0% au considerat acest document util (0 voturi)
45 vizualizări9 pagini

Calcul de Arii Si Volume

Încărcat de

Rosioru Alexandru
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
45 vizualizări9 pagini

Calcul de Arii Si Volume

Încărcat de

Rosioru Alexandru
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
Sunteți pe pagina 1/ 9

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PROF.

ILIE POPESCU” SOTÂNGA


STRUCTURA: Școala Gimnazială „Teiul Doamnei” Teiș
PROIECT DE LECŢIE

Data:6.02.2020
Clasa: a VIII-a
Profesor: Dumitru Nina Mădălina
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Calcul de arii și volume
Titlul lecţiei: Prisma regulată-aplicații
Tipul lecției: Lecție de recapitulare și sistematizare
Scopul lecției: Dezvoltarea priceperilor și deprinderilor de rezolvare a problemelor ce conțin calculul de arii și volume al prismelor învățate
Timpul/Locul de desfasurare a lectiei: 50 minute / Sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE
 C.G.1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite;
 C.G. 3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete;
 C.G. 5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă;
 C.G. 6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii.

COMPETENŢE SPECIFICE:
 C.S.1 Identificarea unor elemente ale figurilor geometrice plane în configuraţii geometrice spaţiale date;
 C.S.2 Calcularea ariilor şi volumelor corpurilor geometrice studiate;
 C.S.3 Clasificarea corpurilor geometrice după anumite criterii date sau alese;
 C.S.4 Exprimarea proprietăţilor figurilor şi corpurilor geometrice în limbaj matematic (axiomă, teoremă directă, teoremă reciprocă,
demonstraţie);

COMPETENTE DERIVATE:
 COGNITIVE:

1
- C1. Enunțare formulelor de calcul al ariei bazei (triunghi, pătrat, hexagon), ariei laterale, ariei totale și a volumului prismelor regulate;
- C2. Utilizarea corectă a formulele de calcul al ariei bazei (triunghi, pătrat, hexagon), ariei laterale, ariei totale și a volumului prismelor
regulate;
- C3. Construcția corectă și recunoașterea elementelor unei piramide;
- C4. Utilizarea relațiilor metrice pentru calculul unor distante studiate anterior (distanța de la un punct la o dreaptă și de la un punct la un
plan);

 AFECTIVE:
-Concentrarea atenției asupra actului predării-învățării-evaluării;
-Participarea cu interes la lecție;
-Manifestarea curiozității și a creativității în sarcinile propuse.
 PSIHOMOTORII:
-Așezarea corectă în pagină;
-Scrierea lizibilă în caiet și la tablă;
-Scrierea corectă a informațiilor primite în caiet.
STRATEGIA DIDACTICĂ
 Metode şi procedee: conversaţia, explicatia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, lucrul cu manualul şi culegerea, fişa de lucru;
 Forme de organizare a activităţii elevilor: în cadrul lecţiei se va folosi activitatea frontală combinată cu activitatea la tablă a elevilor;
 Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior de către elevi despre prisma triunghiulară regulată, prisma patrulateră
regulată și prisma hexagonală regulată;
 Bibliografie:
-„Mate 2000+INITIERE” clasa a VIII-a; Editura Paralela 45; Ion Tudor; 2019;
-„Mate 2000+CONSOLIDARE” clasa a VIII-a; Editura Paralela 45” Dan Zaharia, Maria Zaharia; 2019;
-„Matematica 2016-Exercitii si probleme” clasa a VIII-a;Editura Delfin; Constantin Basarab; Marlena Basarab,Paula Catalina; 2019;
-„Pedagogie „ Editura Polirom; Constantin Cucos; 2006.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE C CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANZARE

2
Moment Se asigură condiţiile optime pentru Se pregătesc cu obiectele necesare Conversaţia Tabla Activitate Observarea
organizatoric desfăşurarea lecţiei: se notează absenţii, pentru lecţie. Cretă frontală
(1 min) se verifică dacă există cretă şi burete la Burete
tablă şi dacă toţi elevii au pe bancă cele Caiete de lucru
necesare.
Reactualizarea C1 Se verifică tema cantitativ și calitativ, iar Elevii citesc tema cu atenţie, Conversaţia Caietul de Activitate Evaluare
cunoştinţelor C2 în cazul în care nu s-au putut rezolva corectează unde au greşit sau Explicaţia teme frontală Orala
anterioare C3 exerciţiile acasă, se rezolvă la tablă. completează, dacă este necesar Se evaluează
(4 min) C4 Profesorul întreabă ce au avut de Tabla corectitudinea
pregătit pentru astăzi. rezolvării şi
calitatea
Profesorul îi invită pe elevi să își Exercițiul Fișă de flip-
argumentării
reactualizeze cunoștințele completând pe chart
Elevii răspund pe rând la întrebări.
fișele de flip-chart noțiunile/formulele
Elevii notează pe fișa de flipchart
necesare pentru conținuturile vizate. formulele.
Captarea C3 Profesorul îi invită pe elevi să lucreze pe Elevii sunt atenți la cerintele Fisa de Activitate Evaluare
atenţiei C4 grupe și să realizeze cu ajutorul Jocului profesorului și explicațiile doamnei Conversaţia Lucru Frontală Orală
(5 min) GEOMAG (joc pentru abilități practice profesor și cu ajutorul obiectelor euristică
format din piese magnetice) corpurile primite realizează corpul geometric Lucrul pe Joc GEOMAG Activitate pe Evaluare
geometrice din fișele primite. (Anexa 1) din fișa de lucru. grupe grupe practică
Elevii descoperă în urma activității
practice corpurile geometrice
învățate.
Precizarea temei Profesorul anunță tema de astăzi și Elevii ascultă cu atenție și notează Conversaţia Caietul de Activitate Observarea
şi a enunță competențele. Profesorul notează tema în caiete. Explicaţia clasă frontală
competentelor titlul pe tablă „ Prisma regulată.
(1 min) Aplicații,,

Dirijarea C1 Profesorul împarte elevilor fișe de lucru Elevii primesc fișele și merg la tablă Lucrul pe Caietul de
invatarii C2 și îi invită să meargă la tablă și să să rezolve aplicațiile. grupe clasă Activitate Observarea
(40 min) C3 rezolve împreună cerințele. (Anexa 2) Elevii noteaza in caiete rezolvările Explicaţia frontală Evaluare
C4 Se rezolvă la tablă cerințele problemelor problemelor. Exerciţiul Fisa de lucru Activitate orală
și se dau explicațiile necesare înțelegerii Tabla individuală

3
corecte a cerinței.

Aprecierea Concluziile și aprecierile profesorului Elevii ascultă cu atenție explicațiile Conversaţia Caietul de Activitate
activităţii vor fi orale, critice (daca este cazul), dar profesorului. evaluare frontală
elevilor mai ales de încurajare pentru toți elevii
(1 min) și aceștia vor fi notați.
Precizarea şi Anunțarea temei pentru acasă. Elevii notează tema. Conversaţia Activitate
explicarea temei Temă: Exerciţiile din fişa de lucru de frontală
(1min) terminat.

ANEXA 1-GRUPA 1

4
ANEXA 1-GRUPA 2

5
ANEXA 1-GRUPA 3

6
7
ANEXA 2

FIȘĂ DE LUCRU
Prisma regulată. Aplicații

1. Acoperișul unei clădiri, reprezentat schematic în figura 1, are forma unei prisme drepte
ABCDEF cu AD=10m, AB=6m, și cu bazele triunghiuri echilaterale.
a) Arătați că distanța de la C la AB este egală cu 3 √ 3 m.
b) Calculați volumul prismei ABCDEF.
c) Suprafețele ADFC și BEFC au fost acoperite cu tablă. Aria suprafeței de tablă care a fost
cumpărată reprezintă 110% din aria suprafeței care a fost acoperită cu tablă. Determinați
câți metri pătrați de tablă s-au cumparat. (E.N. rezervă 2014)

Figura 1

2. În figura 2 este reprezentată o prismă dreaptă ABCA’B’C’, cu baza triunghi echilateral,


AB=8 √ 3cm, AA’=5 cm. Punctul M este mijlocul laturii AB.
a) Arătați că aria laterală a prismei este egală cu 120 √ 3 cm2.

b) Arătați că C’M=13 cm.


c) Demonstrați că distanța de la punctul C la planul (ABC’) este
egală cu 60/13 cm.
( EN rez 1-2016)

Figura 2

8
3. În figura 3 este reprezentată o prismă dreaptă ABCDA’B’C’D’ cu baza pătrat ABCD, AB=4
cm, AA’=2 √ 2 cm. Punctul O este punctul de intersecție al diagonalelor AC și BD.
a) Arătați că volumul prismei ABCDA’B’C’D’ este egal cu 32 √ 2 cm3.
b) Calculați lungimea segmentului D’O.
2 √2
c) Demonstrați că sinusul unghiului dintre dreptele BC’ si EO este egal cu , unde E
3
este punctul de intersecție a dreptelor A’D și AD’. (E.N. 2019)

Figura 3

4. In Figura 4 este reprezentată schematic o cutie de carton cu capac, în formă de prismă


dreaptă ABCDEFGH cu baza pătrat, AB=20cm și AE=10cm. Punctul O este mijlocul
segmentului EG și punctul M este situat pe BO astfel încât distanța CM să fie minimă.
a)Calculați volumul cutiei.
b) Aria suprafeței cartonului folosit pentru confecționarea cutiei reprezintă 110% din aria totală a
cutiei. Determinați câți centrimetri pătrați de carton au fost folosiți pentru confecționarea cutiei.
20 √ 6
c) Arătați că CM= cm. ( E.N. 2014)
3

Figura 4

S-ar putea să vă placă și