100% found this document useful (1 vote)
655 views

Unitary Method

The document contains 6 math word problems. It asks the cost of 15 pairs of shoes if 1 pair costs Rs 425, the cost of 25 apples if a dozen apples cost Rs 108, the number of passengers a bus will carry in a week if it carries 2457 passengers over 3 days, the cost of 9 notebooks if 10 notebooks cost Rs 125, the cost of 12 kg mangoes if 25 kg costs Rs 625, and the number of pages a student will read in 25 days if she reads 15 pages in one day.

Uploaded by

akr
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
655 views

Unitary Method

The document contains 6 math word problems. It asks the cost of 15 pairs of shoes if 1 pair costs Rs 425, the cost of 25 apples if a dozen apples cost Rs 108, the number of passengers a bus will carry in a week if it carries 2457 passengers over 3 days, the cost of 9 notebooks if 10 notebooks cost Rs 125, the cost of 12 kg mangoes if 25 kg costs Rs 625, and the number of pages a student will read in 25 days if she reads 15 pages in one day.

Uploaded by

akr
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

MOUNT CARMEL SCHOOL ,(AN)

UNITARY METHOD
NAME _______________ CLASS – V ROLL NO.____
1. The cost of one pair of shoes is Rs 425 .What is the cost of 15 pairs of
shoes?

2. A dozen apples cost Rs 108 .What is the cost of 25 apples?

3. A bus carries 2457 passengers in 3 days .How many passengers will it carry
in a week?
4. Rohan bought 10 notebooks for Rs 125. What is the cost of 9 notebooks?

5. The cost of 25 kg mangoes is Rs 625.What is the cost of 12 kg mangoes?

6. Anya read 15 pages in one day .How many pages will she read in 25 days ?

You might also like