0% found this document useful (0 votes)
616 views

Lesson Exemplar: (If Available, Write The Attached Enabling Competencies)

This document provides a lesson plan for a mathematics lesson on multiplying 2-digit numbers by 1-2 digit numbers mentally with products up to 200. The objectives are for students to multiply mentally and solve word problems involving multiplication. The content includes multiplying mentally and solving routine and non-routine problems. The procedures describe introducing the topic, developing skills through worksheets, and engaging students with additional practice problems.

Uploaded by

Jhem Goronal
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
616 views

Lesson Exemplar: (If Available, Write The Attached Enabling Competencies)

This document provides a lesson plan for a mathematics lesson on multiplying 2-digit numbers by 1-2 digit numbers mentally with products up to 200. The objectives are for students to multiply mentally and solve word problems involving multiplication. The content includes multiplying mentally and solving routine and non-routine problems. The procedures describe introducing the topic, developing skills through worksheets, and engaging students with additional practice problems.

Uploaded by

Jhem Goronal
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 6

Lesson Exemplars in Mathematics Using the IDEA Instructional Process

Learning Area Mathematics 4


Learning Delivery Modality Modular Distance Learning
LESSON BUENAVISTA ELEMENTARY
School Grade Level Four
EXEMPLAR SCHOOL
Teacher FE NENITA CAMAŇAG Learning Area Mathematics
Teaching
October 26-30, 2020 Quarter First
Date
Teaching
No. of Days 5
Time
I. OBJECTIVES 1. Multiply mentally 2-digit by 1-2 digit numbers with products up to 200
including money, mathematical problems and real-life situations.
2. Solve routine and word problems involving multiplication of whole
numbers including money using appropriate problem-solving strategies.
A. Content The learner demonstrates understanding of multiplication and division of whole
Standards numbers including money.
B. Performance The learner is able to apply multiplication and division of whole numbers
Standards including money in mathematical problems and real-life situations.
C. Most Essential
The learner multiplies mentally 2-digit by 1 to 2-digit numbers with products up
Learning
to 200 and explains the strategies used and solves routine and non-routine
Competencies
problems involving multiplication of whole numbers including money using
(MELC)
appropriate problem solving strategies and tools. MELCs 8-9
D. Enabling
Competencies (If available, write the attached enabling competencies)

Week 3: Multiplying Mentally 2 Digit Numbers by 1 to 2 Digit Numbers with


II. CONTENT Products up to 200, Solving Problems Involving Multiplication of Whole
Numbers
A. References
a. Teacher’s
Mathematics TG (pages 47-55), K to 12 Curriculum Guide
Guide Pages
b. Learner’s PIVOT 4A Learners Material Mathematics 4 Quarter 1 (pages 20-23)
Material Pages
c. Textbook Mathematics 4 Learners Material (pages 36-43)
Pages
d. Additional MELC Mathematics 4 Q1 (pages 211), PIVOT BOW R4QUBE
Materials from
Learning
Resources
B. List of Learning Math Worksheet No 2 and 3
Resources for
Development and
Engagement
Activities
IV. PROCEDURES
A. Introduction What I need to know?
After going through this lesson, you are expected to multiply
mentally 2-digit by 1-2 digit numbers with products up to 200 including
money, mathematical problems and real-life situations and solve routine
and word problems involving multiplication of whole numbers
including money using appropriate problem-solving strategies.
What’s new?

Learning Task 1 (page 20): Mentally calculate the products of the items
written in LT 1 page 20. Write your answer on your notebook as fast as
you can.

Learning Task 1 (page 22): Read and analyse the problem below, answer the
following questions.

Shane made 80 Sampaguita garlands. Each garland costs


Php15.00. If she sold all the Sampaguita garlands, how much will
she earn for the garlands?

a. What is asked?
b. What are the given facts?
c. What operation will be
used?
d. Write the number
sentence.

B. Development What I know?

See Learning Task 2 (page 20): Read and solve the problems mentally.
Write your answer in your notebook.

What’s in?

Activity: Answer Test/Talab in page 1-2 of the Math 4 Worksheet No. 2.

Materials: pen, paper

What to do:

LT 2: Complete each equation. Then multiply mentally. Write your answer in


your notebook.

What is it?

Read and analyse the problems.


1.
There are 25 baskets in the table. Each basket contains 6
mangoes. How many mangoes are there?

In multiplication of 2 digit by 1 digit mentally, you may use the


expanded form to find the product easily.
Ex: 25 20 + 5
X 6 X 6
150 120 + 30 = 150
There are 150 mangoes

2.

Jack bought 8 dozens of eggs from the grocery store to bake some
pancakes. He plans to bake pancakes over 5 days. How many eggs did
Jack buy?

To solve the problem use the following steps.

Understand:
What is asked in the problem?
-Number of eggs bought by Jack.
What are the given facts?
-8 dozens = 12 x 8 = 96
-5 days

Plan:
What is the operation to be used?
-Multiplication
What is the number sentence?
-(12 x 8) x 5 = N

Solve:
Use the operation to solve the problem. (12 x 8) x 5 = N
96x 5 = 480
Write the complete answer
There are 480 eggs Check and Look back:

480 ÷ 5 = 96
C.96 ÷8 = 12
Engagement What’s more?

Learning Task 3: Try to multiply the following mentally. Write your answer
in your notebook (see page 21)

Learning Task 2: Solve the problem using the steps on solving word
problem. Write your answer on your notebook. (see page 23)

What I can do?

Reinforce/Rubdob: Find the product correctly as fast as you can. (see page
2 of Worksheet No. 2)
Reinforce/Rubdob: Answer the following problems based on the question
after it. Write your answer in your notebook. (see page 2 of Worksheet No. 3)
What else I can do?

Integrate/Iral: Read the problems and solve them mentally. (See page 2
Worksheet No. 2)

1. Albin shared his guavas with his 12 friends. If each of his friends received 14
guavas, how many guavas did Albin share in all?
2. There were 16 players in each school band. Twelve school bands marched
in the parade. How many players marched in the parade?
3. Sir Edgar a music teacher taught 32 pupils last year. Each pupil learned 6
songs. How many songs were learned in all?
4. Each class in a school has 10 reading books. If there are 12 classes in the
school, how many reading books are there in all?
5. There are 15 seats in each row of the concert hall. How many seats are
there if there are 12 rows?
6. A pile contains 16 books. How many books are there in 11 piles?
7. A box contains 12 pieces of hopia. Mother bought 13 boxes. How many
pieces of hopia were bought in all?
8. A red cross booklet contains 15 tickets. How many tickets are there in 12
booklets?
9. Doms`s daily fare is P25. How much is it in 5 days?
10. A big bundle of sitaw costs P15. How much do 10 bundles of the same size
cost?
Integrate/Iral: Read the problem carefully. Answer the questions that follow.
Write the complete answer in your notebook. (See page 3 Worksheet No. 3)

1. A bus company charged P25, 300 for each bus for a tour to different
places. At that rate, how much did the company get from 14 buses?

a. What is asked in the problem? _________________________


b. What are the given facts? _____________________________
c. What is the operation to be used? ______________________
d. What is the number sentence? __________________________
e. What is the correct answer? ____________________________
2. Ronald’ father is a sales agent. He earns an average of P13,550 a month.
How much does he earn in 15 months?
a. What is asked in the problem? __________________________
b. What are the given facts? ______________________________
c. What is the operation to be used? ________________________
d. What is the number sentence? __________________________
e. What is the correct answer? _____________________________
D. Assimilation What I have learned?

Mental computation is very useful in your everyday living. Being able to


compute mentally can save your time. It is easy to multiply number if one
factor has a single digit and regrouping is not involved in the process.
You can easily find the product for as long as you know the basic
multiplication rules.
To solve routine problems involving multiplication of whole numbers
including money, using appropriate strategies and tools follow these
steps:
A. Understand
1. What is asked in the problem?
2. What are the given facts?
B. Plan
3. What is the operation to be used?
4. What is the number sentence?
C. Solve
5. Use the operation to solve
D. Check and Look back
6. Write the correct answer

Non-routine problems can be solved without using a standard


procedure. They can be solved by drawing a picture, using a number
line, acting out, making a table, and other techniques.

What I can achieve?

Learning Task 4: Answer the given problems below. Ask you parents to
use a stopwatch while you are solving the given questions mentally.
1. There are 38 rows of chairs in the covered court. If there are 13 chairs
in each row. How many chairs are there in all?
2. There are 18 baskets of pineapple in the table. Each basket
contains 3 pineapple. How many pineapples are there?
3. How much will it cost if 10 pieces of bread sold at ₱23 per plastic?
4. Ana shared her mangoes with her 13 friends. If each of her friend
received10 mangoes, how many mangoes did Ana have in all?
5. A box contains 15 pieces of chalks. The Principal bought 13
boxes. How many pieces of chalks were bought in all?

Learning Task 3: Write the letter of the correct answer in your notebook.

1. The membership fee of Math Club is ₱25. What is the total amount
paid by 1,252 members?
A. ₱ 31,250 B. ₱ 31,252 C. ₱ 31,230

2. There are 85 cans of milk in a box sold at ₱ 13 each can. What is


asked in the problem?
A. Number of cans of milk B. Amount of 85 cans of milk
C. Amount of 85 can of sardines

3. Penpen supplies 10 dozens of eggs a day to a store. How many


eggs does he supply to the store in 2 weeks?
A. 240 eggs B. 20 eggs C. 200 eggs

4. A fruit vendor ordered 7 boxes of oranges. Each box contained 15


oranges. How many boxes of oranges were ordered by the vendor?
What is asked in the problem?
A. Number of fruit vendors B. Number of boxes

V. REFLECTION Final task:


(Reflection on the type of
Formative Assessment Write your personal insight about the lesson by competing the statements
used for this Particular
Lesson) below:

I understand that ________________________________.

I realized that ___________________________________.

Prepared by:

FE NENITA CAMAŇAG /BUENAVISTA ELEMENTARY SCHOOL


Name of Teacher/School

Evaluator:

Signature Over Printed Name/Date

You might also like