0% found this document useful (0 votes)
117 views4 pages

Nabila Indri Yani 2010931037 Tugas AEB

The document provides cost and production information for multiple companies. It includes: - Calculations of direct materials used, cost of goods manufactured, and unit manufacturing cost for Avery Corporation. - A cost of goods manufactured statement and cost of goods sold schedule for Beckman Company in November. - Calculations of prime cost, conversion cost, and an income statement for Photo-Dive, Inc. for the last calendar year including cost of goods sold.

Uploaded by

Innabila
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
117 views4 pages

Nabila Indri Yani 2010931037 Tugas AEB

The document provides cost and production information for multiple companies. It includes: - Calculations of direct materials used, cost of goods manufactured, and unit manufacturing cost for Avery Corporation. - A cost of goods manufactured statement and cost of goods sold schedule for Beckman Company in November. - Calculations of prime cost, conversion cost, and an income statement for Photo-Dive, Inc. for the last calendar year including cost of goods sold.

Uploaded by

Innabila
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

Nabila Indri Yani

2010931037

Tugas Analisis dan Estimasi Biaya

2-3 Cost Definitions

Avery Corporation’s northwestern factory provided the following information for the last calendar
year:

Beginning inventory:
Direct materials $50,800
Work in process 58,500

Ending inventories:
Direct materials $21,500
Work in process 23,500

During the year, direct materials purchases amounted to $150,000, direct labor cost was $200,000, and
overhead cost was $324,700. There were 100,000 units produced.

Required:

1. Calculate the total cost of direct materials used in production.


Answer:

Direct materials used = $50,800 + $150,000 – $21,500 = $179,300

2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost.
Answer:

Direct materials........................................................... $179,300


Direct labor................................................................. 200,000
Overhead ..................................................................... 324,700
Total manufacturing cost............................................ $704,000
Add: Beginning WIP ................................................. 58,500
Less: Ending WIP ...................................................... (23,500)
Cost of goods manufactured....................................... $739,000

Unit cost of goods manufactured = $739,000/100,000 = $7.39


3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, assume $1.70 is direct materials and
$3.24 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?
Answer:

Direct labor = $7.39 – $1.70 – $3.24 = $2.45


Prime cost = $1.70 + $2.45 = $4.15
Conversion cost = $2.45 + $3.24 = $5.69

2-5 Cost of Goods Manufactured and Sold

Beckman Company manufactures staplers. At the beginning of November, the following information
was supplied by its accountant:

Direct materials inventory $48,500


Work in process inventory 10,000
Finished goods inventory 10,075

During November, direct labor cost was $22,000, direct materials purchases were $70,000, and the
total overhead cost was $216,850. The inventories at the end of November were:

Direct materials inventory $15,900


Work in process inventory 6,050
Finished goods inventory 8,475

Required:

1. Prepare a cost of goods manufactured statement for November.


Answer:

Direct materials:
Beginning inventory.............................. $ 48,500
Add: Purchases ..................................... 70,000
Materials available.................................$118,500
Less: Ending inventory.......................... (15,900)
Direct materials used in production ....... $ 102,600
Direct labor........................................................ 22,000
Manufacturing overhead ................................... 216,850
Total manufacturing costs added ...................... $ 341,450
Add: Beginning work in process....................... 10,000
Less: Ending work in process............................ (6,050)
Cost of goods manufactured.............................. $ 345,400
2. Prepare a cost of goods sold schedule for November.
Answer:

Cost of goods manufactured.................................................... $ 345,400


Add: Beginning finished goods inventory .............................. 10,075
Cost of goods available for sale............................................... $ 355,475
Less: Ending finished goods inventory ................................... (8,475)
Cost of goods sold ................................................................... $ 347,000

2-6 Prime Cost, Conversion Cost, Preparation of Income Statement: Manufacturing Firm

Photo-Dive, Inc., manufactures disposable underwater cameras. During the last calendar year, a total of
270,000 cameras were made, and 274,000 were sold for $8 each. The actual unit cost per camera
produced during the year is as follows:

Direct materials $2.25


Direct labor 1.50
Variable overhead 0.65
Fixed overhead 0.70
Total unit cost $5.10

Research and development expenses amounted to $70,000. The selling expenses consisted of a
commission of $0.25 per unit sold and advertising copayments totaling $36,000. Administrative
expenses, all fixed, equaled $83,000. There were no beginning and ending work-in-process inventories.
Beginning finished goods inventory was $30,600 for 6,000 cameras.

Required:
1. Calculate the number of cameras in ending finished goods inventory and their costs.
Answer:

Beginning finished goods inventory.............................. 6.000


Production……………………………………………… 270.000
Available……………………………………………….. 276.000
Sold……………………………………………………..(274.000)
Ending finished goods inventory………………………. 2.000 unit

2. Prepare a cost of goods sold statement for last year.


Answer:

Direct materials = $ 2.25 x 270,000 = 607,500


Direct labor = $ 1.50 x 270,000 = 405,000
Overhead-variable = $ 0.65 x 270,000 = 175,000
Overhead-fixed = $ 0.70 x 270,000 = 189,000
Total manufactured cost added $1.377,000
Beginning work in process 0
Ending work in process 0
Cost of goods manufactured $1.377,000
Beginning finished goods inventory = 6,0000 x $ 5.1 = 30,600
$1.407,600
Ending finished goods inventory =2,000 x $ 5.1 = (10,000)
Cost of goods sold $1.397,400

3. Prepare an absorption-costing income statement for last year.


Answer:

You might also like