Author Archives: Vero

Avatarul lui Necunoscut

About Vero

Îmi place să scriu, dar e mai uşor şi mai rentabil să traduc ce-au scris alţii.

Mostră

Adică o mostră de omorât timpul trăncănind cu LLM-urile.

Publicat în de-ale mele | Etichetat | 7 comentarii

Asociaţie de idei (de la ale altora către ale mele) – 20

Acest articol mi-a adus aminte de o poezie de-a mea, scrisă cu muuult timp în urmă, când aveam 15 ani.

Publicat în amintiri, de pe blogurile mele, de-ale altora, de-ale mele | Etichetat , | Lasă un comentariu

„Fiindcă aflase dintr-o carte…”

N-a fost cum zice cântecul; n-am aflat dintr-o carte, am aflat de pe Facebook şi apoi am şi clicuit linkul.

Publicat în surprize plăcute, traducatori, Traduceri | Etichetat | 12 comentarii

Repetabilele urări

⁕ Pentru credincioşii creştin-ortodocşi: Sărbători fericite ⁕ Pentru cei care doar profită de potolul tradiţional: ⁕ Pentru iubitorii caleidoscopului:

Publicat în de-ale mele, din tot sufletul, reblog | Etichetat , | 10 comentarii

Lumina apusului pe cerul dinspre răsărit

– de luni, 6 aprilie, pentru miercurea fără cuvinte  

Publicat în de-ale mele | Etichetat , | 4 comentarii

O amintire… adică trei

# joc de 12 [cuvinte impuse*] # * Cuvintele impuse (de Grok): vis, stea, vant, ploaie, pod, floare, noapte, soare, val, nisip, zbor, amintire Imaginile sunt create de Gemini (era loc şi pentru mai bine, dar… atât s-a putut).

Publicat în de-ale mele | Etichetat | 6 comentarii

De la ale altora către ale mele

Am dat aici peste cuvântul „haos” şi mi-am adus aminte că l-am folosit cândva aici (a făcut parte dintr-o duzină).

Publicat în amintiri, de pe blogurile mele, de-ale altora, de-ale mele, reblog | Etichetat , | 2 comentarii

De 8 martie

Din nou joacă, tot cu duzina, de data asta cu cuvinte de la Grok /X  (umbra, cheie, usa, oglinda, secret, calatorie, melodie, rasarit, iarna, foc, carte, dragoste) şi cu preţiosul concurs al motanului Titi.   Nu vă speriaţi, o altă … Citește în continuare

Publicat în de-ale mele | 9 comentarii

Duzina de cuvinte rediviva

Jocul cu duzina de cuvinte a fost abandonat – ca şi blogul pe care mă apucasem să adun toate textele scrise pentru jocul ăsta (şi pentru altele) pe care le puteam găsi. Dar îl pot juca şi de una singură, … Citește în continuare

Publicat în de-ale mele | Etichetat , | 8 comentarii

O confuzie mititică – cât un bobocel, adică

Ca să încep cu o paranteză, „mititică cât” e un pic de cacofonie, dar de ce n-ar fi şi bietele cacofonii admise ca licenţe poetice? 🤔Am închis paranteza. Confuzia a apărut după ce am citit această postare. Mai întâi am fost … Citește în continuare

Publicat în amintiri, de pe blogurile mele, de-ale altora, de-ale mele, reblog | Etichetat | 2 comentarii