Chapter 7 Examples 2
Chapter 7 Examples 2
1. At Jaymes Company, it costs $30 per unit ($20 variable and $10 fixed) to make a product at full capacity that
normally sells for $45. A foreign wholesaler offers to buy 3,000 units at $25 each. Jaymes will incur special
shipping costs of $3 per unit. Assuming that Jaymes has excess operating capacity, indicate the net income (loss)
Jaymes would realize by accepting the special order.
2. Gruden Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing
20,000 golf discs is:
Materials $10,000
Labor 30,000
Variable overhead 20,000
Fixed overhead 40,000
Total $100,000
Gruden also incurs 5% sales commission ($0.35) on each disc sold.
McGee Corporation offers Gruden $4.80 per disc for 5,000 discs. McGee would sell the discs under its own brand
name in foreign markets not yet served by Gruden. If Gruden accepts the offer, its fixed overhead will increase
from $40,000 to $46,000 due to the purchase of a new imprinting machine. No sales commission will result from
the special order.
Instructions
(a) Prepare an incremental analysis for the special order.
(b) Should Gruden accept the special order? Why or why not?
3. Manson Industries incurs unit costs of $80 ($50 variable and $30 fixed) in making a subassembly part for its
finished product. A supplier offers to make 10,000 of the assembly part at $60 per unit. If the offer is accepted,
Manson will save all variable costs but no fixed costs. Prepare an analysis showing the total cost saving, if any,
Manson will realize by buying the part.
4. Schopp Inc. has been manufacturing its own shades for its table lamps. The company is currently operating at
100% of capacity, and variable manufacturing overhead is charged to production at the rate of 70% of direct labor
cost. The direct materials and direct labor cost per unit to make the lamp shades are $40 and $50, respectively.
Normal production is 30,000 table lamps per year.
A supplier offers to make the lamp shades at a price of $129.50 per unit. If Schopp Inc. accepts the supplier’s offer,
all variable manufacturing costs will be eliminated, but the $450,000 of fixed manufacturing overhead currently
being charged to the lamp shades will have to be absorbed by other products.
Instructions
(a) Prepare the incremental analysis for the decision to make or buy the lamp shades.
(b) Should Schopp Inc. buy the lamp shades?
(c) Would your answer be different in (b) if the productive capacity released by not making the lamp shades could
be used to produce income of $200,000?
5. Pine Street Inc. makes unfinished bookcases that it sells for $62. Production costs are $36 variable and $10
fixed. Because it has unused capacity, Pine Street is considering finishing the bookcases and selling them for $70.
Variable finishing costs are expected to be $6 per unit with no increase in fixed costs. Prepare an analysis on a per
unit basis showing whether Pine Street should sell unfinished or finished bookcases.
6. Rachel Rey recently opened her own basketweaving studio. She sells finished baskets in addition to the raw
materials needed by customers to weave baskets of their own. Rachel has put together a variety of raw material
kits, each including materials at various stages of completion. Unfortunately, owing to space limitations, Rachel is
unable to carry all varieties of kits originally assembled and must choose between two basic packages.
The basic introductory kit includes undyed, uncut reeds (with dye included) for weaving one basket. This basic
package costs Rachel $160 and sells for $300. The second kit, called Stage 2, includes cut reeds that have already
been dyed. With this kit the customer need only soak the reeds and weave the basket. Rachel is able to produce
the second kit by using the basic materials included in the first kit and adding one hour of her own time, which she
values at $180 per hour. Because she is more efficient at cutting and dying reeds than her average customer,
Rachel is able to make two kits of the dyed reeds, in one hour, from one kit of undyed reeds. The Stage 2 kit sells
for $360.
This study source was downloaded by 100000786247177 from CourseHero.com on 12-18-2021 23:30:52 GMT -06:00
https://www.coursehero.com/file/51361954/Chapter-7-Examples-2docx/
Instructions
Determine whether Rachel’s basketweaving shop should carry the basic introductory kit with undyed and uncut
reeds or the Stage 2 kit with reeds already dyed and cut. Prepare an incremental analysis to support your answer.
7. Kobe Company has a factory machine with a book value of $90,000 and a remaining useful life of 5 years. It can
be sold for $30,000. A new machine is available at a cost of $400,000. This machine will have a 5-year useful life
with no residual value. The new machine will lower annual variable manufacturing costs from $600,000 to
$500,000. Prepare an analysis showing whether the old machine should be retained or replaced.
8. Johnson Enterprises uses a computer to handle its sales invoices. Lately, business has been so good that it
takes an extra 3 hours per night, plus every third Saturday, to keep up with the volume of sales invoices.
Management is considering updating its computer with a faster model that would eliminate all of the overtime
processing.
This study source was downloaded by 100000786247177 from CourseHero.com on 12-18-2021 23:30:52 GMT -06:00
https://www.coursehero.com/file/51361954/Chapter-7-Examples-2docx/
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)