Managerial Accounting Chapter 13 Questions
Managerial Accounting Chapter 13 Questions
P372, 17
373, 25
374. 28
17. How would a coffee shop use labor and materials variance information?
A coffee shop would use labor variance information to determine if the scheduling
of wait persons is matching the customer demand.
In the same way a coffee shop would use material variance information to
determine if the requirement of material is matching with the customer demanded
items.
25. Organic Products estimates the following selling expenses next period:
Salaries (fixed)
Commissions (0.5%of sales revenue)
Travel (0.03% of sales revenue)
Advertising (fixed)
Sales Office Costs ($3,750 plus $0.05 per unit
sold)
Shipping Costs ($0.10 per unit sold)
Total Selling Expenses
$ 30,000
17,875
10,725
60,000
7,000
6,500
132,100
Batches Produced
Actual Total
49,000 Pounds
70,000 Hours
48,000 Batches
During the month, the firm purchased 49,000 pounds of materials for $127,500.
Wages earned were $214,000. Compute the labor and material variances.
Material variance:
Material price variance = AQ (AP-SP)
Actual Price = 127,500 / 49,000 pounds = $2.60 per pound
SP = $2.50 per pound
Actual Quantity = 49,000 pounds
Material price variance = 49,000 (2.60-2.50)
Material price variance = 49,000 (0.10) = $4,900