0% found this document useful (0 votes)
40 views

SemesterProjectWorkbook - Taryn Cruz-3 (Week 12)

The document provides data on the average number of cups of lemonade sold per month by lemonade stands in three different markets: neighborhood, event, and high-end. It instructs the user to create a bar graph displaying this data in Excel, with the months on the x-axis and number of cups sold on the y-axis. All three markets should be included in the same chart.

Uploaded by

Taryn Cruz-Peña
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
40 views

SemesterProjectWorkbook - Taryn Cruz-3 (Week 12)

The document provides data on the average number of cups of lemonade sold per month by lemonade stands in three different markets: neighborhood, event, and high-end. It instructs the user to create a bar graph displaying this data in Excel, with the months on the x-axis and number of cups sold on the y-axis. All three markets should be included in the same chart.

Uploaded by

Taryn Cruz-Peña
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 6

1.

Julio César Portillo Díaz


2. Emelina Gisselle Vásquez Mejía
3. Manfrid Aricia Az Cardoza
4. Taryn Iveth Cruz Cerrato
W07 - Conversion Table Names:

Instructions
Using the data below, fill in the yellow cells. Watch the video at W07 Prepare: Semester Project. It will help you. This
assignment asks you to convert the raw materials you purchase into individual unit quantities and costs. Make sure you do
the following:
Each ingredient must be converted from the purchase quantity to the quantity you use per cup of lemonade to how many
servings you could make per purchase.
You must calculate the cost per cup of each ingredient. 
Once you have the cost per cup for each ingredient (row), add up how much it costs to make one cup of regular lemonade
and one cup of fancy lemonade.
Please display the 'Purchase Price' and 'Price per Cup' data (each cell in that column) in United States dollars. The data in the
cells should look something like this: “$0.01” not this: “0.00810141”. Do the same thing for the total cost per cup.

Helpful Links:
[Article] How to format numbers as currency
[Video] How to Save and Close a Workbook in Excel (01:33 mins) Transcript
[Video] How to Adjust Column Width in Excel (02:11 mins) Transcript

Regular Lemonade Fancy Lemonade Recipe Material Costs Unit Conversions


Recipe (Per Cup) (Per Cup) Sugar (10 lbs(pounds)) $5.88 108.87 tsp = 1 pound of sugar
1 Cup Water 1 Cup Water Lemons (1 box) $3.98 120 ice cubes = 1 bag
Lemon Lemon
0.5 0.5 Ice Cubes (1 bag) $2.50 12 lemons = 1 box of lemons
(Squeezed) (Squeezed)
1.5 tsp Sugar 1.5 tsp Sugar Paper Cup (1 case) $10.48 6 tsp = 1 ounce
4 Ice Cubes 4 Ice Cubes Fruit (12 ounces) $4.98 768 tsp = 1 gallon syrup
2 tsp Flavor
1 Paper Cup Syrup Flavor Syrup (3 gallons) $38.68 240 fancy cups = 1 case
3 tsp Fruit Fancy Cup (1 case) $21.47 264 paper cups = 1 case
1 Fancy Cup

Regular Lemonade Recipe (1 Cup)


Item Quantity Purchase Purchase Quantity Ingredient Conversion Factor: Individual Cost Per Cup
Purchased Units Price Needed Per Units Purchase Units to Quantities
Lemonade Ingredient Units Available

Sugar 10 pounds $5.88 1.5 tablespoon 108.87 725.8 $0.01


Lemons 1 boxes $3.98 0.5 lemons 12 24 $0.17
Ice Cubes 1 bags $2.50 4 ice cubes 120 30 $0.08
Paper Cups 1 cases $10.48 1 paper cup 264 264 $0.04
Total Cost Per Cup $0.30

Fancy Lemonade Recipe (1 Cup)


Item Quantity Purchase Purchase Quantity Ingredient Conversion Factor: Individual Cost Per Cup
Purchased Units Price Needed Per Units Purchase Units to Quantities
Lemonade Ingredient Units Available

Sugar 10 pounds $5.88 1.5 tablespoons 108.87 725.8 $0.01


Lemons 1 boxes $3.98 0.5 lemons 12 24 $0.17
Ice Cubes 1 bags $2.50 4 cubes 120 30 $0.08
Fruit 12 ounces $4.98 3 tablespoons 6 24 $0.21
Flavor Syrup 3 gallons $38.68 2 tablespoons 768 1152 $0.03
Fancy Cups 1 case $21.47 1 fancy cup 240 240 $0.09
Total Cost Per Cup $0.59
1. Julio César Portillo Díaz
2. Emelina Gisselle Vásquez Mejía
3. Manfrid Aricia Az Cardoza
W08 - Graphing Sales Data Names: 4. Taryn Iveth Cruz Cerrato

Instructions
Create a bar graph in Excel using the data from the table “Average Number of Cups Sold per Lemonade Stand.”
Insert it in the 'Graph Area' at the bottom of this sheet. Your bar graph should have the following attributes: 
Correct Axis and Labels. The X-axis should be months and the Y-axis should be the number of units sold. Include
axis labels on your chart. Include a title for your chart.  
Include All Three Markets: Include sales data for all three markets in the same chart.
TIP: Everyone in your group will need to reference your graph to answer questions in the personal reflection. Make
sure everyone has a copy of it.

Average Number of Cups Sold per Lemonade Stand


Month Neighborhood Event High-end
January 254 6,854 10,254
February 568 8,541 10,542
March 985 10,528 10,254
April 1,858 12,584 11,525
May 2,985 14,010 12,524
June 3,854 16,585 13,250
July 2,858 18,955 13,589
August 2,985 20,584 13,558
September 3,521 14,586 12,958
October 2,515 11,584 11,901
November 1,958 9,514 13,201
December 689 7,102 11,255

Average Number of Cups Sold per Lemonade Stand


25000
20000
Number of cups sold

15000
10000
5000
0
Graph Area
r y r y ch r il ay ne Ju
ly us
t
be
r
be
r
be
r
be
r
ua ua ar Ap M Ju g o
Ja
n br M Au em ct ve
m
ce
m
Fe ept O o e
S N D
Months

Neighborhood Event High-end


1. Julio César Portillo Díaz
2. Emelina Gisselle Vásquez Mejía
3. Manfrid Aricia Az Cardoza
W10 - Break-Even Analysis Name: 4. Taryn Iveth Cruz Cerrato

Instructions
Complete the steps below by filling in the yellow cells. If you need additional help and videos, see W10 Prepare: Semester Project.
Locate your submission for Week 08 Management Framework Part 1. On that document, you wrote your strategy as a response to question 4.
Copy and paste your strategy into the space provided below.
Select your market by clicking on the cell and choosing a market from the drop-down menu. You chose your market in Week 8 with your team
and may have adjusted it in Week 9. Now, stay with this market for the rest of the semester project. Notice the following will automatically
update: 'Fixed Costs per Month' table; Yearly Cost & Revenue chart and data table
Enter your annual fixed costs (the monthly fixed costs are found in the tables below).
The Variable Costs value is brought from the W07 Coversion Table tab, Total Cost Per Cup.
Look at the Price Demand Graph at the bottom of this sheet. Choose a price per cup for your chosen market, then find the corresponding
percent of demand. If you need help, refer to the video called "Price" at W10 Prepare: Semester Project.
Enter the price per cup you chose as well as its associated percent of demand.
Try different combinations of price and demand (referencing the graph) until you find a combination that matches your strategy (for example,
maximize profit, or maximize sales, etc.).
Calculate the break even point using the instructions provided. You will use this information later in the project.
Scroll to the bottom of this tab and answer the reflection question.
Save and submit your file at W10 Application Activity: Semester Project.

10% of our monthly profits will be donated for the construction of the common social area of the neighborhood as well as
other community social projects, which will motivate people to buy our lemonade.

1. Your Strategy

2. Your Market Neighborhood Neighborhood


Fixed Costs per Month
3. Annual Fixed Costs $4,872.00 Stand Rental $150.00
Variable Costs $0.30 Labor (wages) $256.00
Price $0.90 0 $0.00
5.
% of Demand 45%

Break Even Point* 8120

*Using Excel, calculate the break even point to find out


7. how many units you'll need to sell to cover your fixed costs.
Make sure you put parentheses around price and variable
cost.

Neighborhood Yearly Cost & Revenue

$12,000 Monthly Price Adjusted


Demand Demand

254 114
$10,000
568 256

$8,000
985 443
1858 836
$

$6,000 2985 1,343


Annual Revenue 3854 1,734
Annual Costs
$4,000 2858 1,286

2985 1,343
$2,000 3521 1,584
2515 1,132
$0 1958 881
0 11,264
689 310
Units

Begin End

Total Units sold 0 11,264


Annual Costs $4,872 $8,251
Annual Revenue $0 $10,137

Net Profit $1,886

Profit Margin 19%


1. Julio César Portillo Díaz
2. Emelina Gisselle Vásquez Mejía
3. Manfrid Aricia Az Cardoza
W11 - Profit Graph Name: 4. Taryn Iveth Cruz Cerrato

Instructions
Complete the steps below by filling in the yellow cells and making a chart. If you need additional help and videos, see W11
Prepare: Semester Project.
The cost and revenue equations are filled out for you using data from the tab called "W10 Break-Even Analysis." Make sure that
the data here is correct and what you want.
Create your profit equation in the space provided. Note that is will not be an Excel formula. Start it with "Profit = ".
From your profit equation, complete the data table.
Begin by putting 0 in the first cell of the "x" column. If you are doing the neighborhood market, increase the rest of the cells in
the "x" column by 1,000 each. If you are doing the event or high-end markets, increase the rest of the cells in the "x" column by
5,000 each.
Next, place an Excel formula in the first cell of the "y" column. Use that same formula for the rest of the cells in that column. If
you are unsure about how to do this, please review the video called "How to Graph an Equation in Excel."
Insert a scatter plot chart with a line that is based on the data table to show your profit equation
Annual fixed costs must be negative on the y-axis
Break-even should be the x-intercept
Uses informative labels and titles
Scroll to the bottom of this tab and answer the reflection question.
Save and submit your file at W11 Application Activity: Semester Project.

1. Cost Equation; Revenue Equation Neighborhood


Cost = Annual fixed cost + (Variable cost per cup) (Number of units sold)
$4,872.00 + $0.30 x
Revenue = (Price per cup of lemonade) (Number of Units Sold)
$0.90 x

2. Profit Equation
Profit = Revenue - Cost = $0.90 x - ( $4,872.00 + $0.30 x )

Profit = 0.60x-4872 Hint: Remember you must distribute the minus to everything in
the parentheses.

3. Data Table
x y
43 0 -$4,872.00
Profit vs Number of cups sold
44 1000 -$4,272.00 $14,000.00

45 2000 -$3,672.00 $12,000.00


46 3000 -$3,072.00 $10,000.00
47 4000 -$2,472.00 $8,000.00
48 5000 -$1,872.00
Dollars of Profit

$6,000.00
49 6000 -$1,272.00
$4,000.00 4. Scatter Plot Chart Area
50 7000 -$672.00
$2,000.00
51 8000 -$72.00
52 9000 $528.00 $0.00
0 5000 10000 15000 20000 25000 30000 35000
53 10000 $1,128.00 -$2,000.00
54 11000 $1,728.00 -$4,000.00

-$6,000.00

Number of cups sold


$2,000.00

Doll
$0.00
0 5000 10000 15000 20000 25000 30000 35000
-$2,000.00

-$4,000.00
55 12000 $2,328.00 -$6,000.00
56 13000 $2,928.00
Number of cups sold
57 14000 $3,528.00
58 15000 $4,128.00
59 16000 $4,728.00 Reflection Question
60 17000 $5,328.00 You now have more data and experience than you had when you first created your
strategy. Does your price per cup you used on the Profit Graph match your strategy
61 18000 $5,928.00 (maximize sales vs. profit) and mission? Why or why not? Give at least one reason.
62 19000 $6,528.00
63 20000 $7,128.00 We consider that the price per cup we used on the Profit Graph matches our
strategy, because we chose neighborhood market and we know that our profits will
64 21000 $7,728.00 not be as high as those of the other markets. However, this price does not match at
65 22000 $8,328.00 all our mission, since with just 45% of demand, we will not reach our goal of
66 23000 $8,928.00 fostering unity in the neighborhood, even when our profit margin is good enough,
but at the end of the day this is not our main purpose. So, we need to have more
67 24000 $9,528.00 demand, which means more neighbors' participation, even if it represents less
68 25000 $10,128.00 profits for us.
69 26000 $10,728.00
70 27000 $11,328.00
71 28000 $11,928.00
72 29000 $12,528.00
1. Julio César Portillo Díaz
2. Emelina Gisselle Vásquez Mejía
3. Manfrid Aricia Az Cardoza
W12 - Neighborhood Income Statement Name: 4. Taryn Iveth Cruz Cerrato

Instructions
This tab uses information from the tab called "W10 Break-Even Analysis." Make sure that the data there is correct and what you want.

You will need to create a forecasted monthly income statement in Excel based on the projections that you’ve created the last few weeks. Normally, income statements show actual
performance not forecasted values, but in our project, you’ll use forecasted values. Also note that the loan is being used to pay for your operating expenses, so when you think about paying
for your operating expenses, this should be thought of as a loan payment.

Complete the steps below by filling in the yellow cells. Use formulas and cell references in as many yellow cells as possible. View the instructions at W12 Prepare: Semester Project for help.

The variable cost and price have been automatically filled in based on data in the "W10 Break-Even Analysis" tab.
Calculate the sales revenue for each month and for the year. This is the price per cup of lemonade multiplied by the number of units sold.
Calculate the variable costs for each month and for the year. This is the variable cost per cup of lemonade multiplied by the number of units sold.
Calculate the gross profit for each month and for the year. This is the sales revenue minus the variable costs.
Calculate the total operating expenses each month and for the year. This is the sum of the operating expenses. Note that the monthly interest expense will be automatically updated once
you perform the loan calculations below. Use the SUM function to add the cell references.
Calculate the net income for each month and for the year. This is the gross profit minus the total operating expenses.
Note that the loan amount is automatically filled in based on the market you have chosen.
Choose the loan term. Click on the blank cell to choose from the dropdown menu.
Note the annual interest rate and period rate are automatically filled in based on your loan term selection above.
Calculate the loan elements as instructed on the right of each yellow cell.
Answer the reflection question.

Variable Cost per Cup of Lemonade: $0.30


1.
Price per Cup of Lemonade: $0.90

% of demand: 45%

Income Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Total
Units (Cups of Lemonade) Sold 114 256 443 836 1,343 1,734 1,286 1,343 1,584 1,132 881 310 11263.5
2. Sales Revenue $102.87 $230.04 $398.93 $752.49 $1,208.93 $1,560.87 $1,157.49 $1,208.93 $1,426.01 $1,018.58 $792.99 $279.05 $10,137.15
3. Variable Costs $34.29 $76.68 $132.98 $250.83 $402.98 $520.29 $385.83 $402.98 $475.34 $339.53 $264.33 $93.02 $3,379.05
4. Gross Profit $68.58 $153.36 $265.95 $501.66 $805.95 $1,040.58 $771.66 $805.95 $950.67 $679.05 $528.66 $186.03 $6,758.10

Operating Expenses (fixed costs)


Stand Rental $150.00 $150.00 $150.00 $150.00 $150.00 $150.00 $150.00 $150.00 $150.00 $150.00 $150.00 $150.00 $1,800.00
Labor (wages) $256.00 $256.00 $256.00 $256.00 $256.00 $256.00 $256.00 $256.00 $256.00 $256.00 $256.00 $256.00 $3,072.00
0 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00
Average Monthly Interest Expense $12.05 $12.05 $12.05 $12.05 $12.05 $12.05 $12.05 $12.05 $12.05 $12.05 $12.05 $12.05 $144.64
5. Total Operating Expenses $418.05 $418.05 $418.05 $418.05 $418.05 $418.05 $418.05 $418.05 $418.05 $418.05 $418.05 $418.05 $5,016.64

Net Income
6. -$349.47 -$264.69 -$152.10 $83.61 $387.90 $622.53 $353.61 $387.90 $532.62 $261.00 $110.61 -$232.02 $1,741.46

Loan Calculations 11. Reflection Questions


7. Loan Amount (pv) $4,872.00 What effect does the length of a loan (Loan Term) have on monthly payments and interest?
The longer the loan term is, the more we will pay in interest and the lower the monthly
8. Click on the yellow cell to select from the drop payments will be. On the contrary, the shorter the loan term is, the higher the monthly
Loan Term or Number of Years 2 down. See the optons in the table below. payment will be and we will pay less interest.
Annual Interest Rate 5.6%
9.
Payments per Year 12
Period Rate (rate) 0.47% =annual interest rate/number of payments per year
Total Number of Payments (nper) 24 =number of payments per year*number of years
Monthly Payment ($215.05) =use the PMT function = PMT(rate,nper,pv)
10.
Loan Amount with Interest ($5,161.27) =monthly payment*nper
Interest Expense ($289.27) =loan amount with Interest + loan amount
Average Monthly Interest Expense ($12.05) =interest Expense/nper What is the best loan option for your lemonade stand? Why?
From our point of view, the best loan option for our lemonade stand is the two years loan
term, even when we will pay a little bit more of interest, but we decided that, because the
Small Business Loan Information monthly payment for the one year loan term is quite high and we have to take into
Loan Term (number of Years) Payments per Term (year) Annual Interest Rate consideration that in the first months our profits likely will not be as good as we want. On
the other hand, we did not choose the three years loan term, because, it means to pay too
1 12 4.5% much interest. To sum up, the two years loan term is perfect for us.
2 12 5.6%
3 12 6.2%

You might also like