Tunsoarea
20 iunie 2026 16 comentarii
– pentru leapşa din Ultimul vagon
Tunsoarea aia… Eh, de bună seamă,
Am luat-o, sincer, drept calamitate!
Urlând de ciudă, aş fi căzut pe spate
De n-aveam rădăcini. Le fac reclamă!
Ca eroină de stupidă dramă,
Răbdat-am să-mi priviţi cu guri căscate
Scorbura demnă de-o celebritate –
Aidoma cu-un… zbieret… pus în ramă.
Da-mi creşte iar frunzişul, creşte… creşte…
Pe zi ce trece se îmbogăţeşte
Şi – n-o să credeţi – sunt cam supărată!
Sub pleata iarăşi deasă, triumfală,
Ascunsă fiindu-mi scorbura ciudată,
Redevenit-am salcie banală… 😭
Poezia parodiată: Poetul lui George Topârceanu
Muză: un colaj scos de FB din lada cu amintiri chiar astăzi – la scurt timp după ce am comis elucubraţia de aici.

















Comentarii recente