MEL3E Unit 1 Lesson # 5: Support Questions
MEL3E Unit 1 Lesson # 5: Support Questions
Support Questions:
20.
Item
Cost ($)
Rounded(
$)
10% ($)
5% ($)
Total cost
est. ($)
Actual
Cost ($)
0.05
Total tax
estimate
($)
0.15
Chips
0.99
1.00
0.10
1.15
1.14
Shirt
14.99
15.00
1.50
.75
2.25
17.25
17.24
Pants
54.99
55.00
5.50
2.75
8.25
63.25
63.24
CD
22.95
23.00
2.30
1.15
3.45
26.45
26.39
Carpet
130.00
130.00
13.00
6.50
19.50
149.50
149.50
Amnt
tndrd(
S)
1.00
$0.01
2
$0.05
$0.10
$0.25
$1.00
$2.00
$5.00
$10
$20
1.64
2.00
26.9
4
13.3
3
1.06
40.14
1.58
10.03
2.95
20.00
27.1
5
16.1
4
6.20
32.15
15.00
2
2
1
2
5.06
2
2
21.04
10.00
3
3
2
1
Key Questions:
26. (a) 12 pack $3.49 / 12 = $ 0.29 cents per roll
24 pack $5.69/24 = $ 0.24 cent per roll
48 pack $6.99/48 = $0.15 cents per roll
(b) A single person might purchase a 12 pack since they will need less, while a couple
may buy a 24 pack, and a family buy the biggest pack of 48.
27. (a) Estimate:
2 batteries $5/2 = $2.50 per battery
8 batteries $10/8 = $1.25 per battery
(b)Actual cost:
2 batteries $4.79/2 = $2.40 per battery
8 batteries $10.29/8 = $1.29 per battery
(c) The package with the lower unit price might not be the better buy since sometimes all
you need is 2 and not 8.
(d) $4.79 x 4 = $19.16 8 batteries at the package price of 2 would cost $19.16
(e) 10.29 x 1.15 = $11.83
Sale total: $11.83 Amount tendered: $20.00
+ 2 pennies = $11.85
+ 1 nickel = $11.90
+ 1 dime = $12.00
+ 1 loonie = $13.00
+1 toonie = $15.00
Shirt
CD
Book
Candy
Necklace
Amount of change
received
$17.00 - $16.48 =$ .52
cents
$22.73 - 17.73 = $5.00
Number of coins
received
4 (2 quarter, 2 pennies)
3 (3 quarters)
3 (1 loonie, 1 dime, 1
nickel)
0 (1 five)