Tag Archives: primăvara

O confuzie mititică – cât un bobocel, adică

Ca să încep cu o paranteză, „mititică cât” e un pic de cacofonie, dar de ce n-ar fi şi bietele cacofonii admise ca licenţe poetice? 🤔Am închis paranteza. Confuzia a apărut după ce am citit această postare. Mai întâi am fost … Citește în continuare

Publicat în amintiri, de pe blogurile mele, de-ale altora, de-ale mele, reblog | Etichetat | 2 comentarii

De-ale primăverii

– pentru miercurea fără cuvinte  

Publicat în de-ale mele | Etichetat , , | 6 comentarii

Tot de pe Facebook

Şi, fiindcă eu acum mă duc la culcare:  

Publicat în amintiri, de-ale mele | Etichetat , , | 3 comentarii

E totuşi primăvară şi viaţa merge înainte

E totuşi primăvară… … şi viaţa merge înainte, populaţia planetei e în creştere, trageţi din când în când cu ochiul pe aici.

Publicat în de-ale altora, despre lume şi viaţă :P, Traduceri | Etichetat , , , , | Lasă un comentariu

Zâmbetul unui spirit rebel…

… pentru Jocul Cuvintelor nr. 169 Credeţi că unor baborniţe trecute de 1000 de ani le sunt de ajuns doar 99 de anişori ca să priceapă că pe meleagurile astea a fost adoptat calendarul gregorian? Mai ales când trecerea la … Citește în continuare

Publicat în elucubraţii | Etichetat , , , , | 13 comentarii

De primăvară, deşi e toamnă (aşa s-a nimerit)

Făcând ordine printre cărţi, am găsit într-una (relativ veche) un „pastel de primăvară” dactilografiat pe o foaie îngălbenită. M-am uitat (la repezeală) pe Internet, unde informaţiile în ceea ce priveşte autorul sunt contradictorii (George Topîrceanu, Păstorel Teodoreanu, George Coşbuc). După cum sună, … Citește în continuare

Publicat în amintiri, despre lume şi viaţă :P, Help me! Please!, lumea cărţilor | Etichetat , , , | 16 comentarii

Vine primăvara!!!

Publicat în din tot sufletul | Etichetat , | 5 comentarii

Tot de-ale mele, săptămâna asta (28.02-06.03.2011)

vineri: Schimbare Azi,  pe culmile semeţe, Iarna tot mai e stăpână… continuă 4 martie ’77 A fost unul dintre momentele când am crezut c-o să mor… continuă … joi: Din înţelepciunea Matildei – 2 – Ei, îmi povesteşte Matilda, aseară … Citește în continuare

Publicat în de pe blogurile mele | Etichetat , , , , , , , , | 13 comentarii

Martie

A venit primăvara! Toată lumea primeşte ghiocei!!!

Publicat în din tot sufletul | Etichetat , , | 2 comentarii