Proiect didactic
Data: ____________________
Profesor: Olaru Lilian
Instituția: Gimnaziul Tîrgul-Vertiujeni, filială a Gimnaziului Vertiujeni
Clasa: a V-a
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea V: Jocul și joaca
Subiectul lecției: Acte de limbaj. Atitudinea vorbitorului
Tipul lecției: Asimilare de noi cunoștințe
Timp: 45 minute
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1- să prezinte elementele unei situații de comunicare
O2- să precizeze semnificațiile mesajului atunci când acesta vizează explicarea, recomandarea și afirmarea
O3- să argumenteze necesitatea îmbinării elementelor nonverbale, verbale și paraverbale în actele de comunicare (a
explica, a recomanda, a afirma)
O4- să analizeze specificitatea mesajului în comunicarea cotidiană în funcție de context
Strategia didactică:
Metode şi procedee: învățarea prin descoperire, conversația, jocul de rol, explicaţia, demonstrația, problematizarea
Mijloace de învăţământ: fișa de muncă independentă, material video, laptop
Forme de organizare: activitate frontală și individuală
1
Demersul didactic
Evenimente Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
instrucţionale didactice
1. Moment Asigurarea cadrului, a atmosferei optime Se pregătesc cu cele necesare lecţiei. Conversaţia.
organizatoric desfășurării lecției (salutul, prezenţa, pregătirea
materialelor corespunzătoare pentru începerea
lecţiei), și crearea unui climat afectiv benefic
desfășurării lecției.
2. Reactualizarea Voi reactualiza cunoştinţele care au în vedere
cunoştinţelor însuşite situația de comunicare.
anterior Copii, vreau să îmi spuneți ce înțelegeți voi prin Comunicarea este foarte importantă pentru
comunicare? Și, de asemenea, cât de importamtă oameni pentru că numai așa putem să ne
este ea în viața de zi cu zi. transmitem gândurile, ideile, sentimentele, Conversaţia.
emoțiile, stările, întâmplările etc.
Așa este! Explicaţia.
Spuneți-mi, vă rog, de câte tipuri poate fi Comunicare verbală, comunicare nonverbală și
comunicarea? comunicare paraverbală.
Cum se realizează fiecare? Comunicarea verbală se realizează prin
intermediul unei limbi cunoscute de cei care Demonstraţia.
participă la actul de comunicare.
Comunicarea nonverbală se realizează prin
intermediul mimicii, al poziției corpului, al
gesturilor.
Comunicarea paraverbală se realizează prin
intonație, prin intensitatea vocii sau prin ritmul
vorbirii.
Cum se numesc participanții la o situație de Emițătorul- cel care transmite mesajul, informația. Organizare
comunicare orală și ce atribuții au? Receptorul- cel care primește mesajul, informația. frontală.
Și ce alte elemente apar într-o situație de Mesajul- informația care este transmisă
2
comunicare? Codul- sistemul de semne prin care se transmite
informația
Canalul- mediul prin care se transmite informația
Contextul- aspectul la care se referă mesajul
3. Pregătirea pentru În continuare, vom urmări cum emițătorul adoptă
receptarea noului diferite atitudini în funcție de mesajul transmis. Conversația
conţinut. Voi pune un scurt video care valorifică explicarea
Ce credeți voi că urmărește emițătorul în acest Emițătorul explică modul în care se vopsesc ouăle
video?Reușește ceea ce își propune? de Paști și cum pot fi ele decorate într-un mod cât
mai inedit. El dorește să aducă lămuriri. Demonstrația.
Voi pune un al doilea video prin care se face o
recomandare turistică
Dar în acest videoclip ce credeți că a urmărit Emițătorul face recomandări. Scopul este de a
emițătorul? Este el convingător? sfătui într-o manieră cât mai convingătoare. Învățarea prin
Ultimul video are în vedere afirmarea. descoperire
Ce spuneți despre acest video? Urmărește ceva Emițătorul aduce informații, fără însă a avea alt
emițătorul? Cum se diferențiază de celelalte două scop.
videoclipuri?
4. Anunţarea noului Astăzi, vom studia trei acte de limbaj: a explica, a
conţinut şi ale recomanda și a afirma, după cum ați descoperit deja Ascultă. Conversaţia.
obiectivelor. în videoclipuri, astfel încât la finalul orei veți ști să
le diferențiați și să le folosiți.
5. Conducerea lecției Notez titlul pe tablă: Acte de limbaj: a explica, a Elevii ascultă cu atenție.
recomanda, a afirma
Așadar, când emițătorul are intenția de a oferi
instrucțiuni și lămuriri, putem vorbi despre dorința Explicaţia.
de a explica. Atunci când scopul este de a oferi
sfaturi într-o manieră convingătoare, este vorba
despre o recomandare, iar, în cele din urmă, când
emițătorul se limitează la simpla informare, se
3
urmărește afirmarea.
Haideți să notăm împreună câteva detalii legate de Conversația
aceste act de limbaj:
A explica este un act de limbaj prin care vorbitorul Elevii notează în caiete.
oferă lămuriri asupra unui subiect, pentru ca un fapt
sau o idee să fie mai ușor de înțeles de către
receptor. O explicație se poate construi în jurul a
două întrebări: de ce? și cum? Pentru a se face
înțeles, vorbitorul trebuie să știe ce vrea să
comunice și să folosească termeni care exprimă
cauza (pentru că, deoarece, căci, fiindcă etc.) și
consecința (prin urmare, deci, în consecință, ca
urmare etc.)
A recomanda este un act de limbaj cu ajutorul
căruia vorbitorul îl îndeamnă pe receptor să
acționeze într-un anumit fel, îi dă un sfat, îi propune
ceva: Îți recomand să..., Te sfătuiesc să..., Îți
propun să... etc.
A afirma este un act de limbaj prin care vorbitorul
face o declarație prin care enunță existența unui fapt
sau susține că ceva este adevărat: Azi va ploua.,
Recunosc că am greșit.
În continuare elevii vor avea la dispoziție 5 minute Elevii pregătesc jocul de rol. Explicația
să pregătească jocuri de rol în funcție de biletul
extras. Fiecare grupă va primi o situție de zi cu zi. Elevii rezolvă cerințele.
1. Formulează recomandări pentru fiecare
dintre situațiile următoare:
a. Fratele tău nu e gata, iar spectacolul la
care urmează să mergeți împreună
4
începe în scurt timp.
b. O colegă vrea să traverseze, dar se
apropie în viteză o mașină. Exercițiul
c. Ai citit o carte care ți-a plăcut și o aduci
la școală să le-o arăți colegilor. Jocul de rol
d. La cinema, lângă tine se află un grup
gălăgios, iar tu vrei să vezi filmul în
liniște.
De asemenea, elevii vor primi o fișă cu exerciții
aplicative (Anexa 1)
6. Tema de casă. Le voi anunța tema pentru acasă: Îşi notează tema pentru acasă. Conversaţia.
Evaluarea. Ca temă veți avea de prezentat un loc din Săcueni.
Veți explica de ce vă place acel loc, iar apoi îl veți
recomanda turiștilor să îl viziteze. Explicaţia.
Voi face aprecieri generale şi individuale referitoare Ascultă aprecierile făcute.
la activitatea din această oră. Dacă e cazul, voi da şi
note.
5
Anexă 1.
FIȘĂ DE MUNCĂ
1. Asociază verbele din coloana stângă cu definițiile din coloana dreaptă.
a explica a îndemna, a sfătui, a indica, a propune
a recomanda a suține că un fapt este adevărat
a afirma a lămuri, a face pe cineva să priceapă ceva
2. Citiți cu atentie următorul dialog între două colege și răspundeți apoi cerințelor.
— Simona, vrei să vii pe la mine mâine? Am un joc nou!
— Îți mulțumesc pentru invitație, Alice! Îmi explici, te rog, cum ajung pe jos la tine acasă?
— Este foarte simplu. Tu locuiești lângă biserică. De acolo, mergi drept, treci pe lângă benzinărie, apoi o iei la dreapta. Continui să mergi
până la prima intersecție, unde o iei la stânga. Casa mea este chiar în spatele spitalului. Îți recomand să fii atentă când traversezi, străzile
sunt foarte circulate!
— A, acum știu, trebuie să merg spre nord! În apropierea casei tale este parcul, nu-i așa? N-o să-mi ia mai mult de o jumătate de oră.
— Exact. Ai de mers aproape doi kilometri. Te aștept!
6
a. Identifică pe hartă reperele despre care vorbesc fetele.
b. Selectează din dialogul lor o explicație, o recomandare și o afirmație
A explica
https://www.youtube.com/watch?v=G8yC2HrPfTU
A recomanda
https://www.youtube.com/watch?v=F87QN_HunPg&fbclid=IwAR26TgohK9hXYTjA-1jD_wzlcNaVa-P3d5KNY0aO95HgHIBL5ejdR9uq6Ms
A afirma
https://www.youtube.com/watch?v=N7GpnIeKOYw&fbclid=IwAR0ShuNkykRqMdenN3Vgm6N1NkvnAzIZYBk_R32ego-
wpXsHeqqZ19JE210