PROIECT DIDACTIC
PROFESOR PROPUNTOR: Chiriac Bogdan-Vasile
UNITATEA COLAR: coala Gimnazial Slobozia Nou
DATA: 16.03.2016
CLASA: a VII-a
DISCIPLINA: Matematica (geometrie)
UNITATEA DE INVATARE: Relatii metrice in triunghiul dreptunghic
TEMA: Relatii metrice si elemente de trigonometrie in triunghiul dreptunghic
TIPUL LECTIEI: consolidare si formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul acestei activitati elevii:
O1- vor scrie relatiile matematice corespunzatoare teoremei inaltimii, catetei, a lui Pitagora, elementelor de
trigonometrie intr-un triunghi dreptunghic;
O2- vor determina lungimi de segmente si masuri de unghiuri folosind relatii metrice in triunghiul dreptunghic si
elemente de trigonometrie;
O3- vor realiza corect figurile geometrice folosind instrumentele de geometrie;
O4-isi vor exprima clar, coerent si concis solutia unei probleme;
O5- vor transpune cunostintele invatate in acest capitol in rezolvarea unor probleme din viata cotidiana.
CONDITII PREALABILE:
Pentru a desfasura aceasta lectie in bune conditii este necesar ca elevii sa cunoasca teorema catetei, inaltimii, a
lui Pitagora si rapoartele constante in triunghiul dreptunghic (sin, cos, tg, ctg ).
EVALUARE:
Aprecieri asupra modului de participare a elevilor la lectie.
Mtricea conceptuala.
Tema pentru acasa.
Eseu de cinci minute.
PERFORMANTA STANDARD: Se considera performanta daca toti elevii vor rezolva cel putin 70% din sarcinile
propuse, intr-un timp dat.
STRATEGII DIDACTICE:
RESURSELE SI MANAGEMENTUL LOR:
- resurse de timp: 50minute
- resurse umane:clasa de elevi
- resurse materiale/mijloace: M1- rebus matematic; M2 fise de lucru; M3 diplome Cel mai bun elev la
lectia Relatii metrice in triunghiul dreptunghic
METODE SI PROCEDEE: m1-spargerea ghetii ( rebus matematic ); m2-matricea conceptuala; m3brainstorming; m4-conversatia; m5- explicatia m6- exercitiul; m7- lucrul in perechi,grupe; m8-eseul de cinci
minute .
BIBLIOGRAFIE:Programa scolara-claseleV/VIIIBucuresti,2009
Proiectarea lectiilor si evaluarea
Metodica predarii matematicii
Culegere MATE 2009-2010, clasa a VII-a sem. II; edituraParalela 45
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE
LECTIEI
1.CAPTAREA
ATENTIEI
CADRUL
E.R.R.
EVOCARE
DURATA
(MIN
UTE)
5
OB.
OPERATIONALE
O4
2.REACTUALIZAREA
CUNOSTINTELOR
ANTERIOR
INSUSITE
10
O1
O3
ELEMENTE DE CONTINUT
-Se noteaza absentii si se verifica daca toti elevii au
cele necesare lectiei.
-Se verica frontal tema pentru acasa.
SPARGEREA GHETII
-Elevii vor primi fise cu un rebus matematic in care
vor descoperi numele matematicianului grec
Pitagora;
-Se va completa rebusul matematic afisat pe flipchart
(frontal);
-Se anunta titlul lectiei si se prezinta obiectele
urmarite.
-Brainstorming: la ce ne ajuta in viata cotidiana
aceste notiuni?
-Elevii vor primi fise cu matricea conceptelor pe care
o vor completa individual ( teorema inaltimii, catetei,
lui Pitagora si elemente de trigonometrie);
-Se vor enunta cu ajutorul unui brainstorming
teoremele din fise si se vor nota pe tabla si in caiete
relatiile lor matematice(frontal).
STRATEGII
DIDACTICE
METOMIJDE
LOACE
m1
m3
EVALUARE
orala
M1
m2
m3
m4
M2
Se considera
performanta
daca toti
elevii enunta
cel putin
teorema lui
Pitagora si
definesc
elementele de
trigonometrie
-Ev scrisa si
orala
3.FIXAREA SI
CONSOLIDAREA
CUNOSTINTELOR
REALIZAREA 20
SENSULUI
O1
O3
4.REALIZAREA
TRANSFERULUI DE
CUNOSTINTE
REFLECTIA
10
O5
-Elevii vor primi fise de lucru cu trei probleme cu
grad de dificultate in crestere; a treia problema va fi
din viata cotidiana cu notiunile invatate in acest
m4
capitol.
-Vor lucra prima problema individual, a doua m5
problema in perechi, iar a treia problema in grupe de
cate patru elevi.
m6
-Sarcinile care se vor rezolva prin cooperare in
cadrul grupului vor fi scrise de fiecare elev din grup m7
in caiet.
-Se va evalua la tabla pe rand fiecare problema.
-Pentru evaluarea problemei a treia se va numi cate
un elev din grup care va expune modul in care au
gandit rezolvarea sarcinilor primite ( vor expune
rezolvarile gasite mai multi elevi din grup, pe
secvente);
-Ceilalti elevi completeaza cu alte solutii de
rezolvare gasite de ei.
-Se va rezolva la tabla (frontal) o problema din viata
cotidiana cu notiunile invatate in acest capitol.
Activitate transcurriculara
-Elevii vor primi o fisa de incheiere a lectiei:
Daca as fi o teorema in triunghiul dreptunghic, miar placea sa fiu....................deoarece.............
-Se anunta tema pentru acasa:
-Se acorda diplome catorva elevi din clasa care au
lucrat cel mai bine in timpul orei:
<Cel mai bun elev la lectia Relatii metrice in
triunghiul dreptunghic> (diploma care se va atasa la
Portofoliul elevului.)
-Ev scrisa si
orala
M2
Se considera
performanta
daca toti
elevii rezolva
70%din
sarcini
Ev orala
m4
M2
m5
Ev finala
M3
m8