0% found this document useful (0 votes)
371 views10 pages

Money Worksheets For 2nd Grade Worksheet 1

This document contains a 2nd grade math worksheet about money with 10 questions. The questions cover identifying coins and bills, adding monetary values, expressing values in words, matching food prices to costs, converting between dollars and cents, and word problems involving making purchases and comparing amounts of money. The worksheet provides the framework for students to practice important skills for understanding and working with currency.

Uploaded by

Abhyudaya Singh
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
371 views10 pages

Money Worksheets For 2nd Grade Worksheet 1

This document contains a 2nd grade math worksheet about money with 10 questions. The questions cover identifying coins and bills, adding monetary values, expressing values in words, matching food prices to costs, converting between dollars and cents, and word problems involving making purchases and comparing amounts of money. The worksheet provides the framework for students to practice important skills for understanding and working with currency.

Uploaded by

Abhyudaya Singh
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 10

2nd Grade Money Worksheets

Q.1) Can you identify and write the correct names of the coins and
bills using the help box?

www.cuemath.com
Q.2) Add the money and write the value in Dollars ($).

Q.3) Express the currency value in words.


(For example: $3.62 is three dollars sixty-two cents)
a. $12.54 = _____________________________
b. $2.04 = _____________________________
c. $0.40 = _____________________________

Q.4) Write the amount in numbers, using the dollar sign ($).
(For example: $4.12 is four dollars twelve cents)
a. Five dollars six cents = _____
b. Forty-seven dollars twenty cents = _____
c. Zero dollars sixty-one cents =_____

www.cuemath.com
Q.5) Match the following food items with their correct prices, if one
orange costs 5 cents (¢), one mango costs 25 cents (¢), and the
banana costs 20 cents (¢).

Q.6) Fill in the blanks.


a.) 1 dollar = _____cents
b.) 5 dollars = _____cents
c.) 1 dime = _____cents
d.) 1 quarter = _____ cents

www.cuemath.com
Q.7) Jose bought an ice cream for $2 and a pizza for $5. How many
dollars did he pay to the shopkeeper?

Q.8) Ann has 2 one-dollar bills, 2 dimes and 5 nickels. How much
money does she have?

Q.9) Fill in the blanks with the correct value in Dollars ($).
a.) 10 dollars + 1 nickel = $_____
b.) 2 dollars + 1 quarter = $_____

Q.10) Tom has 3 one-dollar bills, Sam has 2 five-dollar bills. Who has
more money?

www.cuemath.com
Q.1)

Q.2) a.) $6.25


b.) $15

Q.3) a.) Twelve dollars fifty-four cents


b.) Two dollars four cents
c.) Zero dollars forty cents

www.cuemath.com
Q.4) a.) $5.06
b.) $47.20
c.) $0.61

Q.5)

Q.6) a.) 100 cents


b.) 500 cents
c.) 10 cents
d.) 25 cents

Q.7) $7

Q.8) $2.45

www.cuemath.com
Q.9) a.) $10.05
b.) $2.25

Q.10) Sam ($10)

www.cuemath.com
1. Vending machines in the United
States of America usually give dollar
coins as change because it is easier to
give coins rather than paper money!

2. Do you know that the US mint makes


more coins and medals than any other
mint in the world?

3. Pennies are made with a metal called


Zinc, coated with copper.

www.cuemath.com

You might also like