Lesson Exemplar: (If Available, Write The Attached Enabling Competencies)
Lesson Exemplar: (If Available, Write The Attached Enabling Competencies)
Learning Task 1 (page 20): Mentally calculate the products of the items
written in LT 1 page 20. Write your answer on your notebook as fast as
you can.
Learning Task 1 (page 22): Read and analyse the problem below, answer the
following questions.
a. What is asked?
b. What are the given facts?
c. What operation will be
used?
d. Write the number
sentence.
See Learning Task 2 (page 20): Read and solve the problems mentally.
Write your answer in your notebook.
What’s in?
What to do:
What is it?
2.
Jack bought 8 dozens of eggs from the grocery store to bake some
pancakes. He plans to bake pancakes over 5 days. How many eggs did
Jack buy?
Understand:
What is asked in the problem?
-Number of eggs bought by Jack.
What are the given facts?
-8 dozens = 12 x 8 = 96
-5 days
Plan:
What is the operation to be used?
-Multiplication
What is the number sentence?
-(12 x 8) x 5 = N
Solve:
Use the operation to solve the problem. (12 x 8) x 5 = N
96x 5 = 480
Write the complete answer
There are 480 eggs Check and Look back:
480 ÷ 5 = 96
C.96 ÷8 = 12
Engagement What’s more?
Learning Task 3: Try to multiply the following mentally. Write your answer
in your notebook (see page 21)
Learning Task 2: Solve the problem using the steps on solving word
problem. Write your answer on your notebook. (see page 23)
Reinforce/Rubdob: Find the product correctly as fast as you can. (see page
2 of Worksheet No. 2)
Reinforce/Rubdob: Answer the following problems based on the question
after it. Write your answer in your notebook. (see page 2 of Worksheet No. 3)
What else I can do?
Integrate/Iral: Read the problems and solve them mentally. (See page 2
Worksheet No. 2)
1. Albin shared his guavas with his 12 friends. If each of his friends received 14
guavas, how many guavas did Albin share in all?
2. There were 16 players in each school band. Twelve school bands marched
in the parade. How many players marched in the parade?
3. Sir Edgar a music teacher taught 32 pupils last year. Each pupil learned 6
songs. How many songs were learned in all?
4. Each class in a school has 10 reading books. If there are 12 classes in the
school, how many reading books are there in all?
5. There are 15 seats in each row of the concert hall. How many seats are
there if there are 12 rows?
6. A pile contains 16 books. How many books are there in 11 piles?
7. A box contains 12 pieces of hopia. Mother bought 13 boxes. How many
pieces of hopia were bought in all?
8. A red cross booklet contains 15 tickets. How many tickets are there in 12
booklets?
9. Doms`s daily fare is P25. How much is it in 5 days?
10. A big bundle of sitaw costs P15. How much do 10 bundles of the same size
cost?
Integrate/Iral: Read the problem carefully. Answer the questions that follow.
Write the complete answer in your notebook. (See page 3 Worksheet No. 3)
1. A bus company charged P25, 300 for each bus for a tour to different
places. At that rate, how much did the company get from 14 buses?
Learning Task 4: Answer the given problems below. Ask you parents to
use a stopwatch while you are solving the given questions mentally.
1. There are 38 rows of chairs in the covered court. If there are 13 chairs
in each row. How many chairs are there in all?
2. There are 18 baskets of pineapple in the table. Each basket
contains 3 pineapple. How many pineapples are there?
3. How much will it cost if 10 pieces of bread sold at ₱23 per plastic?
4. Ana shared her mangoes with her 13 friends. If each of her friend
received10 mangoes, how many mangoes did Ana have in all?
5. A box contains 15 pieces of chalks. The Principal bought 13
boxes. How many pieces of chalks were bought in all?
Learning Task 3: Write the letter of the correct answer in your notebook.
1. The membership fee of Math Club is ₱25. What is the total amount
paid by 1,252 members?
A. ₱ 31,250 B. ₱ 31,252 C. ₱ 31,230
Prepared by:
Evaluator: