Standard Costing and Variance Analysis Formulas
Standard Costing and Variance Analysis Formulas
(Actual factory overhead) (Budgeted allowance based on standard hours allowed*) Factory overhead volume variance: (Budgeted allowance based on standard hours allowed*) (Factory overhead applied or charged to production**) Factory overhead spending variance: (Actual factory overhead) (Budgeted allowance based on actual hours worked***) Factory overhead idle capacity variance formula: (Budgeted allowance based on actual hours worked***) (Actual hours worked Standard overhead rate) Factory overhead efficiency variance formula: (Actual hours worked Standard overhead rate) (Standard hours allowed for expected output Standard overhead rate) Variable overhead efficiency variance formula: (Actual hours worked Standard variable overhead rate) (Standard hours allowed Standard variable overhead rate) Variable overhead efficiency variance formula: (Actual hours worked Fixed overhead rate) (Standard hours allowed Fixed overhead rate) Factory overhead yield variance formula: (Standard hours allowed for expected output Standard overhead rate) (Standard hours allowed for actual output Standard overhead rate) Problem 1: Materials Variance Analysis: The Schlosser Lawn Furniture Company uses 12 meters of aluminum pipe at $0.80 per meter as standard for the production of its Type A lawn chair. During one month's operations, 100,000 meters of the pipe were purchased at $0.78 a meter, and 7,200 chairs were produced using 87,300 meters of pipe. The materials price variance is recognized when materials are purchased. Required: Materials price and quantity variances. Solution: Meters of pipe
Actual quantity purchased actual quantity purchased Materials purchase price variance Actual quantity used 100,000 100,000 ----------100,000 ======= 87,300
Unit Cost
$0.78 actual $0.80 standard ----------$(0.02) ======= 0.80 standard
Amount
$78,000 $80,000 ----------$(2,000) fav. ======= $69,840
www.jakartaprofessional.wordpress.com
Problem 2: Materials Variance Analysis: The standard price for material 3-291 is $3.65 per liter. During November, 2,000 liters were purchased at $3.60 per liter. The quantity of material 3-291 issued during the month was 1775 liters and the quantity allowed for November production was 1,825 liters. Calculate materials price variance, assuming that: Required: Materials price variance, assuming that: It is recorded at the time of purchase (Materials purchase price variance). It is recorded at the time of issue (Materials price usage variance). Problem 3: Labor Variance Analysis: The processing of a product requires a standard of 0.8 direct labor hours per unit for Operation 4-802 at a standard wage rate of $6.75 per hour. The 2,000 units actually required 1,580 direct labor hours at a cost of $6.90 per hour. Required: Calculate: labor rate variance or Labor price variance. Labor efficiency or usage or quantity variance.
For October, actual factory overhead was $11,000 actual labor hours worked were 4,400 and the standard hours allowed for actual production were 4,500. Required: Factory overhead variances using two, three and four variance methods.
www.jakartaprofessional.wordpress.com
$450 unfav.
$11,000 $4,500 $6,600 ----------$11,100 ----------$ (100) fav. ====== $11,100 $10,560 -----------$540 unfav. ====== $10,560 $10,800 ----------$ (240) fav.
www.jakartaprofessional.wordpress.com
Favorable spending variance Budgeted allowance based on actual hours worked Budgeted allowance based on standard hours allowed Favorable variable overhead efficiency variance Actual hours fixed overhead rate (4,400 actual hours $0.90 fixed overhead rate) Standard hours allowed fixed overhead rate (4,500 actual hours $0.90) Favorable fixed overhead efficiency variance Normal capacity hours (5000) Fixed overhead rate ($0.90) Actual hours worked (4,400) Fixed overhead rate ($0.90) Unfavorable Idle capacity variance (600 hours $0.90)
----------$ (100) fav. ====== $11,100 $11,250 ----------$ (150) fav. ====== $3,960 4,050 ----------$ (90) fav. ====== $4,500 $3,960 -----------$540 unfav.
www.jakartaprofessional.wordpress.com