Gluma cu self-checkout-ul

No bine, dacă mă pui să-mi scanez singură cumpărăturile la casa de marcat, atunci 1, trebuie să pot găsi toate produsele ușor și foarte ușor si 2, nu îmi spune că marfa nu are nu știu ce greutate, care nu corespunde – de ex croissantele, că nu eu am tăiat aluatul.

Culmea lui idiocracy este să ai două rețele, cu același acționar, dar cu sisteme diferite de checkout (Lidl și Kaufland, cine altcineva?!).

Și dacă mi-ai făcut app de scanat singură cumpărăturile prin magazin, atunci la casă am plătit și am plecat. Este absurd să mă bagi la supracontrol, ca la cfr-ul de altă dată, cu vânzătoarea care mai verifică încă o dată produsele, rescanându-le, după care validează cardul ei pe ecran, eu primesc codul vieții, după care plătesc și plec. Da, la Auchan, alți inteligenți.

Practic, toate magazinele fac economie la calitatea serviciilor – că, să fim serioși, faptul că-mi scanez singură produsele nu este neapărat un serviciu de calitate, dar toți sunt speriați, că-s furați de clienți – dacă vă fură clienții, atunci renunțați la self-checkout și asta e.

Cu sau fără aer condiționat

Nu știu cum o fi prin alte părți, dar problema brașovenilor nu a fost niciodată aerul condiționat. În ciuda climei temperate, vara pe aici venea de regulă într-o zi de august și restul anului erau 50 de variante de frig. De asta băștinașii au făcut pe draq în patru și și-au pus centrale proprii și nu au stat la mila statului, precum bucureștenii, pentru că altfel am fi murit toți înghețați prin apartamente.

În ultimii ani însă situația a început să se schimbe. Temperaturile sunt din ce în ce mai mari și valurile de căldură durează mai mult; în plus trecerea este foarte bruscă, de la o temperatură la alta.

Anul acesta ne-a lovit căldura în cap înainte de solstițiu, ceea ce este un record. Negativ. Nici nu vreau să mă gândesc cum va fi în august…

Ceea ce ne reîntoarce la aerul condiționat. Da, puține apartamente au avut nevoie de el. Vor fi din ce în ce mai multe în următorii ani. Mai rămâne să învățăm și care este diferența optimă între temperatura generată de aparatul de climatizare și cea de afară (inclusiv în spații publice și comerciale).

Bănuiesc că vor fi în continuare persoane care vor strâmba din nas, că le trage curentul și că se îmbolnăvesc de la aerul condiționat. Sau că le deranjează zgomotul. Mai tragic, cred că sunt condominii a cărei rețea electrică nu va face față la un consum generat de creșterea procentului de aparate de aer condiționat. Mai ales că din pandemie încoace, Electrica locală pare că este în pauză de realizat planul de investiții.

Pe de altă parte, alți bani, altă distracție. Aparat, filtre, mentenanță, consum de curent. O plăcere.

Întrebarea este ce alte măsuri se pot lua să fim ok și funcționali în următorii ani. În afară de votcă cu lămâie și multă gheață.

RIP comerțul mondial

Adevărul este că ne-am obișnuit cu binele, dar presimt că o să ne treacă cât de curând. Corolar: într-o lume de șantajiști, nu câștigă nimeni pe termen mediu și lung.

Primul (din istoria recentă) a fost șantajul cu gazul rusesc. Nu faceți ce vor mușchii noștri sovietici de rit nou, vă oprim gazul și muriți de frig bă europenilor, plus uite trimitem niște oameni verzi în Crimea, haha ce o să faceți la iarnă. Europenii au dat din umeri și au dat drumul mai tare la centrală. Dar bombele din Ucraina i-au trezit brusc la realitate și și-au revenit, de unde programul cu verde, ecologie, blabla. Pe valul ăsta românii, pe care nu îi bănuiește nimeni de prea multă inteligență, au început subvențiile cu autobuze electrice prin orașe mari și panouri solare, pe la bogătașii proprietari de case, târziu de tot adăugând și bateriile. Problema majoră? Cam toate echipamentele vin din China (duamneajută să nu ni le scurtcircuiteze ăștia în momentul cel mai critic).

Au urmat șantajele senilului de Trump, de pe vremea când îi mai funcționa un sfert de neuron, cu bă vă dau la tarife, de o să vă iasă pe nas, nu da nenea, că dăm și noi. Aici măcar a mai existat o portiță de scăpare, că prostul planetei oricum nu le are cu economia și produse-servicii-capital ce draq sunt ălea și cine i-a adus pe cei proști copii din curtea școlii la negociere intercontinentală. Faza este că dacă ăsta iese mâine să pună tarife de un trilion la sută, nimeni nu mai mișcă niciun mușchi de emoție, că toată lumea așteaptă să crape. Împăiat sau nu.

Apropo, vă mai aduceți aminte de vasul blocat în canalul Suez care a dus la întârzieri de importuri și creșteri de prețuri? Nu, că a fost demult, în 2021. Dar de pirații somalezi? Ah, doar prin anii 2000? Că pare din secolul trecut.

No bine și ajungem rapid la șantajul cu benzina și motorina aka Strâmtoarea Ormuz aka șantajiștii iranieni. Nu-i așa că ar fi fost bine cât mai multă infrastructură verde, ca să ni se rupă și de ăștia, și de americani? Ar fi fost, dar huo Europa verde și leftistă, nu ne face nimeni pe noi. Decât la buzunar. Un premiu special pentru dacii români, cu inflație fruntașă. La hectar.

Dar măcar aveam pisici, și pozici, și în AI să ne bătem online. Plm, s-a dus și asta, odată cu decizia guvernului american de a opri la export sculele lui Anthropic. Ce să zic, compania vrea să se listeze la bursă în toamna acestui an, mă gândesc să punem bani departe pentru niște acțiuni la ea, că merită. Yup. Vestea cu adevărat proastă este că absolut tot rulează la noi pe infrastructură us-fucking-a, adică faptul că încă mai există calculatoare pe win7 eprn diverse instituții și case ste cea mai mică problemă. Dar… computere, telefoane, servere, instructură critică. We are fucked. Cu litere de tipar.

Așa că RIP comerțul mondial și RIP vremurile în care ne plângeam că e avocado necopt pe raft la magazin.

Cărți, scene și manele – ediția iunie 2026

“Now and then it’s good to pause in our pursuit of happiness and just be happy.”

Guillaume Apollinaire

Cook only wine you’re happy to drink.

A Taste for Murder

Ultimul trend de pe piață este Back to the 80’s and 90’s; fie resuscităm muzica, filmele și serialele din perioada tinereții noastre, fie introducem câte un element, două printre dramele zilelor noastre. Sau măcar o geacă de aviator a la Tom Cruise și două secvențe din Dirty Dancing, care, iată, fac parte din patrimoniul clasic mondial. Fuuuuck, we are old!!

În altă ordine de idei, Chris Noth is back. După cum se vede, datoriile către statul român și scandalurile sexuale de peste ocean au aceeași scadență, vreo cinci ani.

Luna aceasta se reîntorc Sweet Magnolias, Sugar, The Bear, The Agency.

Seriale noi: Not Suitable for Work – o fi prost, dar măcar e comedie (să sperăm); Cape Fear, distribuția este interesantă, tema la fel, zece episoade rezistăm; Every Year After – am citit cărțile, sunt fix ce trebuie pentru vară; It’s Not Like That cu Scott Foley; Alice & Steve, cu Nicola Walker pe care o știm din serialul britanic The Split.

Tucci in Italy, sezonul 2 pe National Geographic, eu n-am apucat să văd nici primul sezon.

Voicemails for Isabelle, comedie romantică.

Office Romance – JLo și Brett Goldstein, care este un actor în vogă, tot comedie, și tot romantică. Pfui!

Project Hail Mary, nu mă uitam la el, deși e cu Ryan Gosling, dar am zis să nu mor proastă. Science fiction cu alienși și cu salvat planeta, logic, aproape că e parodie.

Foarte bun spotul de promovare de la Christie’s cu Danaidele lui Brâncuși și actrița Nicole Kidman.

După cum zice Apollinaire în 1912, “geometry is to the plastic arts what grammar is to the art of the writer”.

Dacă simțiți briza acestei veri, nu este de la zăpada din Bucegi, ci de la Summer Breeze a lui Keith Urban, care scoate album nou luna aceasta (cu cover-uri?!) și care sună relaxant. Nu știu voi, dar fix ce vreau eu de la vara aceasta.

Castelul Bran vândut la americani

Noii proprietari de peste ocean administrează și Graceland-ul lui Elvis Presley. Ceea ce înseamnă că profitul va face regulile de acum încolo (nu că în ultimii ani ar fi fost operat sub alte principii). Rămâne de văzut ce va însemna practic asta în termeni de marketing și politică de preț.

Apropo, dacă acum intri pe google, primul rezultat nu este bran-castle.com, ci îți apare un sponsorizat cu draculas-castle.com, site înregistrat în Bahamas, operat de Tourist Operations Ltd., care zic că nu sunt afiliați cu Domeniul Castelului Bran, dar vând bilete (o fi legal?). Domeniul similar cu .ro în coadă este înregistrat în 19 martie 2026 de o persoană fizică, printr-o firmă australiană. Biletele, cu 50% mai scumpe, sunt cumpărate de la castel și nu oferă absolut nimic calitativ (ghid, reduceri de preț etc.). Dar avem link sponsorizat și indexare maximă în search versus site-ul oficial.

În cazul în care nu știți, județul Brașov este în top turism datorită Castelului Bran. Scoți acest obiectiv turistic din ecuație și s-a terminat cu turismul. Dar n-am văzut nicio reacție oficială de la instituțiile de profil apropo de vânzare.

Știrea pe profit.ro.

Vinerea e gratuit (că-i vinerea verde)

Din luna aprilie, vinerea circuli gratuit cu transportul public în Brașov, Poiana Brașov și zona metropolitană, adică acolo unde ajunge RAT Brașov. O inițiativă similară există în Cluj Napoca din 2021, find extinsă ulterior în cele 4 comune limitrofe. În Iași a funcționat doar jumătate din 2022, din motive bugetare.

Scopul declarat este mobilitatea sustenabilă, adică să te miști prin metropolă cu transportul public, lăsând mașina acasă, lucru care ar reduce poluarea și ar crește calitatea vieții locale, cele două grupuri țintă vizate fiind localnicii și turiștii.

Acum, nu știu cum să vă zic, dar prima impresie este că vinerea verde este mai degrabă o facilitate pentru turiști, decât pentru băștinași (și este un slogan politic, mai degrabă decât o inițiativă de politici locale). Dacă circulați cu autobuzul, probabil ați observat că jumătate sau mai mult din călători sunt persoane cu facilități, pensionari sau tineri/copii, ei știu deja care sunt avantajele transportului public și le folosesc. Pentru restul, vinerea în Brașov este zi lucrătoare, de 8 ore normale, așa că nu văd care este stimulentul care să te facă să-ți modifici traseul normal, doar ca să vezi dacă autobuzul vine la timp în stație (pe lângă faptul că toate fabricile din metropolă au transport inclus pentru angajați). În plus cei care ies la băute vineri seara prin oraș au deja facilități la transport, că-s elevi și studenți și adulții bănuiesc că au inclus în buget și un taxi, că toți știm că în weekend nu sunt locuri de parcare în centrul orașului, așa că mersul cu mașina este un calvar. Singurii avantajați ar fi turiștii – eventual ar fi un imbold de a sosi în Brașov vinerea în loc de sîmbătă, de a mări sejurul cu o noapte și de a plăti 2 nopți în loc de 1, pentru un weekend mai lung, dar nu știu dacă economia a 5-10 lei de autobuz merită cele câteva sute date pe cazare și mâncare, în condițiile în care piața de leisure și divertisment este destul de slăbuță.

Cât privește localnicii, în continuare compania de transport are aceleași probleme pe care nu vrea sub nicio formă să le rezolve, legate de trasee, încărcarea pe trasee, viteza cu care circulă prin oraș și riscul de accidente (frânele faimoase), diferența de nivel între prima scară și stradă/trotuar, modalitățile de plată etc. Ca să nu mai discutăm de benzile dedicate pentru autobuze, proiect care la prima vedere este un fiasco total…

Nu am testat vinerea verde la Cluj, dar am folosit autobuzele; lumea mi s-a părut mult mai pestriță, probabil și pentru că Clujul este mult mai mare, dar sunt curioasă cât la sută se datorează impactului programului, că uite sunt 5 ani de când există acolo.

În altă ordine de idei, clujenii dau 3,5 lei pe o călătorie versus 5 lei în Brașov, unde mergi 90 de minute, pe toate liniile – ceva similar la Cluj ar fi bilet de 60 minute cu 7 lei.

Ținând cont că Brașovul are și alte inițiative, ca de exemplu transportul școlar sau reducerile și gratuitățile pentru pensionari, mi-ar fi plăcut să găsesc date publice pe site, legate de indicatorii atinși. Adică ceva mai mult decât declarațiile primarului, că politicile publice sustenabile (reale) nu se fac doar cu lozinci, mai ales că toate aceste facilități constă bani din buzunarul nostru, al tuturor.

PS: E ok, că dacă ajunge motorina 15 lei (dacă va mai fi motorină), o să renunțăm majoritatea la mașini. Cu sau fără vinerea verde. LOL.

Cărți, scene și manele – ediția mai 2026

40 de ani de la Top Gun, originalul. Maverick încă se păstrează bine, Goose a murit, la pachet cu soft-powerul american, csf ncsf.

Seriale noi: Citadel, a fost sezonul 1 acum trei ani și l-am ratat, drept urmare o să-l vedem acum, la pachet cu sezonul 2. Dutton Ranch, tot din universul Yellowstone. Unconditional, dramă israeliană. Prisoner, dramă britanică. Ponies, dramă din războiul rece. Off Campus, dramă (nu e dramă?) în campus, cu accente romantice. Tot de-o dramă, în seriale și în realitate… apropo, am și eu subiecte din ultimele luni, de ar ieși de minim una autohtonă… You’re Killing Me, corect, crimă și mister, plus Brooke Shields.

The Devil Wears Prada 2, era cazul, cu atâtea continuări și spin-off-uri. Plus nici actorii ăștia nu trăiesc forever.

Tuner, băiatul care acorda piane și mai spărgea și câte un seif, două.

The Sheep Detective, oile detective.

Finding Emily, puțin romantism cu accent britanic.

Nu întrebați de cărți, că sunt toate începute și neterminate (dramele din lumea reală bat cărțile și filmele), dar poate ne revenim la normal la un moment dat.

Jack Savoretti are album nou, Jessie Ware, la fel. Celine Dion a scos o melodie intitulată Dansons – dacă nu vine și un album, sigur. Noi ascultăm Ein Lied, Mark Foster (ce frumos cântă el aici: Sind aus Wasser und Chemie, brauchen Luft und Fantasie).

Cărți, scene și manele – ediția aprilie 2026

Seriale noi: A Taste for Murder, Margo’s Got Money Troubles, The Testaments, A Woman of Substance; The Other Bennet Sister, ecranizare după o carte de Janice Hadlow, care construiește intrigi și situații în jurul unui personaj din Mândrie și Prejudecată, de Jane Austen; The House of Spirits, ecranizare nouă după cartea lui Allende (să vă uitați și la filmul din 1993).

Se reîntorc: Running Point, Hacks, Criminal Record.

Michael, filmul despre Michael Jackson. În rolul principal, nepotul lui.

You, Me & Tuscany, că altceva mai bun nu avem. Idem, Fantasy Life.

The Magic Faraway Tree, puțină aventură și fantasy. Plus GOAT, animație sportivă cu niște capre. Yup.

N-avem cărți. Dar îl avem pe Jack Savoretti și Mille cu I Hear You Calling.

Cărți, scene și manele – ediția martie 2026

I know what you want out of life.

What do I want?

You want every meal to be memorable.

You want every moment to be an experience.

You want every night to be a honemoon.

And I think it’s beautiful.

Landman

Seriale noi: Scarpetta, un serial polițist, cu Nicole Kidman și Jamie Lee Curtis în rolurile principale (da, știu, nu v-ați fi așteptat la o asemenea distribuție într-un serial); Y:Marshals și The Madison (cu Michelle Pfeiffer), din universul Yellowstone & Taylor Sheridan; Imperfect Women, alt thriller cu crime și Kerry Washington, Elisabet Moss și Kate Mara în rolurile principale; Rooster, de la creatorii lui Ted Lasso și Shrinking (ok, sună bine); Young Sherlock, că arată interesant trailerul; RJ Decker, detectivi și polițiști de prin Florida.

Se reîntoarce: The Virgin River, plus toate serialele de toamnă, care au fost în pauză prelungită de iarnă.

Betrayal este o miniserie cu spioni MI5, merge de o tură.

The following events are based on a pack of lies foarte bun, că tot se poartă fraudele de tot felul.

Una dintre cele mai bune scene văzute anul acesta într-un film/serial vine din Shrinking și este un dialog între două personaje jucate de Michael J. Fox și Harrison Ford. Ocazie cu care trebuie să punem pe listă toate cele 3 Back to the Future, că sunt deja clasice.

Nu avem melodii din topuri, că-s execrabile, dar o avem în schimb pe Donna Summer cu Mac Arthur Park Suite. Alysa Liu a câștigat pentru US medalia de aur la patinaj artistic și a patinat cu așa o plăcere, că aproape m-a făcut și pe mine să merg să-mi cumpăr o pereche de patine (sau, după cum spunea cineva pe net, așa arată nivelul de self-actualization/ autorealizare de la Maslow). Și da, contează enorm energia dată de o linie melodică potrivită și de niște versuri bune.

Așadar, “Spring was never waiting for us, dear/ It ran one step ahead/ As we followed in the dance”

Și că tot m-am uitat la patinaj, haios că jumătate din premii au plecat în Japonia, un sfert la alte nații cu nume rusesc (da, daaaa, sunt interziși din sport, sigur) și că singura româncă a fost o nemțoaică (nu săsoaică), care s-a antrenat parțial în Brașov, la Corona și care, după ce a realizat cel mai bun punctaj din istoria patinajului românesc a fost mușcată de posterior fix de ex-ministrul ungur al sportului, care a distrus MTS-ul. Yup. Sper ca oficialii de la Corona – care nu-s nici ăștia niște genii – să fie capabili să o folosească pe Julia măcar încă până la olimpiada următoare la activități locale pentru atras copii către patinaj. Ah, da, și dacă vă gândeați că performanțele ei i se datorează gheții impecabile din patinoarul din parcul Tractorul… wait, că Julia s-a antrenat parțial în Germania și în America. Și a fost nevoită să-și facă rost de sponsorizări pentru deplasări, că federația nu avea bani. De asta zic, e remarcabilă reușita ei la olimpiadă.

Și ultima pe luna asta, Hase & Volodin, medaliații cu bronz pe echipe, tot nemți (mai ales el).

Chestii care mă irită mai tare decât legarea medicilor de glie

În ordine aleatorie,

1, faptul că te duci la doctor și ăla e cu icoanele pe pereți și îți urează duios duamneajută la plecare, după ce a încasat banii, de la tine sau CASS și nu ți-a rezolvat problema, în loc să-ți prezinte ultimele tratamente și studii existente pe piață.

2, faptul că trebuie să marci banul nonstop, în ciuda faptului că plătești CASS de te îndoaie și că reușești să acoperi o parte din servicii “pe trimitere”, că ești băștinaș descurcăreț, doar că nu-i suficient. Dacă vrei să fii sănătos (în limite), trebuie să ai cardul plin. Nonstop.

3, faptul că în Brașov durează 2-3 luni pentru o programare, inclusiv pentru cele private, contra cost. De exemplu, la urolog suni primăvara și speri să prinzi loc toamna. La doctori din ăștia normali, nu super vedete.

4, faptul că trebuie să te rogi zilnic să nu pățești ceva, să ajungi în Urgență sau, Doamneapărășipăzește, prin Județean, că șansele să pleci cu picioarele înainte sunt maxime (Urgența e renovată, dar nu se vede mare îmbunătățire).

5, faptul că nema interpretare multidisciplinară, chiar dacă pacientul are comorbidități multiple; că prevenția este doar pe hârtie; și că dai peste minim un purtător de halat alb, care este ofuscat că-ți iei informațiile de pe internet (democratizarea informației este un concept care nu este agreat în Românica).

6, faptul că media de vârstă a doctorilor de familie este către vârsta de pensionare. Și nu se știe ce vine în urma loc. Chestie care mă îngrozește.

7, faptul că suntem țara lui ghinion. Nu merge tratamentul, ghinion. Ai efecte secundare, ghinion. Crăpi cu zile, ghinion.

Nu știu dacă un stagiu obligatoriu al absolvenților de medicină ar rezolva problemele de sistem, dar este clar că sunt multe subiecte de abordat, de la calitatea celor care intră în sistem, la dimensionare personal medical, planificare multianuală, bugete șamd. Dar sănătatea populației trebuie să fie baza societății actuale și este subiect de securitate națională.

Ce se vede cu ochiul liber, informal este că mărirea salariilor din sistemul public nu pare a fi avut foarte mare impact; pare a fi diminuat ușor emigrația, dar fără impact structural calitativ. Vedem scandaluri, din ce în ce mai bizare, dar nu vedem cazuri de licențe retrase – nu este transparent cum se evaluează și cuantifică actul medical, doctorii și instituțiile medicale din sistem; pare că toată lumea este forever, ies din sistem doar pensionați (în unele cazuri), cu dosare penale (după mega scandaluri) și morți.

Dacă continuăm să ne mințim singuri, situația în următorii ani va fi și mai tragică și spargerea monopolului CASS nu cred că va ajuta (că 1, nu suntem nordul continentului, cu etica lui și 2, avem deja exemple de privatizări în sistemul energiei, și uite ce bine ne merge, de mai avem puțin și falimentăm ca țară).

Din punctul meu de vedere, interesul primordial al statului trebuie să fie ca băștinașii săi să fie cât mai sănătoși și să trăiască cât mai mult timp, ceea ce înseamnă costuri mici și beneficii mari pentru țară (în prezent toți indicatorii de pe zona de sănătate arată fix invers).

Din punct de vedere personal, vreau ca asigurarea medicală să-mi acopere tot, investigații, tratamente, analize, vaccinuri, consultații de ultimă generație și nu vreau să mă plimb de nebun și nici la draq în praznic, vreau să-mi rezolv problemele rapid, cu celeritate. Și dacă statul mă motivează preventiv, de acord. Până la urmă și eu, și el, vrem să fiu sănătos, cât mai mult se poate.