Vine, într-o zi, viața, și îți zice că „trebuie” să înveți că limitele au secunde, zile, luni de zile, milimetri și cel mult centimetri. O zi din care „trebuie” să înveți din nou să mergi, să îți numeri pașii și respirațiile și orele, privind spre trotuarele uriașe, pe care te simți ca o furnică sau ca un melc în cîrje, spre oamenii care trec pe lîngă tine și care ți se par enormi și iuți. O zi în care „trebuie” să deprinzi exercițiul neputinței tale. Vine o zi cînd cușca din casă, cu singurătatea ei, ți se pare unica siguranță, chiar dacă dor și paginile și muzicile tale. Fiindcă simți totul monstruos, în fiecare celulă și nerv care îți cer alerta maximă. Liniștea și locul „tău” nu-ți mai sunt ale tale. Nici noaptea, nici dreptul la somn, nici dreptul la veghe cu tine însuți, fiindcă ești dublat de altceva, altcineva, care te locuiește și te arde și îți dă ghes secundă de secundă… Nenumărate, bolnave secunde. Și vine dimineața, o altă dimineață. Altă zi identică. Ca o „recompensă” la nu știi ce. Fiindcă, de o vreme, ceilalți obosesc iar tu vrei să te dai la o parte din calea lor, ca să nu-i mai încurci.

E firesc, viața lor are altă viteză, alt ritm, alte priorități. Trotuarele lor sunt înguste și înghesuite și telefoanele le sună de zor. Ei trebuie să alerge printre standuri înghesuite, cu fel de fel de cărucioare grele, cu pîine, apă, inflație, trebuie să treacă pe la ghișee, să-și vadă de multele ore în trafic, de benzină, de guvern, să-și respecte skill-urile prin birouri, să se întîlnească, la o bere, la un meci, la altele, să afle de știri, să-și facă planuri, săptămînale, lunare, de vară, de vacanțe pe riviere, de toamnă și de iarnă, să petreacă… „timp de calitate”…
Tu, pe trotuarul tău încet și uriaș, rămîi într-un singur timp și anotimp, să zicem într-o primăvară definitivă, cumva negrăbită. Un ciudat, un rest costisitor, așteptînd un telefon, o hîrtie stabilită după regulile unora confortabili să dea reguli, care să-ți mai prelungească măcar cu niște zile „ciudățenia” și „liniștea” și „huzurul” aparentei tale vieți… După? Cum, cînd, mîine, poimîine? Nu știi. Ceva, nu cineva, îți spune să ai răbdarea să speri (e o terapie și asta și se vinde bine, ca toate terapiile de viață, mici sau mari) că trotuarul tău nu va fi tot mai încet, pînă la oprire, și definitiv. Sau că nu va fi un fel de, socialmente, ultimă stație, că oricum, nu-i așa?, deja ești bătrîn, inutil. Răbdarea, supraviețuitoare, să privești de la o singură fereastra către trotuarele uriașe, obositoare, atît de lungi și de late, cît niște zile enorme de ziduri.




Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.