Problem 1 - Set
Problem 1 - Set
Solution :
Step 1 :
Step 2 :
n(MnCnP) = 14
Step 3 :
= 64 - [28 + 26 - 14]
= 64 - 40
= 24
Step 4 :
= 94 - [26+22-14]
= 94 - 34
= 60
Step 5 :
= 58 - [28 + 22 - 14]
= 58 - 36
= 22
Step 6 :
= 24 + 60 + 22
= 106
Hence, the total number of students who had taken only one course is 106.
Step 1 :
Step 2 :
Step 3 :
= 106
Hence, the total number of students who had taken only one course is 106.
Problem 2 :
Solution :
Step 1 :
Let F, H and C represent the set of students who play foot ball, hockey and
cricket respectively.
Step 2 :
n(FnHnC) = 8
Step 3 :
n(FuHuC) = 65 + 45 + 42 -20 - 25 - 15 + 8
n(FuHuC) = 100
Step 1 :
Step 2 :
= 28 + 12 + 18 + 7 + 10 + 17 + 8
= 100
Problem 3 :
Solution :
n(C) = 60
n(P) = 40
n(B) = 30
n(CnP) = 15
n(PnB) = 10
Number of students enrolled in Biology and Chemistry :
n(BnC) = 5
n(CnPnB) = 0
From, the above Venn diagram, number of students enrolled in at least one
of the subjects :
= 40 + 15 + 15 + 15 + 5 + 10 + 0
= 100
So, the number of students enrolled in at least one of the subjects is 100.
Problem 4 :
In a town 85% of the people speak Tamil, 40% speak English and 20% speak
Hindi. Also 32% speak Tamil and English, 13% speak Tamil and Hindi and 10%
speak English and Hindi, find the percentage of people who can speak all the
three languages.
Solution :
Let T, E and H represent the people who speak Tamil, English and Hindi
respectively.
n(T) = 85
n(E) = 40
n(H) = 20
n(TnE) = 32
n(TnH) = 13
Let x be the percentage of people who speak all the three language.
100 = 40 + x + 32 – x + x + 13 – x + 10 – x – 2 + x – 3 + x
100 = 40 + 32 + 13 + 10 – 2 – 3 + x
100 = 95 – 5 + x
100 = 90 + x
x = 100 - 90
x = 10%
So, the percentage of people who speak all the three languages is 10%.
Problem 5 :
An advertising agency finds that, of its 170 clients, 115 use Television, 110
use Radio and 130 use Magazines. Also 85 use Television and Magazines, 75
use Television and Radio, 95 use Radio and Magazines, 70 use all the three.
Draw Venn diagram to represent these data. Find
(iii) how many use Television and Magazine but not radio?
Solution :
Let T, R and M represent the people who use Television, Radio and Magazines
respectively.
n(T) = 115
n(R) = 110
n (TnM) = 85
n(TnR) = 75
n(RnM) = 95
n(TnRnM) = 70
From the above Venn diagram, we have
(iii) Number of people who use Television and Magazine but not radio is 15.
Problem 6 :
Solution :
Step 1 :
Let M and S represent the set of students who like math and science
respectively.
Step 2 :
Step 3 :
Answer (i) :
= n(M) - n(MnS)
= 40 - 24
= 16
Step 4 :
Answer (ii) :
= n(S) - n(MnS)
= 36 - 24
= 12
Step 5 :
Answer (iii) :
= n(M or S)
= n(MuS)
= 40 + 36 - 24
= 52
Step 6 :
Answer (iv) :
n(MuS) = 52
= 60 - 52
=8
Problem 7 :
At a certain conference of 100 people there are 29 Indian women and 23
Indian men. Out of these Indian people 4 are doctors and 24 are either men
or doctors. There are no foreign doctors. Find the number of women doctors
attending the conference.
Solution :
Step 1 :
Let M and D represent the set of Indian men and Doctors respectively.
Step 2 :
Step 3 :
24 = 23 + 4 - n(MnD)
n(MnD) = 3
Step 4 :
Example: In a class of 100 students, 35 like chemistry and 45 like physics and 10 like both. How
many like either of them and how many like neither? Show these values on a Venn diagram.
Workout Examples
Solution:
Here,
Venn-diagram,
a. no(P) = 120
b. no(Q) = 84
c. no(R) = 45
d. no(P∩Q) = 36
e. no(Q∩R) = 21
f. no(P∩R) = 30
g. n(P∪Q∪R)c = 30
Example 2: In a survey of a group of people, 60 liked tea, 45 liked coffee, 30
liked milk, 25 liked coffee as well as tea, 20 liked tea as well as milk, 15 liked
coffee as well as milk and 10 liked all three. How many people were asked
this question? Solve by using Venn-diagram.
Solution:
Let C, T and M represent the set of people who liked coffee, tea and milk
respectively. Then,
∴ n(T) = 60
n(C) = 45
n(M) = 30
n(C∩T) = 25
n(T∩M) = 20
n(C∩M) = 15
n(C∩T∩M) = 10
Venn diagram,
Now,
n(T∪C∪M)
= n(T) + n(C) + n(M) – n(C∩T) – n(T∩M) – n(C∩M) + n(C∩T∩M)
= 60 + 45 + 30 – 25 – 20 – 15 + 10
= 85
Let M, S, and H denote the set of students who passed in Maths, Science and
Health respectively.
(i) Venn-diagram,
(ii) n (M∩S∩H)
= n(M∪S∪H) – n(M) – n(S) – n(H) + n(M∩S) + n(S∩H) + n(M∩H)
= 100 – 40 – 45 – 55 + 10 + 20 + 15%
= 5%
Solution:
Let, the set of candidates who passed in Science, Mathematics and English
be S, M, and E.
∴ n(U) = 1350
n(S) = 600
n(M) = 700
n(E) = 350
n(S∪M∪E)c = 50
n(S∩M) = 200
n(M∩E) = 100
n(S∩E) = 150
We know,
n(S∪M∪E)
= n(U) – n(S∪M∪E)c
= 1350 – 50
= 1300
Now,
n(A∩B∩C)
= n(A∪B∪C) – n(A) – n(B) – n(C) + n(A∩B) + n(B∩C) + n(A∩C)
= 1300 – 600 – 700 – 350 + 200 + 100 + 150
= 100
Therefore,
Solution:
Let C, H, and M be the set of students who study Computer, Health, and
Mathematics respectively.
∴ n(C) = 25
n(H) = 28
n(M) = 20
no(C) = 9
no(H) = 12
no(C∩H) = 8
no(H∩M) = 5
Again,
no(C∩M) + n(C∩H∩M) + 9 + 8 = n(C)
or, no(C∩M) + 3 + 9 + 8 = 25
or, no(C∩M) + 20 = 25
or, no(C∩M) = 25 – 20
or, no(C∩M) = 5
Again,
no(M) + no(C∩M) + n(C∩H∩M) + 5 = n(M)
or, no(M) + 5 + 3 + 5 = 20
or, no(M) + 13 = 20
or, no(M) = 20 – 13
or, no(M) = 7
(i) Venn-diagram:
(ii) n(C∩H∩M) = 3 students study all subjects.
(iii) From the above venn-diagram,
n(C∪H∪M)
= 9 + 8 + 3 + 5 + 12 + 5 + 7
= 49
Solution:
Let the set of people who like milk, tea, and coffee be M, T, and C.
∴ n(M) = 20
n(T) = 30
n(C) = 22
no(C) = 12
no(M∩C) = 6
no(T∩C) = 2
no(M∩T) = 8
Again,
no(M) + 6 + n(M∩T∩C) + 8 = n(M)
i.e. no(M) + 6 + 2 + 8 = 20
or, no(M) + 16 = 20
or, no(M) = 20 – 16
or, no(M) = 4
Again,
no(T) + 2 + n(M∩T∩C) + 8 = n(T)
i.e. no(T) + 2 + 2 + 8 = 30
or, no(T) + 12 = 30
or, no(T) = 30 – 12
or, no(T) = 18
Venn-diagram,
From the venn-diagram,
(i) n(M∪C∪T)
= 4 + 6 + 12 + 2 + 18 + 8 + 2
= 52
∴ 52 like at least one drink.
(ii) no(M) + no(C) + no(T)
= 4 + 12 +18
= 34
∴ 34 like exactly one drink.