Unit 2 Study Guide
Unit 2 Study Guide
Study Guide
1. Write an equivalent ratio to 2:3. _____________
2. The ratio of boys to girls in a class is 3:4. If there are 42 students in the class, how many are boys? ______
3. Write the rate as a unit rate: $48 for 4 tickets. _______
4. Joe drove 215 miles in 5 hours. Moe drove 240 miles in 4 hours. Who drove at the fastest rate of speed? _______
How fast was each person driving? Joe_______________ Moe ________________
Replace the x, y, and z in the tables of equivalent ratios with the correct number. Do not simplify the answers.
10. The prices of 4 different bottles of shampoo are given in the table. Complete the table. Simplify to find unit rate.
Size Price UNIT Price/Rate Exact Price BONUS: UNIT PRICE
24 ounces $6 7. $4.50
15 ounces $3 8. $2.30
8 ounces $2 9. $1.60
Bonus: Which Size is the best value (has the lowest unit price)? ______________________________
16 𝑥
11. Determine the missing value. =
20 180
12. The table below shows the number of each item sold at the concession stand. What is the Total items sold? _______
Item Quantity Sold
Popcorn 20
Nachos 15
Hot Dog 25
Candy Bar 30
13. Using the same table above, what is the ratio of hot dogs to popcorn? _________
14. What is the ratio of Nachos to all food items NOT nachos? __________
Use the double number line below to answer questions 15-18.
19. The table below shows the cost for varying number of books. Number of Books Cost
If the relationship stays the same, determine the value of n.
________ 3 $24
5 $40
12 $96
20 n
20. The graph below compares cups to pints. Which of the following ordered pairs would also satisfy this relationship?
23. If in a class of 40 students, 45% are in Band, how many students are in Band? ________
24. Ann deposits 20% of her earning each week into her savings account. If she deposited $17 this week, how much did
she earn? __________
25. If 1 inch is approximately 2.54 centimeters, about how many centimeters are equal in length to 1 foot? _______