Numerical 1
Numerical 1
Fixed costs = Total production costs — (Variable cost per unit * Number of units produced)
On the other hand, the accounts department has confirmed that the company has incurred
total production costs of $100,000 during the year. Calculate the fixed cost of production if
the reported variable cost per unit was $3.75.
Ans
Average fixed cost = Total fixed cost / Total number of units produced
Division method
Machinery: $25,000
Rent: $15,000
Vehicles: $2,000
Wages: $15,000
Insurance: $800
Total:
Number of units produced over one year: 100,000
Subtraction method
Brisket Biscuit manufacturing company has the following total cost accrued over a
period of one year:
Materials: $30,000
Labor: $3,000
Machinery: $25,000
Rent: $15,000
Vehicles: $2,000
Salaries: $15,000
Insurance: $800
Number of units produced over one year: 100,000
Total cost: 30000 + 3000 + 25000 + 15000 + 2000 + 15000 + 800 = 90,800
Average fixed cost (AFC) = average total cost - average variable cost
The most basic formula for incremental cost uses a base production amount of one unit. The
base production amount is what you use to compare the additional unit cost, so many
businesses may use the amount they can produce in a set time, such as an hour or a day.
When you work on a scale larger than one unit and an additional unit, you can examine how
economies of scale impact your costs.
2. Add the variable costs for your base amount
When you are adding the variable costs for your base amount, calculate how much you pay
for direct labour to produce the item and how much raw materials cost. For example, if it
takes 30 minutes to produce a widget with $20 of raw materials and you pay a worker $15 per
hour, your calculation would be:
(15/2) + 20
7.5 + 20
27.5
This means that the variable cost for one widget is $27.50.
The additional product may take less time to produce than the first because your employee is
working more efficiently. For example, the second widget from the previous example may
only take 15 minutes to produce, which means that you pay your employee for 45 minutes of
work. The calculation for the additional product would be:
(15 x 0.75) + 40
11.25 + 40
51.25
The incremental cost is how much more you would spend producing an additional item. The
incremental cost calculation for producing the second widget from the current example would
be:
This means that the incremental cost to make the second widget is $23.75.
If you are calculating the incremental cost for more than one unit, you can divide the final
incremental amount by the difference in items produced. For example, if you find it costs
$3,000 to create 300 items and $3,500 to create 400 items, your calculation would be:
(3,500-3,000)/100
500/100
5
This calculation shows that the incremental cost per item you produce over 300 is $5.
What Is Marginal Cost?
In economics, the marginal cost is the change in total production cost that comes from
making or producing one additional unit. To calculate marginal cost, divide the change in
production costs by the change in quantity.
The purpose of analyzing marginal cost is to determine at what point an organization can
achieve economies of scale to optimize production and overall operations.
If the marginal cost of producing one additional unit is lower than the per-unit price, the
producer has the potential to gain a profit.
KEY TAKEWAY
When a company knows both its marginal cost and marginal revenue for various
product lines, it can concentrate resources towards items where the difference is the
greatest. Instead of investing in minimally successful goods, it can focus on making
individual units that maximum returns.
On the other hand, average cost is the total cost of manufacturing divided by total units
produced. The average cost may be different from marginal cost, as marginal cost is often
not consistent from one unit to the next. Marginal cost is reflective of only one unit, while
average cost often reflects all unit produced.
This can be compared with average total cost (ATC), which is the total cost (including fixed
costs, denoted C0) divided by the number of units produced:
10 (Fixed
0 ∞ -
Cost)
1 30 30 20
2 40 20 10
3 48 16 8
Examples of opportunity cost
The cost of war. If the government spends $870bn on a war, it is $870bn they cannot spend
on education, health care or cutting taxes / reducing the budget deficit.
Spending on new roads. If the government build a new road, then that money can’t be used
for alternative spending plans, such as education and healthcare.
Tax cuts. If the government offers an income tax cut, the opportunity cost is that government
revenue cannot be used to finance some aspect of government spending.
Time. If you have 12 hours at your disposal during the day, you could spend these hours in
work or leisure. The opportunity cost of spending all day watching TV is that you are not able
to do any study during the day.
The opportunity cost of keeping the car is the £3,000 you could have got for selling
the car. The price you bought it for is not relevant here.