Chapter 10 Assignment Complete
Chapter 10 Assignment Complete
a.
Sales revenue................... $375,000,000 x 5.2% $19,500,000
Costs:
Interest on deposits....... $375,000,000 x 0.5% 1,875,000
Operating costs............ (Given) 15,000,000
Total costs......................... 16,875,000
Operating profit.................. $2,625,000
b.
Customer A Customer B
Deposit................................. $6,000 $6,000
Customer A Customer B
Units of Units of
Activity Cost Cost
Driver Driver
Sales revenue.....................................................$312.00 $312.00
Interest on deposit............................................... 30.00 30.00
Account margin.............................................$282.00 $282.00
Operating costs:
Use ATM.........................................................
100 $75.00a 200 $150.00
Visit branch......................................................
5 30.00b 20 120.00
Process transaction.........................................
40 3.30c 1,500 123.75
General bank overhead...................................
$6,000 96.00d $6,000 96.00
Total operating cost.......................................$204.30 $489.75
Customer profit................................................. $ 77.70 ($207.75)
Clerical.................................................................
$45,000 $60,000 $15,000
($45 1,000 pages) (given) ($60,000 – $45,000)
b.
Unused
Resources Resource Resources
Used Capacity Supplied
Sales revenue ........................ $ 240,000
Costs
Volume related
Clerical............................. $45,000 $15,000 $60,000
Batch related
Setups.............................. 131,250 3,750 135,000
Total costs............................... $176,250 $18,750 $195,000 195,000
Operating profits...................... $ 45,000
b. March April
Prevention
$41,450 ÷ $490,000.........................................
8.5%
$29,180 ÷ $440,000.........................................
6.6%
Appraisal
$16,400 ÷ $490,000.........................................
3.4%
$19,400 ÷ $440,000.........................................
4.4%
Internal failure
$18,850 ÷ $490,000.........................................
3.9%
$20,430 ÷ $440,000.........................................
4.6%
External failure
$7,100 ÷ $490,000...........................................
1.5%
$8,200 ÷ $440,000...........................................
1.9%
10-1. (30 min.) Trading-Off Costs of Quality: Domingo Corporation.
Domingo Corporation
Cost of Quality Report
March % April %
Sales revenue.....................................................
$490,000 $440,000
Prevention costs:
Process inspection........................................$ 1,650 $ 1,880
Quality training..............................................19,800 13,000
Preventive maintenance............................... 13,500 9,500
Materials inspection...................................... 6,500 4,800
Total prevention costs.........................................
$ 41,450 8.5% $ 29,180 6.6%
Appraisal costs:
Testing equipment........................................$ 7,000 $ 7,000
Field testing...................................................
9,400 12,400
Total appraisal costs...........................................
$ 16,400 3.4 $ 19,400 4.4
Internal failure costs:
Scrap...............................................................
$ 1,850 $ 1,930
Rework............................................................
17,000 18,500
Total internal failure costs...................................
$ 18,850 3.9 $ 20,430 4.6
External failure costs:
Warranty repairs............................................
$ 4,300 $ 4,800
Customer complaints.................................... 2,800 3,400
Total external failure costs: ................................
$ 7,100 1.5 $ 8,200 1.9
Total Costs of Quality..........................................
$ 83,800 17.1% $ 77,210 17.6%
b.
Sales revenue $300,000
Unused
Resources Resource Resources
Used Capacity Supplied
Costs
Unit
Materials.......................................................
$96,000 $ 2,000 $98,000
Energy..........................................................
16,320 1,560 17,880
$112,320 $3,560 $115,880
Batch
Setups.........................................................
$ 24,000 $ -0- $ 24,000
Purchasing..................................................
19,200 1,800 21,000
$ 43,200 $ 1,800 $ 45,000
Product and customer sustaining
Customer service.......................................
$ 8,000 $7,600 $ 15,600
$ 8,000 $7,600 $ 15,600
Capacity sustaining
Long-term labor..........................................
$ 25,600 $ 3,400 $ 29,000
Administrative............................................
25,200 2,800 28,000
$50,800 $ 6,200 $57,000
Total costs...........................................................
$214,320 $19,160 $233,480 233,480
Operating profit.................................................... $66,520
b. Titanium customers are more profitable even after considering the cost of
representatives and the promotion costs.
Assigning Capacity Costs: Cathy and Tom’s Specialty Ice Cream Company.
Cathy and Tom's Specialty Ice Cream Company illustrates in a very simple way the
issues of cost system design when costing excess capacity. Although the problem
setting is simple, the basic issues and the resolution of those issues are applicable in a
large number of settings. The three problems (10-59, 10-60, and 10-61) illustrate
different aspects of the capacity costing problems and issues.
There are two customers who demand a total of 13,500 gallons, which is 75% of plant
capacity. The cost of the capacity (all assumed fixed) is $27,000.
There are two possible approaches to costing the ice cream:
1. Cost at capacity:
Overhead rate = ($27,000 ÷ 18,000 gallons) = $1.50/gallon
Product cost = $1.00 + $1.50 = $2.50/gallon
2. Cost at demand:
Overhead rate = ($27,000 ÷ 13,500 gallons) = $2.00/gallon
Product cost = $1.00 + $2.00 = $3.00/gallon
How do you choose between the two? Why did Cathy and Tom buy a plant with a
capacity of 18,000 gallons? Possible reasons include:
(1) They hope to grow the market, i.e., for future expansion.
(2) Because capacity is “lumpy” and they can only buy in increments of, perhaps,
9,000 gallons.
(3) Because daily demand fluctuates and they need the surge capacity.
If it is reason (1), then the excess capacity is for Cathy and Tom and should not be
charged to product costs. Instead, they should use the lower cost ($2.50) and charge
the excess capacity (25% of $27,000) to Marketing or whoever benefits from the
capacity.
If, instead, they have the capacity for reasons (2) or (3), then the excess capacity is
providing a service to the customers and the product should bear the cost of the excess
capacity.
Winter:
Overhead rate = ($13,500 ÷ 4,500 gallons) = $3.00/gallon
Product cost = $1.00 + $3.00 = $4.00/gallon
Summer
Overhead rate = ($13,500 ÷ 9,000 gallons) = $1.50/gallon
Product cost = $1.00 + $1.50 = $2.50/gallon
2. Excess capacity costs assigned to the season requiring it, then to products
produced in that season. Thus,
Winter:
Overhead rate = ($13,500 50%) ÷ 4,500
gallons) = $1.50/gallon
Product cost = $1.00 + $1.50 = $2.50/gallon
Summer
Overhead rate = [$13,500 + ($13,500 50%)] ÷
9,000 gallons) = $2.25/gallon
Product cost = $1.00 + $2.25 = $3.25/gallon
Choosing method 1 would imply it is more costly to produce products when demand is
low. This would send exactly the wrong signal to marketing. You want them to be more
aggressive in going after business in winter and less aggressive in summer. The reason
for the excess capacity in the winter is the demand by the summer customers.
Therefore, the summer customers should be assigned the excess capacity costs, as is
done in method 2.
10-2. (30 min.) Assigning Capacity Costs—Seasonality: Cathy and Tom’s
Specialty Ice Cream.
With seasonal demand fluctuations, the reason for the excess capacity is for the benefit
of the two customers (Cathy and Tom need all the capacity in the summer). The issue is
how to treat the excess capacity costs. The capacity costs in each season are $9,000 (=
$27,000 ÷ 3 seasons).
We can use the approach in Problem 10-60 to answer this problem. There are now
three seasons and three levels of demand. First, note that there is still $6,750 (4,500
gallons) of unused capacity costs, as in Problems 10-59 and 10-60.
In the winter, 50 percent of the plant is idle and the capacity cost for one season is
$9,000. Thus, there is $4,500 (3,000 gallons) of unused capacity cost in the winter. Of
this, 50 percent (1,500 gallons) or $2,250 is needed in both the fall/spring and summer
seasons. Thus, we can split that cost between those two seasons ($1,125 each
season). The remaining $2,250 of unused capacity cost in the winter is required to
serve summer demand. Therefore, a total of $3,375 of unused winter capacity cost is
assigned to the summer.
In the fall/spring season, there is 25 percent unused capacity (1,500 gallons), with a
cost of $2,250. This cost is assigned to the summer because we require all the capacity
in the summer.
The capacity costs and capacity in each season is:
a $1,125 = 25% of the unused capacity cost from winter. (Cathy and Tom would only
require 13,500 gallons of capacity to meet the fall/spring demand.)
b $5,625 = $2,250 unused fall/spring capacity + $3,375 unused winter capacity.
c $1.50 = $4,500 capacity cost ÷ 3,000 gallons production.
10-3. (30 min.) Quality Improvement: Metallic, Inc.
a. There are two alternatives: continue with the current material or use the new
material. To determine the best alternative (considering only the financial
consequenses), compute profit under each alternative: