Category Archives: reblog

Repetabilele urări

⁕ Pentru credincioşii creştin-ortodocşi: Sărbători fericite ⁕ Pentru cei care doar profită de potolul tradiţional: ⁕ Pentru iubitorii caleidoscopului:

Publicat în de-ale mele, din tot sufletul, reblog | Etichetat , | 10 comentarii

De la ale altora către ale mele

Am dat aici peste cuvântul „haos” şi mi-am adus aminte că l-am folosit cândva aici (a făcut parte dintr-o duzină).

Publicat în amintiri, de pe blogurile mele, de-ale altora, de-ale mele, reblog | Etichetat , | 2 comentarii

O confuzie mititică – cât un bobocel, adică

Ca să încep cu o paranteză, „mititică cât” e un pic de cacofonie, dar de ce n-ar fi şi bietele cacofonii admise ca licenţe poetice? 🤔Am închis paranteza. Confuzia a apărut după ce am citit această postare. Mai întâi am fost … Citește în continuare

Publicat în amintiri, de pe blogurile mele, de-ale altora, de-ale mele, reblog | Etichetat | 2 comentarii

Bate Anul Nou la uşă…

Bate Anul Nou la uşă, Ostenit de lungu-i drum, C-a pornit din zorii vremii Şi-a ajuns abia acum! Să-l primim cu vorbe bune, Cu bucate şi cu vin, Ca să fie şi el darnic, Să ne dea tot ce dorim! … Citește în continuare

Publicat în reblog | 4 comentarii

Din nou în reluare, din nou cu actualizare: Cărţi în compania cărora mi-am petrecut Crăciunul, traducându-le

2005 –  – Walhalla 2006 –  – The Relic (Relicva) 2007 –  – The Rose Labyrinth (Labirintul Rozelor) 2008 –  – Standard  of Honor (Codul Onoarei) 2009 –  – Brimstone (Flăcările Iadului) 2010 –  – I Am Number Four (Eu sunt numărul patru) 2011 –  – Storm Front (Nori de … Citește în continuare

Publicat în amintiri, de pe blogurile mele, de-ale altora, de-ale mele, lumea cărţilor, reblog, Traduceri | Etichetat | 4 comentarii

De-ale altora – Psihoza AI

Psihoza AI: Intersecția Emergentă dintre Inteligența Artificială și Sănătatea Mintală sau Umbrele Conștiinței Împrumutate În zorii unei noi epoci cognitive în care inteligența artificială a devenit un companion constant, discret și tot mai intim, a apărut o nouă formă de … Citește în continuare

Publicat în de-ale altora, despre lume şi viaţă :P, reblog | Etichetat , , , , , , | 14 comentarii

Călare pe cumpănă – sau cam aşa ceva

Noi, toţi cei care avem acum cel puţin 25 de ani, ne facem veacul călare pe cumpăna dintre două veacuri: al douăzecilea şi al douăzeci şi unulea – ba chiar călare pe cumpăna dintre două milenii, al doilea şi al … Citește în continuare

Publicat în de pe blogurile mele, de-ale mele, despre lume şi viaţă :P, reblog | Etichetat , , | 4 comentarii

De-ale altora + de-ale mele = jucărele

De-ale altora (adică de-ale lui Grok/X) sunt ilustraţiile. Ale mele sunt versurile. Iniţial am făcut un alt aranjament, care mi s-a părut prea… adică nu prea pe gustul meu. Nişte imagini a creat şi ChatGPT: Am strâmbat din nas şi … Citește în continuare

Publicat în de pe blogurile mele, de-ale altora, de-ale mele, reblog | Etichetat , , | 5 comentarii

Frunzele altora şi frunzele mele

Frunzele altora: Frunza la sfârșit de septembrie nu mai e doar o frunză… E o bijuterie arsă de timp, un filigran vegetal ce poartă pe nervurile ei harta unei veri apuse — ca o amintire care se destramă încet, în … Citește în continuare

Publicat în de pe blogurile mele, de-ale altora, de-ale mele, reblog | Etichetat , | 26 comentarii

Traduttore traditore (de ziua internaţională a traducătorilor)

Am numărat, aici, câte cărţi am tradus, dar NU şi câţi autori am trădat! 😁 Mea culpa. 🙃 Citatul (înscris în tabelul Suzanei) e dintr-o carte pe care încă n-am tradus-o în întregime. De aceea nu ştiu cum se va … Citește în continuare

Publicat în amintiri, de pe blogurile mele, de-ale mele, reblog, Traduceri, traducatori, etc | Etichetat , | 13 comentarii