PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Grădinița Don Castor
GRUPA : Mare
DATA: 12.11.2020
NUMELE ȘI PRENUMELE CADRULUI DIDACTIC: Petcu Roxana-Mădălina
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?
TEMA PROIECTULUI: Ce ne-a adus Zâna Toamnă ?
SUBTEMA: Darurile Toamnei
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și Societate
DISCIPLINA: Actitivate practică
TEMA ACTIVITĂŢII: Coșul cu legume de toamnă
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:. Identificarea și recunoașterea legumelor de toamnă .
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - Să recunoască legumele specifice anotimpului de toamnă ;
O2 – Să decupeze corect legumele date;
O3 - Să utilizeze corect materialele puse la dispoziție în scopul finalizării lucrării ;
O4 - Să lipesca în coș legumele de toamnă ;
O5- Sa lucreze curat și îngrijit ;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Conversaţia, observaţia, explicaţia și exercițiul.
Mijloace didactice: lipici, foarfecă, coș și legume de toamnă
Forma de organizare: individual
DURATA: 30 minute
BIBLIOGRAFIE:
1.Curriculum pentru educație timpurie 2019
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Strategiile didactice
Evenimentele instruirii Conținut științific EVALUARE
Mijloace de
Metode și procedee
învățământ
Asigurarea condiției optime pentru bună
desfășurare a activității .
Pregătirea materialului didactic .
Conversația ,
1. Organizarea activităţii
explicația
2. Captarea atenţiei Se realizează recitarea unor ghicitori de către
educatoare , la care copii trebuie să răspundă .
Copiii sunt anunțați că vor primi un coș și Conversația
ei trebuie să lipescă legumele de toamnă .
3. Anunţarea temei și a Activitatea se numește “ Coșul cu legume “
obiectivelor pe înțelesul copiilor
Intuirea materialului
4. Dirijarea învățării
Se intuiesc materialele care vor fi folosite în
cadrul activității . Exerciţiul
Educatoare arată copiilor modelul ei și explica
cum trebuie să lucreze și ei . Se prezintă
criiteriile de evaluare, utilizarea tuturor
materialelor puse la dispoziție, respectarea
sarcinilor cerute și acuratețea lucrării. Demonstraţia
Se execută câteva exerciții pentru încalzirea
măinilor.
Mișcăm degețelele ,
Și bătem pălmuțele Explicaţia
Pumnișorii îi rotim
Și la treabă noi pornim .
Educatoarea le urează spor la lucru și împreună
cu ei lucrează și supraveghează modul de
executare a lucrării. Exerciţiul
Fiecare copil va realiza decuparea legumelor și
apoi lipirea acestora într-un coș.
5. Obținerea performanței Conversația
Educatoarea solicită copiilor să arate lucrările
lor . Vor fi întrebați în parte ce legume a ales
sa decupeze și să lipescă în coș. Copii vor
răspunde la întrebările adresate de către
educatoare .
La sfârșitul activității se realizează o expunere
a tuturor coșulețelor cu legume de toamnă .
Fiecare copil trebuie să spună ce lucrare îi
place cel mai mult și să explice alegerea
făcută .
Se vor face aprecieri aspura modului de lucru
și a comportamentului copiilor în timpul Aprecieri verbale
6.Încheierea activității activitații .