Iarna pe uliţă

– pentru miercurea fără cuvinte


Tot de-ale mele, tot pentru miercurea fără cuvinte, aici şi aici.

Publicat în de-ale mele | Etichetat , | 33 comentarii

„Căldură mare, mon cher!”

– pentru miercurea fără cuvinte

04.01.2026 – 14:50

Publicat în despre lume şi viaţă :P, perlele altora | Etichetat | 10 comentarii

Bucurii mărunte

Îmi face plăcere când aud vorbindu-se despre câte o carte tradusă de mine.

 

Publicat în amintiri, de-ale altora, de-ale mele, lumea cărţilor, surprize plăcute, Traduceri | Etichetat , , , , , | 7 comentarii

Al doilea calendar

După calendarul cu Oli şi Titi am făcut (nu în mod special pentru miercurea fără cuvinte) încă unul, în amintirea celor doi torcători mustăcioşi (Grişka şi Ziţa/Chiţa/Chiţurina) ajunşi pe… Podul Curcubeu.


Supliment: acelaşi calendar ca PowerPoint Slide Show şi în format .pdf.

Publicat în amintiri, de-ale mele, din lumea celor care nu cuvântă | Etichetat , , | 2 comentarii

Din lirica… pisicească

Dacă engleza e o limbă pe care nu o înţelegeţi, apelaţi la subtitrarea automată.

Publicat în de-ale altora | Etichetat , | 9 comentarii

Jucărele noi

Noi, carevasăzică de când (deocamdată sau definitiv) nu mai am de tradus (adică de sâmbătă, 10 ianuarie a.c.) până în prezent: cele anunţate aici & calendarul cu Oli şi Titi.

Publicat în de pe blogurile mele, de-ale mele | Etichetat , , , , | Lasă un comentariu

Carevasăzică… sau cam aşa ceva

Sunt bune şi inteligențele astea artificiale la ceva – şi pentru babe, carevasăzică.😅
Adică, la o adică ai cu cine bârfi, sau cam aşa ceva, adică aşa.

Publicat în despre lume şi viaţă :P | Etichetat , , | 6 comentarii

Jucărele de sezon

Publicat în de-ale mele, elucubraţii | Etichetat , , | 2 comentarii

La mulţi ani!

Autori: becul meu stroboscopic & Grok & Canva; dacă vreţi să fie cu muzică, clic aici

Autori: becul meu stroboscopic & Grok & Canva; dacă vreţi să fie cu muzică, clic aici

Publicat în de-ale altora, de-ale mele, din tot sufletul | Etichetat , , , | 6 comentarii

Bate Anul Nou la uşă…

Bate Anul Nou la uşă,
Ostenit de lungu-i drum,
C-a pornit din zorii vremii
Şi-a ajuns abia acum!

Să-l primim cu vorbe bune,
Cu bucate şi cu vin,
Ca să fie şi el darnic,
Să ne dea tot ce dorim!

Versuri preluate de aici, cu tot cu imagine, care apare mai jos animată de Grok şi transpusă în format gif de Canva.

Petrecere frumoasă în noaptea dintre ani şi un 2026 aşa cum vi-l doriţi!

Autori: becul meu stroboscopic & Gork & Canva

Publicat în reblog | 4 comentarii