100% found this document useful (2 votes)
933 views

Saddle Calc

1) The document provides calculations to determine stresses in a large cylindrical pressure vessel supported on two saddle supports due to wind loads and other operational loads. 2) Key inputs include vessel geometry, material properties, load combinations, and support configuration. Calculations are presented to determine reactions, bending moments, shear forces, and stresses in the vessel shell. 3) The maximum longitudinal bending stress between the saddles is calculated to be 14.22 MPa in tension and 14.22 MPa in compression, while the maximum longitudinal bending stress at the saddle is determined to be 13.01 MPa in tension. All calculated stresses are below the allowable stress levels for the vessel material.

Uploaded by

Vamsi S
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as XLS, PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (2 votes)
933 views

Saddle Calc

1) The document provides calculations to determine stresses in a large cylindrical pressure vessel supported on two saddle supports due to wind loads and other operational loads. 2) Key inputs include vessel geometry, material properties, load combinations, and support configuration. Calculations are presented to determine reactions, bending moments, shear forces, and stresses in the vessel shell. 3) The maximum longitudinal bending stress between the saddles is calculated to be 14.22 MPa in tension and 14.22 MPa in compression, while the maximum longitudinal bending stress at the saddle is determined to be 13.01 MPa in tension. All calculated stresses are below the allowable stress levels for the vessel material.

Uploaded by

Vamsi S
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as XLS, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 26

Acceleration factor due to Wind (Towing condition)

[Item No. : V-45001]


1. Wind load : Fw (ASCE 7-05)
1) Design data
Wind velocity Vo = 94.63 Mile/Hr = 42.3 m/s
Important factor I= 1
Exposure Catefories D
Exposure factor Kz = 0.95
Gust effective factor Gf = 0.85
Shape factor Cf = 0.8
Hill & Escarpment Kzt = 1
Outside diameter Do = 4.54 m
Effective length H' = 25.665 m
Thickness of insulation ti = 0.1 m
Empty weight We = 86000 kg
Operating weight Wo = 434933 kg
Test weight Wt = 493288 kg

2) Calculation
a) Velocity (Wind) pressure:
qo = 0.00256 * Kz * Kzt * Vo * I = 21.779 lb/ft = 106.34 kg/m

b) Effective diameter:
De = 1.2 * (Do + 2 * ti)
= 1.2 * (4.54 + 2 * 0.1) = 5.688 m

c) Effective area:
Afl = * De / 4 = * 5.688 / 4 = 4.468 m
Aft = De * H' = 5.688 * 25.665 = 145.983 m

e) Wind force
Fwl = qo * Gf * Cf * Afl = 106.34 * 0.85 * 0.8 * 4.468 = 323.09 kg
Fwt = qo * Gf * Cf * Aft = 106.34 * 0.85 * 0.8 * 145.983 = 10556.21 kg

3) Wind force factor


a) Cross Acceleration axw = Fwt / Wo 0.025 g
b) Longitudinal Acceleration ayw = Fwl / Wo 0.001 g
SADDLE FOR SLIDING SIDE (Towing condition)
(Refer to "Stresses in Large Cylindrical Pressure Vessels on Two Saddle Supports" by L.P. Zick)

[Item No. : V-45001]


GEOMETRY INPUT

Design Pressure (internal) DPi = 0.35 MPa Design Temperture DTi = 70.0
Design Pressure (external) DPe = 0.10 MPa Design Temperture DTe = 150.0
Shell material SA-516 70 Weight of operating condition Wo = 434933.0 kg
Saddle material SA-516 70 Weight of empty condition We = 86000.0 kg
Saddle construction is Center Web Distance T.L to fixed saddle A1 = 3500.0 mm
Shell Allowable stress at DT. Sas = 138.0 MPa Distance T.L to Sliding saddle A2 = 4965.0 mm
Saddle Allowable stress at AMB. Ssd = 183.4 MPa Depth of heads H= 1125.0 mm
Saddle yield stress Ssy = 262.0 MPa Wear plate thickness tp = 20.0 mm
Distance to CoG from datum G= 11485.6 mm Wear plate width Ww = 550.0 mm
Tangent to Tangent length L= 25665.0 mm Wear plate contact angle qw = 180.0 deg
Saddle separation Ls = 17200.0 mm Web plate thickness tw = 28.0 mm
Vessel outside diameter Do = 4540.0 mm Base plate length E= 4076.0 mm
Vessel OD-ID (corroded condition) tss = 19.0 mm Base plate width F= 350.0 mm
Vessel outside mean radius Rm = 2260.5 mm Base plate thickness tb = 38.0 mm
Distance to CoG from fixed saddle Ls1 = 7996.6 mm Number of ribs n= 6.0 -
Distance to CoG from sliding saddle Ls2 = 9203.4 mm Rib thickness tr = 28.0 mm
Saddle height of C.O.G for stacked condition h= - mm Anchor(or Setting) bolt size M42 -
Saddle height hc = 2550.0 mm Anchor(or Setting) bolt material SA-325 1 -
Saddle contact angle q= 168.0 deg Anchor(or Setting) bolt allowable tensile Sat = 389.2 MPa
Saddle width B= 350.0 mm Anchor(or Setting) bolt allowable shear Sas = 389.2 MPa
Installation of Stiffener ring yes 1 Anchor(or Setting) bolts per saddle An = 10.0 -
Stiffener ring size T-350x350xt30/30 Base coefficient of friction (Steel to Steel) m= 0.40 -

Applicable load (as per "LOAD COMBINATION" sheet & acceleration due to wind calculation)
Cross acceleration ax = Yx + axw = 0.39 + 0.025 = 0.415 g
Long. acceleration ay = Yy + ayw = 0.10 + 0.001 = 0.101 g
Vertical acceleration az = 0.33 = 0.330 g
Saddle factor = 1.676 rad.
= 3.142 rad.
= 1.592 rad.
Note. When the vessel is stiffened by head (A2/Rm < 0.5) or ring stiffener, is taken as (3.14159)
CALCULATION

1. Saddle reactions
Due to dead load (operating weight : Wo)
1) At fixed side

Rf = Wo x Ls2 / Ls = 434933 x 9203.4 / 17200 = 232724.56 kg = 2282248.31 N

2) At sliding side

Rs = Wo x Ls1 / Ls = 434933 x 7996.6 / 17200 = 202208.45 kg = 1982987.5 N

Due to combination load on sliding side (WIND & WAVE MOTION)


3) Combination load,
VC = ax x Rs = 0.415 x 1982987.5 = 822939.82 N
VL = ay x Rs = 0.101 x 1982987.5 = 200281.74 N
Vv = az x Rs = 0.33 x 1982987.5 = 654385.88 N
Where, VL : Cross shear acting on sliding saddle
VC : Longitudinal shear acting on sliding saddle_Cross section
Vv : Vertical force acting on sliding saddle
4) Saddle reactions due to weight + combination load
- Combination longitudinal reaction, Q1

Q1 = VL x hc / Ls + Vv = 200281.74 x 2550 / 17200 + 654385.88 = 684,078.8 N

- Combination transverse reaction, Qt

Qt = VC x hc / (Rm x sin(q/2)) + Vv = 822939.82 x 2550 / ( 2260.5 x sin ( 168 / 2 )) + 654385.88


= 1,587,832.3 N

Q = Weight on saddle + larger of Qt or Q1


= 1982987.5N + larger of 1587832.31N or 684078.82N = 3,570,819.8 N

2. Moment and shear force


1) Maximum bending moment M1, at midspan

M1 = Q x L / 4 x (((1+2 x ((Rm2 + H2) / L2)) / (1+((4 x H) / (3 x L)))) - ((4 x A2) / L))


= 3570819.81x25665/4x(((1+2x((2260.5+1125)/25665))/(1+(4x(1125)/(3x25665))))-((4x4965)/25665))
= 4336061529.8 N-mm

2) Maximum bending moment in the plane of the saddle M2,

M2 = Q x A2 x (1 - (((1 - (A2 / L) + ((Rm2 - H2) / (2 x A2 x L))) / (1 + ((4 x H) / (3 x L))))


= 3570819.81x4965x(1-(((1-(4965/25665)+((2260.5-1125)/(2x4965x25665)))/(1+((4x1125)/(3x25665))))
= 3966693444.26 N-mm

3) Shear force

V = Q x (L - 2 x A2 - H) / (L + H)
= 3570819.81 x (25665 - 2 x 4965 - 1125) / (25665 + 1125)
= 1947356.39 N
3. Section modulus
1) Between saddle

Z1 = x Rm2 x tss = x 2260.5 x 19 = 305008889.03 mm

2) At saddle

Z2 = x Rm2 x tss x (( + sin x cos - (2 x (sin2)/)) / ( x (sin / ) - cos))


= x2260.5x19x((3.142+sin3.142x cos3.142-(2x(sin(3.142)/3.142))/(x(sin3.142/3.142)-cos3.142))
= 305127558.89 mm

4. Stress at shell
1) Longitudinal bending stress between saddle

S1 = M1 / Z1 = 4336061529.8 / 305008889.03 = = 14.22 N/mm


S2 = - S1 = = -14.22 N/mm

2) Longitudinal bending stress at saddle

S3 = M2 / Z2 = 3966693444.26 / 305127558.89 = = 13.01 N/mm


S4 = - S3 = = -13.01 N/mm

3) Circumferential stress at horn of saddle (With stiffener ring)

Number of ring, n= 1 ea
Area of ring, Ar = 26812.671 mm
Section modulus of ring, Zs = 2823407 mm
Zf = 3532977 mm
Yield strength of ring, (Same shell material) Syr = 262 N/mm

Factor, K6 = 0.02243 (according to Table 4.15.1 of ASME SEC VIII D2.)


Factor, K8 = 0.37633 (according to Table 4.15.1 of ASME SEC VIII D2.)

3-1) Stress in shell


S5 = -((K8 x Q) / (n x Ar))+((K6 x Q x Rm) / (n x Zs))
= -((0.37633 x 3570819.81) / (1 x 26812.671003334)) + ((0.02243 x 3570819.81 x 2260.5)
/ (1 x 2823406.51531084))
= 14.01 N/mm

3-2) Stress in ring


S6 = -((K8 x Q) / (n x Ar))-((K6 x Q x Rm) / (n x Zf))
= -((0.37633 x 3570819.81) / (1 x 26812.671003334)) - ((0.02243 x 3570819.81 x 2260.5)
/ (1 x 3532977.22301479))
= -101.37 N/mm

4) Tangential shear stress

Factor, K4 = 1 / = 0.319

Sts = (K4 x V) / (Rm x tss)


= (0.319 x 1947356.39) / (2260.5 x 19) = 14.47 N/mm
5) Ring compression in shell over the saddle

Factor, K9 = (1 + cos()) / ( - + sin() x cos())


= (1 + COS(1.592)) / (( - 1.592 + SIN(1.592) * COS(1.592)) = 0.65

S7 = (K9 x Q) / (tss x (B + 1.56 x sqr(Rm x tss)))


= (0.65 x 3570819.81) / (19 x (350 + 1.56 x sqr(2260.5 x 19))) = 181.44 N/mm

6) Longitudinal tension stess due to pressure

S8 = (DPi x (Do - 2 x tss)) / (4 x tss)


= (0.35 x (4540 - 2 x 19)) / (4 x 19) = 20.74 N/mm

7) Longitudinal compression stress due to pressure

S9 = (-DPe x (Do - 2 x tss)) / (4 x tss)


= (-0.1 x (4540 - 2 x 19)) / (4 x 19) = -5.93 N/mm

8) Circumferential tension stress due to pressure

S10 = 2 x S10 = 2 x 20.74 = 41.48 N/mm

9) Circumferential compression stress due to pressure

S11 = 2 x S11 = 2 x -5.93 = -11.86 N/mm

5. Combination of stress
1) Longitudinal tension stress
SLT = S8 + Larger of S1 or S3 = 34.96 N/mm

2) Longitudinal compression stress


SLC = S9 + smaller of S2 or S4 = -20.15 N/mm

3) Circumferential tension stress


SCT = S10 + if S5 is positive = 55.49 N/mm

4) Circumferential compression stress


SCC = S11 + if S5 is negative = -11.86 N/mm

5) Shear stress
SS = S6 = -101.37 N/mm

6. Result
SLT = 34.96 N/mm < E x Sas = 117.3 N/mm Accept
SLC = -20.15 N/mm < Sac = 93.08 N/mm Accept
SCT = 55.49 N/mm < 1.2 x Sas = 165.6 N/mm Accept
SCC = -11.86 N/mm < E x Sas = 117.3 N/mm Accept
SS = -101.37 N/mm < 0.8 x Sas = 110.4 N/mm Accept

Where, Ej : Joint efficiency of shell = 0.85


7. Stress in saddle
1) Stress due to weight

Factor, K10 = 0.29424

SS1 = (K10 x Q) / ((Rm x tw) / 3)


= (0.29424 x 3570819.81) / ((2260.5 x 28) / 3) = 49.8 N/mm

2) Stress at saddle due to horizontal force


2-1) Longitudinal direction force

ZL = 3467653 mm
ML = VL x hc = 200281.74 x 2550 = 510718437 N-mm
SS2 = ML / ZL = 510718437 / 3467652.91 = 147.29 N/mm

2-2) Circumferentia direction force

ZC = 113210960 mm
MC = VC x hc = 822939.82 x 2550 = 2098496541 N-mm
SS3 = MC / (2 x ZC) = 2098496541 / (2 x 113210960.14) = 18.54 N/mm

3) Stress at base plate

SS4 Q / (E x F) = 3570819.81 / (4076 x 350) = 2.51 N/mm

4) Required base plate thickness

tbr= sqr((3 x Q x B) / (4 x Ssd x E))


= sqr((3 x 3570819.81 x 350) / (4 x 183.4 x 4076))
= 35.42 mm < tb = 38 mm Accept

5) Result
SS1 = 49.8 N/mm < 2/3 Ssd = 122.26667 N/mm Accept
SS2 = 147.29 N/mm < Ssd = 183.4 N/mm Accept
SS3 = 18.54 N/mm < Ssd = 183.4 N/mm Accept
SS4 = 2.51 N/mm < Sb = Ssd = 183.4 N/mm Accept

8. Web plate buckling check (Escoe pg 251)

Allowable compressive stress Sc is the lesser of 183.4 MPa or 317.64 MPa

Sc = Ki x pi x E / (12 x (1 - 0.3) x (di / tw))


= 1.28 x pi x (202.28 x 10) / (12 x (1 - 0.3) x (760 / 28) = 317.64 MPa

Allowable compressive load on the saddle

be = di x tw / (di x tw + 2 x tr x (B - 25.4)) x 25.4


= 760 x 28 / (760 x 28 + 2 x 28 x (350 - 25.4 )) x 25.4 = 13.7

Fb = n x ((tw x B) + 2 x be x tw) x Sc
= 6 x ((28 x 350) + 2 x 13.7 x 28) x 183.4 = 11628147 N

Saddle loading of 654385.88 N is < Fb ; Satisfactory <

where, Ki : Plate buckling coefficient


E : Moduli of Elasticity = 202.28 x 10 MPa
di : Largest stiffener rib spacing = 760.00 mm
Saddle loading : Vv = 654385.88 N
SADDLE FOR FIXED SIDE (Towing condition)
(Refer to "Stresses in Large Cylindrical Pressure Vessels on Two Saddle Supports" by L.P. Zick)

[Item No. : V-45001]


GEOMETRY INPUT

Design Pressure (internal) DPi = 0.35 MPa Design Temperture DTi = 70.0
Design Pressure (external) DPe = 0.10 MPa Design Temperture DTe = 150.0
Shell material SA-516 70 Weight of operating condition Wo = 434933.0 kg
Saddle material SA-516 70 Weight of empty condition We = 86000.0 kg
Saddle construction is Center Web Distance T.L to fixed saddle A1 = 3500.0 mm
Shell Allowable stress at DT. Sas = 138.0 MPa Distance T.L to Sliding saddle A2 = 4965.0 mm
Saddle Allowable stress at AMB. Ssd = 183.4 MPa Depth of heads H= 1125.0 mm
Saddle yield stress Ssy = 262.0 MPa Wear plate thickness tp = 20.0 mm
Distance to CoG from datum G= 11485.6 mm Wear plate width Ww = 550.0 mm
Tangent to Tangent length L= 25665.0 mm Wear plate contact angle qw = 180.0 deg
Saddle separation Ls = 17200.0 mm Web plate thickness tw = 28.0 mm
Vessel outside diameter Do = 4540.0 mm Base plate length E= 4076.0 mm
Vessel thickness (Corroded condition) tss = 19.0 mm Base plate width F= 350.0 mm
Vessel outside mean radius Rm = 2260.5 mm Base plate thickness tb = 38.0 mm
Distance to CoG from fixed saddle Ls1 = 7996.6 mm Number of ribs n= 6.0 -
Distance to CoG from sliding saddle Ls2 = 9203.4 mm Rib thickness tr = 28.0 mm
Saddle height of C.O.G for stacked condition h= - mm Anchor(or Setting) bolt size M42 -
Saddle height hc = 2550.0 mm Anchor(or Setting) bolt material SA-325 1 -
Saddle contact angle q= 168.0 deg Anchor(or Setting) bolt allowable tensile Sat = 389.2 MPa
Saddle width B= 350.0 mm Anchor(or Setting) bolt allowable shear Sas = 389.2 MPa
Installation of Stiffener ring yes 1 Anchor(or Setting) bolts per saddle An = 10.0 -
Stiffener ring size T-350x350xt30/30 Base coefficient of friction (Steel to Steel) m= 0.40 -

Applicable load (as per "LOAD COMBINATION" sheet & acceleration due to wind calculation)
Cross acceleration ax = Yx + axw = 0.39 + 0.025 = 0.415 g
Long. acceleration ay = Yy + ayw = 0.10 + 0.001 = 0.101 g
Vertical acceleration az = 0.33 = 0.330 g
Saddle factor = 1.676 rad.
= 3.142 rad.
= 1.592 rad.
Note. When the vessel is stiffened by head (A1/Rm < 0.5) or ring stiffener, is taken as (3.14159)
CALCULATION

1. Saddle reactions
Due to dead load (operating weight : Wo)
1) At fixed side

Rf = Wo x Ls2 / Ls = 434933 x 9203.4 / 17200 = 232724.56 kg = 2282248.31 N

2) At sliding side

Rs = Wo x Ls1 / Ls = 434933 x 7996.6 / 17200 = 202208.45 kg = 1982987.5 N

Due to combination load on fixed side (WIND & WAVE MOTION)


3) Combination load,
VC = ax x Rf = 0.415 x 2282248.31 = 947133.05 N
VL = ay x Rf = 0.101 x 2282248.31 = 230507.08 N
Vv = az x Rf = 0.33 x 2282248.31 = 753141.95 N
Where, VL : Cross shear acting on sliding saddle
VC : Longitudinal shear acting on sliding saddle_Cross section
Vv : Vertical force acting on sliding saddle
4) Saddle reactions due to weight + combination load
- Combination longitudinal reaction, Q1

Q1 = VL x hc / Ls + Vv = 230507.08 x 2550 / 17200 + 753141.95 = 787,316.0 N

- Combination transverse reaction, Qt

Qt = VC x hc / (Rm x sin(q/2)) + Vv = 947133.05 x 2550 / ( 2260.5 x sin ( 168 / 2 )) + 753141.95


= 1,827,458.6 N

Q = Weight on saddle + larger of Qt or Q1


= 1982987.5N + larger of 1827458.62N or 787315.97N = 3,810,446.1 N

2. Moment and shear force


1) Maximum bending moment M1, at midspan

M1 = Q x L / 4 x (((1+2 x ((Rm2 + H2) / L2)) / (1+((4 x H) / (3 x L)))) - ((4 x A1) / L))


= 3810446.12x25665/4x(((1+2x((2260.5+1125)/25665))/(1+(4x(1125)/(3x25665))))-((4x3500)/25665))
= 10209344332.8 N-mm

2) Maximum bending moment in the plane of the saddle M2,

M2 = Q x A1 x (1 - (((1 - (A1 / L) + ((Rm2 - H2) / (2 x A1 x L))) / (1 + ((4 x H) / (3 x L))))


= 3810446.12x3500x(1-(((1-(3500/25665)+((2260.5-1125)/(2x3500x25665)))/(1+((4x1125)/(3x25665))))
= 2185116195.61 N-mm

3) Shear force

V = Q x (L - 2 x A1 - H) / (L + H)
= 3810446.12 x (25665 - 2 x 3500 - 1125) / (25665 + 1125)
= 2494782.57 N
3. Section modulus
1) Between saddle

Z1 = x Rm2 x tss = x 2260.5 x 19 = 305008889.03 mm

2) At saddle

Z2 = x Rm2 x tss x (( + sin x cos - (2 x (sin2)/)) / ( x (sin / ) - cos))


= x2260.5x19x((3.142+sin3.142x cos3.142-(2x(sin(3.142)/3.142))/(x(sin3.142/3.142)-cos3.142))
= 305127558.89 mm

4. Stress at shell
1) Longitudinal bending stress between saddle

S1 = M1 / Z1 = 10209344332.75/305008889.03 = = 33.48 N/mm


S2 = - S1 = = -33.48 N/mm

2) Longitudinal bending stress at saddle

S3 = M2 / Z2 = 2185116195.61 / 305127558.89 = = 7.17 N/mm


S4 = - S3 = = -7.17 N/mm

3) Circumferential stress at horn of saddle (With stiffener ring)

Number of ring, n= 1 ea
Area of ring, Ar = 26812.671 mm
Section modulus of ring, Zs = 2823407 mm
Zf = 3532977 mm
Yield strength of ring, (Same shell material) Syr = 262 N/mm

Factor, K6 = 0.02243 (according to Table 4.15.1 of ASME SEC VIII D2.)


Factor, K8 = 0.37633 (according to Table 4.15.1 of ASME SEC VIII D2.)

3-1) Stress in shell


S5 = -((K8 x Q) / (n x Ar))+((K6 x Q x Rm) / (n x Zs))
= -((0.37633 x 3810446.12) / (1 x 26812.671003334)) + ((0.02243 x 3810446.12 x 2260.5)
/ (1 x 2823406.51531084))
= 14.95 N/mm

3-2) Stress in ring


S6 = -((K8 x Q) / (n x Ar))-((K6 x Q x Rm) / (n x Zf))
= -((0.37633 x 3810446.12) / (1 x 26812.671003334)) - ((0.02243 x 3810446.12 x 2260.5)
/ (1 x 3532977.22301479))
= -108.17 N/mm

4) Tangential shear stress

Factor, K4 = 1 / = 0.319

Sts = (K4 x V) / (Rm x tss)


= (0.319 x 2494782.57) / (2260.5 x 19) = 18.53 N/mm
5) Ring compression in shell over the saddle

Factor, K9 = (1 + cos()) / ( - + sin() x cos())


= (1 + COS(1.592)) / (( - 1.592 + SIN(1.592) * COS(1.592)) = 0.65

S7 = (K9 x Q) / (tss x (B + 1.56 x sqr(Rm x tss)))


= (0.65 x 3810446.12) / (19 x (350 + 1.56 x sqr(2260.5 x 19))) = 193.62 N/mm

6) Longitudinal tension stess due to pressure

S8 = (DPi x (Do - 2 x tss)) / (4 x tss)


= (0.35 x (4540 - 2 x 19)) / (4 x 19) = 20.74 N/mm

7) Longitudinal compression stress due to pressure

S9 = (-DPe x (Do - 2 x tss)) / (4 x tss)


= (-0.1 x (4540 - 2 x 19)) / (4 x 19) = -5.93 N/mm

8) Circumferential tension stress due to pressure

S10 = 2 x S10 = 2 x 20.74 = 41.48 N/mm

9) Circumferential compression stress due to pressure

S11 = 2 x S11 = 2 x -5.93 = -11.86 N/mm

5. Combination of stress
1) Longitudinal tension stress
SLT = S8 + Larger of S1 or S3 = 54.22 N/mm

2) Longitudinal compression stress


SLC = S9 + smaller of S2 or S4 = -39.41 N/mm

3) Circumferential tension stress


SCT = S10 + if S5 is positive = 56.43 N/mm

4) Circumferential compression stress


SCC = S11 + if S5 is negative = -11.86 N/mm

5) Shear stress
SS = S6 = -108.17 N/mm

6. Result
SLT = 54.22 N/mm < E x Sas = 117.3 N/mm Accept
SLC = -39.41 N/mm < Sac = 93.08 N/mm Accept
SCT = 56.43 N/mm < 1.2 x Sas = 165.6 N/mm Accept
SCC = -11.86 N/mm < E x Sas = 117.3 N/mm Accept
SS = -108.17 N/mm < 0.8 x Sas = 110.4 N/mm Accept

Where, Ej : Joint efficiency of shell = 0.85


7. Stress in saddle
1) Stress due to weight

Factor, K10 = 0.29424

SS1 = (K10 x Q) / ((Rm x tw) / 3)


= (0.29424 x 3810446.12) / ((2260.5 x 28) / 3) = 53.15 N/mm

2) Stress at saddle due to horizontal force


2-1) Longitudinal direction force

ZL = 3467653 mm
ML = VL x hc = 230507.08 x 2550 = 587793054 N-mm
SS2 = ML / ZL = 587793054 / 3467652.91 = 169.51 N/mm

2-2) Circumferentia direction force

ZC = 113210960 mm
MC = VC x hc = 947133.05 x 2550 = 2415189277.5 N-mm
SS3 = MC / (2 x ZC) = 2415189277.5 / (2 x 113210960.14) = 21.34 N/mm

3) Stress at base plate

SS4 Q / (E x F) = 3810446.12 / (4076 x 350) = 2.68 N/mm

4) Required base plate thickness

tbr= sqr((3 x Q x B) / (4 x Ssd x E))


= sqr((3 x 3810446.12 x 350) / (4 x 183.4 x 4076))
= 36.58 mm < tb = 38 mm Accept

5) Result
SS1 = 53.15 N/mm < 2/3 Ssd = 122.26667 N/mm Accept
SS2 = 169.51 N/mm < Ssd = 183.4 N/mm Accept
SS3 = 21.34 N/mm < Ssd = 183.4 N/mm Accept
SS4 = 2.68 N/mm < Sb = Ssd = 183.4 N/mm Accept

8. Web plate buckling check (Escoe pg 251)

Allowable compressive stress Sc is the lesser of 183.4 MPa or 317.64 MPa

Sc = Ki x pi x E / (12 x (1 - 0.3) x (di / tw))


= 1.28 x pi x (202.28 x 10) / (12 x (1 - 0.3) x (760 / 28) = 317.64 MPa

Allowable compressive load on the saddle

be = di x tw / (di x tw + 2 x tr x (B - 25.4)) x 25.4


= 760 x 28 / (760 x 28 + 2 x 28 x (350 - 25.4 )) x 25.4 = 13.7

Fb = n x ((tw x B) + 2 x be x tw) x Sc
= 6 x ((28 x 350) + 2 x 13.7 x 28) x 183.4 = 11628147 N

Saddle loading of 753141.95 N is < Fb ; Satisfactory <

where, Ki : Plate buckling coefficient


E : Moduli of Elasticity = 202.28 x 10 MPa
di : Largest stiffener rib spacing = 760.00 mm
Saddle loading : Vv = 753141.95 N
8. Stress of anchor(or setting) bolt in sliding saddle (Sb1 and Sb2)
Number of bolt in sliding saddle N= 10 ea
Anchor bolt area (Bolt size) Ab = 1082.58 mm ( M M42)

1) Stress of anchor bolt due to max. base shear


Sb1 = (V / 2 ) / (Ab x N) = (2494782.57 / 2) / (1082.58 x 10)
= 115.23 N/mm < Sas = 389.2 N/mm Accept

2) Stress of anchor bolt due to thermal expansion


Sb2 = (Vv x m ) / (Ab x N) = (753141.95 x 0.4) / (1082.58 x 10)
= 27.83 N/mm < Sas = 389.2 N/mm Accept
DOC. NO.:
PROGRAM NAME : STIFFENER REV. NO.:
VERSION : 0.1 PAGE NO.: /

** SECTION MODULUS CALCULATION OF RIB PLATE AND WEB PLATE **

SADDLE TYPE : TYPE 1


tr

hl
L1
tb C y2
y1
BCD
L2

(unit ; In)
L2 = 3770.00 tb = 28 y1 = 14.00 C = 73.29
tr = 28 hl = 322 y2 = 189 NR= 6

X-X (unit ; In)


MARK AA Y AAy h h^2 AAh^2 Ig=bh^3/12
1 105560.0 14 1477840 59.29 3516 371137892 6896586.7
2 54096 189 10224144 115.71 13388 724218351 467407472.0
SUM 159656.0 11701984 1.095E+09 474304058.7
Y-Y
MARK AA h h^2 AAh^2 Ig=bh^3/12
1 105560 0 0 0 125026143666.7
2-1 9016 1871 3500641 3.156E+10 589045.3
2-2 0 1871 3500641 0 0.0
2-3 0 1123 1260231 0 0.0
2-4 0 374 140026 0 0.0
2-5 0 374 140026 0 0.0
2-6 9016 1123 1260231 1.136E+10 589045.3
0 1871 3500641 0 0.0
9016 1871 3500641 3.156E+10 0.0
SUM 132608 7.449E+10 125027321757.3

L1 ORDINATE
tb hl 748.40

tr
*** SUPPORT LUG TO THE NEUTRAL AXIS *** x6

Cx = ( AA x Y )/ AA = 73.29 MM x5
Cy = B / 2 = 1885 MM
*** MOMENT OF INERTIA *** B x4
x3
Ixx = SUM. Ig + SUM.(AA x hl ) =
2
1.57E+09 MM 4

Iyy = SUM. Ig + SUM.(AA x h12) = 2.00E+11 MM4 x2


Cx
ZL = Ixx/Cx = 21415658 MM3 x1
ZC = Iyy/Cy = 105842504 MM 3
** SECTION MODULUS CALCULATION OF RIB PLATE AND WEB PLATE **
SADDLE TYPE : TYPE 2
tr

hl y1
tb L1
y2

BCD
B

(unit ; IN)
B= 3770 tb = 28 y1 = 0 L1 = 350
tr = 28 hl = 161 y2 = 94.5 NR= 6

X-X (unit ; IN)


MARK Area h h^2 A*h^2 Ig=bh^3/12
1 105560 0 0 0 6896586.7
2 54096 95 8930 483090804 116851868.0
SUM 159656.0 483090804 123748454.7
Y-Y
MARK AA h h^2 AAh^2 Ig=bh^3/12
1 105560 0 0 0 125026143666.7
2-1 4508 1871 3500641 3.156E+10 589045.3
2-2 4508 1123 1260231 1.136E+10 589045.3
2-3 4508 374 140026 1.262E+09 589045.3
2-4 4508 374 140026 1.262E+09 589045.3
2-5 4508 1123 1260231 1.136E+10 589045.3
2-6 4508 1871 3500641 3.156E+10 589045.3
SUM 132608 8.837E+10 125029677938.7

L1 ORDINATE
tb hl 748.40

tr
*** SUPPORT LUG TO THE NEUTRAL AXIS *** x6

Cx = ((2*hl)+tb)/2 = 175.00 MM x5
Cy = B / 2 = 1885.00 MM
*** MOMENT OF INERTIA *** B x4
x3
Ixx = SUM. Ig + SUM.(AA x hl2) = 606839259 MM4
Iyy = SUM. Ig + SUM.(AA x h12) = 2.13E+11 MM4 x2
Cy
ZL = Ixx/Cx = 3467653 MM3 x1
ZC = Iyy/Cy = 113210960 MM3
(P40=1,'RIB-SM00-STACK(AB)'!C53,'RIB-SM00-STACK(AB)'!C106)

1871 x8
1871.0 x7
1122.60 1122.6 x6
374.2 x5
374.20
374.20
374.2 x4
1122.60 1122.6 x3
1871.0 x2
1871
1871

1122.60

374.20
374.20

1122.60

1871
(P40=1,'RIB-SM00-STACK(AB)'!C53,'RIB-SM00-STACK(AB)'!C106)
DOC. NO.:
PROGRAM NAME : STIFFENER REV. NO.:
VERSION : 0.1 PAGE NO.: /

** SECTION MODULUS CALCULATION OF RIB PLATE AND WEB PLATE **

SADDLE TYPE : TYPE 1


tr

hl
L1
tb C y2
y1
BCD
L2

(unit ; In)
L2 = 3770.00 tb = 28 y1 = 14.00 C = 73.29
tr = 28 hl = 322 y2 = 189 NR= 6

X-X (unit ; In)


MARK AA Y AAy h h^2 AAh^2 Ig=bh^3/12
1 105560.0 14 1477840 59.29 3516 371137892 6896586.7
2 54096 189 10224144 115.71 13388 724218351 467407472.0
SUM 159656.0 11701984 1.095E+09 474304058.7
Y-Y
MARK AA h h^2 AAh^2 Ig=bh^3/12
1 105560 0 0 0 125026143666.7
2-1 9016 1871 3500641 3.156E+10 589045.3
2-2 0 1871 3500641 0 0.0
2-3 0 1123 1260231 0 0.0
2-4 0 374 140026 0 0.0
2-5 0 374 140026 0 0.0
2-6 9016 1123 1260231 1.136E+10 589045.3
0 1871 3500641 0 0.0
9016 1871 3500641 3.156E+10 0.0
SUM 132608 7.449E+10 125027321757.3

L1 ORDINATE
tb hl 748.40

tr
*** SUPPORT LUG TO THE NEUTRAL AXIS *** x6

Cx = ( AA x Y )/ AA = 73.29 MM x5
Cy = B / 2 = 1885 MM
*** MOMENT OF INERTIA *** B x4
x3
Ixx = SUM. Ig + SUM.(AA x hl ) =
2
1.57E+09 MM 4

Iyy = SUM. Ig + SUM.(AA x h12) = 2.00E+11 MM4 x2


Cx
ZL = Ixx/Cx = 21415658 MM3 x1
ZC = Iyy/Cy = 105842504 MM 3
** SECTION MODULUS CALCULATION OF RIB PLATE AND WEB PLATE **
SADDLE TYPE : TYPE 2
tr

hl y1
tb L1
y2

BCD
B

(unit ; IN)
B= 3770 tb = 28 y1 = 0 L1 = 350
tr = 28 hl = 161 y2 = 94.5 NR= 6

X-X (unit ; IN)


MARK Area h h^2 A*h^2 Ig=bh^3/12
1 105560 0 0 0 6896586.7
2 54096 95 8930 483090804 116851868.0
SUM 159656.0 483090804 123748454.7
Y-Y
MARK AA h h^2 AAh^2 Ig=bh^3/12
1 105560 0 0 0 125026143666.7
2-1 4508 1871 3500641 3.156E+10 589045.3
2-2 4508 1123 1260231 1.136E+10 589045.3
2-3 4508 374 140026 1.262E+09 589045.3
2-4 4508 374 140026 1.262E+09 589045.3
2-5 4508 1123 1260231 1.136E+10 589045.3
2-6 4508 1871 3500641 3.156E+10 589045.3
SUM 132608 8.837E+10 125029677938.7

L1 ORDINATE
tb hl 748.40

tr
*** SUPPORT LUG TO THE NEUTRAL AXIS *** x6

Cx = ((2*hl)+tb)/2 = 175.00 MM x5
Cy = B / 2 = 1885.00 MM
*** MOMENT OF INERTIA *** B x4
x3
Ixx = SUM. Ig + SUM.(AA x hl2) = 606839259 MM4
Iyy = SUM. Ig + SUM.(AA x h12) = 2.13E+11 MM4 x2
Cy
ZL = Ixx/Cx = 3467653 MM3 x1
ZC = Iyy/Cy = 113210960 MM3
(P40=1,'RIB-SM00-STACK(AB)'!C53,'RIB-SM00-STACK(AB)'!C106)

1871 x8
1871.0 x7
1122.60 1122.6 x6
374.2 x5
374.20
374.20
374.2 x4
1122.60 1122.6 x3
1871.0 x2
1871
1871

1122.60

374.20
374.20

1122.60

1871
(P40=1,'RIB-SM00-STACK(AB)'!C53,'RIB-SM00-STACK(AB)'!C106)
CALCULATION OF STIFFENER RING

* DESIGN DATA

CONDITION : CORRODED CONDITION


OUTSIDE OF SHELL Do = 4540.00 mm
SHELL TH'K(CORRODED) t = 19.000 mm
L = 0.78SQR.(Rm x t1) L = 161.65 mm
H = 319.00 mm

b4
t4 4

G
3
t3
SADDLE PAD H
y4
y3
t2 C
2
t1 y2
1
b3 y1
L b2 L
b1

(UNIT :mm)
b1 = 323.3 t1 = 19 y1 = 9.5
b2 = 0.0 t2 = 0 y2 = 19
b3 = 20 t3 = 280 y3 = 159
b4 = 250 t4 = 20 y4 = 309
(UNIT : mm)
MARK a y ay h h 2
ah 2
Ig = bh3/12
1 6142.7 9.5 58355.4 139 19445 119445539.2 184792.0
2 0 19 0 130 16886 0.0 0.0
3 5600 159 890400 10 101 566054.2 36586666.7
4 5000 309 1545000 160 25617 128086271.3 166666.7
SUM 16742.7 2493755.4 248097864.7 36938125.4

*** SHELL TO THE NEUTRAL AXIS ***

C = ( a Y ) / a = 148.946 mm
G = H-C = 170.054 mm

*** MOMENT OF INERTIA ***

I = Ig + (a h2) = 285035990.1 mm4

Zs = I / C Zf = I / G
= 1913685.6 mm3 = 1676150.8 mm3
H
DOC. NO.: DK2000-152-010
PROGRAM NAME : STIFFENER REV. NO.:
VERSION : 0.1 PAGE NO.: /

CALCULATION OF STIFFENER RING

* DESIGN DATA

CONDITION : (CORRODED CONDITION)


OUTSIDE OF SHELL Do = 4540 MM
SHELL TH'K(CORRODED) t = 19 MM
L = 0.78SQR.(Rm x t1) L = 161.6 MM
H = 369 MM

b3
t3 3

G
t2
H
y3
2
y2 C
t1 1
b2 y1
L L
b1

(unit : MM)
b1 = 353.3 t1 = 19 y1 = 9.5
b2 = 30 t2 = 320 y2 = 179
b3 = 350 t3 = 30 y3 = 354

(unit : MM)
MARK a y ay h h2 ah2 Ig=bh3/12
1 6712.7 9.5 63770.4 196 38258 256811875.3 201939.5
2 9600 179 1718400 26 681 6537589.3 81920000
3 10500 354 3717000 149 22172 232810352.4 787500.0
SUM 26812.7 5499170.4 496159817.0 82909439.5

*** SHELL TO THE NEUTRAL AXIS ***

C = ( a Y ) / a = 205 MM
G = H-C = 164 MM

*** MOMENT OF INERTIA ***

I = Ig + (a h2) = 579069257 MM4

Zs = I / C Zf = I / G
= 2823406.5 MM3 = 3532977.2 MM3
DOC. NO.: DK2000-152-010
PROGRAM NAME : STIFFENER REV. NO.:
VERSION : 0.1 PAGE NO.: /

CALCULATION OF STIFFENER RING

* DESIGN DATA

CONDITION : (CORRODED CONDITION)


OUTSIDE OF SHELL Do = 774 MM
SHELL TH'K(CORRODED) t = 14 MM
L = 0.78SQR.(Rm x t1) L = 56.9 MM
H = 64.0 MM

G
t2 H
2
y2
C
t1 1
y1
L b2 L
b1

(unit : MM)
b1 = 126.8 t1 = 14 y1 = 7
b2 = 13 t2 = 50 y2 = 39

(unit : MM)
MARK a y ay h h2
ah 2
Ig = bh3/12
1 1775.0 7 12424.8 9 74 130588.4 28991.2
2 650 39 25350 23 549 356601.4 135416.7
SUM 2425.0 37774.8 487189.8 164407.9

*** SHELL TO THE NEUTRAL AXIS ***

C = ( a Y )/ a = 16 MM
G = H-C = 48 MM

*** MOMENT OF INERTIA ***

I = Ig + (a h2) = 651597.7 MM4

Zs = I / C Zf = I / G

= 41829.6 MM3 = 13456.5 MM3

You might also like