 5c – 12 b. 3x – 8y + 3z – 34
c. 7g + 2h + 25 d. 6m – 9n
n
n - 12
4
2n + 3 32 – n
6h
c. 6 hours?
6(6) = $36
5. Marg’s flower shop sells roses for $2 a stem, lilies for $1, and orchids for $3. If the
customer wants a vase, it is an additional $10.
a. Write an expression that would represent her total price for an arrangement
with each flower type in a vase.
2R + L + 3 or + 10
a. 8a + b for a = 2 and b = 4.
8(2) + (4)
= 16 + 4
= 20
3(5 -2) + 8
= 3(3) + 8
=9+8
= 17
7. Model the equation and the solution using a balance scale model.
a. 2x - 2 = 10
x x
b. 3x + 3 = 12
x x x
a. x – 2 = – 3
x = -1
b. 2x + 2 = 6
x=2