Ploaie

Aicea plouă îndesat!
Nu plouă ca la voi în sat
Cu zece picături și-a stat.
Aici plouă din zori de zi,
Plouă la prânz, iar, de-o voi,
Mai plouă încă pe-nserat,
Ba chiar nici noaptea nu a stat.

Dar, când se luminează iar,
Să știi, nu plouă în zadar,
Căci râu-abia de s-a umflat
Colo, în margine de sat.
Încă n-a luat nici un coteț
Și nici un animal de preț,
Doar două lemne și-un salcâm
Ce sta în margine de drum.

Și ar mai fi de povestit,
Dar ploaia tot nu s-a oprit
Iar eu trebuie să ajung
Degrab’ în margine de crâng.

Deci vă urez ploaie ușoară,
Suavă ca o primăvară
De care să vă bucurați
Cu toți, părinți, bunici și frați!

De vară

Trei picuri de ploaie au curs din văzduh.
Trei tunete bubuie și-apoi se duc.
Arde pământul, și ceru-i de foc,
Nu e răcoare, nu plouă deloc.

Bietele plante se scurg, veștejite,
Și ele sunt de căldură lovite,
Crăpat, pământul visează un nor,
Din care ploaia să curgă ușor.

Este doar zarva furtunii ce-ar vrea
Să răscolească țărâna cea grea
Și însetată. Dar e doar un zvon
Ce trecu iute prin ramuri de pom.

E multă tristețe-n duminica asta

Mă bate un gând, să-ți scriu o scrisoare,
Dar nu am adresa, aleea cea mare,
În dosul capelei e locul de veci
În care, de-acuma mereu îți petreci.

Veni-voi alături cândva, nu târziu,
Și-atunci nu mai trebuie nici să îți scriu,
Voi bate-n perete, discret, ca să știi
Că-s și eu acolo, de braț să mă ții.

E multă tristețe-n duminica asta,
Sunt singur în casă, plecată-i nevasta,
În singurătate, eu, văduv pribeag,
Ce-abia de mai poate să șadă în prag.

E-n ceață privirea și lacrima curge,
E multă tristețe, în suflet ajunge,
Se stinge lumina în seara târzie,
Iar eu, tot mereu, o aștept să vie.

14 iunie 2026 Mugur

Am avut timp pentru un vis

Revin după 7 ani cu o replică dintr-un film.

“Alex a trăit 17 minute într-un incubator. A avut timp pentru un vis și a murit.”

Nu mai țineam minte bine replica, așa că am căutat în propria mea arhivă. Știam că “a avut timp pentru un vis”. 

De aici plec, pentru că eu, care nu prea visez, am avut o străfulgerare de vis, dimineață, într-o ațipire de 5 secunde, poate.

Străfulgerare, o imagine zburătoare, pe care nici nu ai timp să o vezi bine, să o reții. Ce am visat?

Nici măcar nu contează. Sunt perioade de trezie în care parcă ai avut un vis, o străfulgerare. Iar uneori parcă ore întregi dispar, ca o străfulgerare.

Trăim sau visăm?  

Acum 7 ani, pe 15 mai, aflam un adevăr teribil. Au trecut, mai apoi, patru ani și trei luni, perioadă teribilă, trăită cu încetinitorul, clipă de clipă, în tensiuni și false speranțe. Perioada aceasta o am în minte, parcă ceas cu ceas, ca mărgele înșirate pe ață, pe care le retrăiesc uneori, cu sau mai ales fără vrerea mea. Dar apoi… Apoi totul condensează. Și timpul curent, dar și amintirile, nu numai cei șapte ani, ci întreaga viață petrecută împreună. Un vis, o strâfulgerare, dar pe care o pot retrăi prin momente esențiale, cu sau, cel mai adesea, fără voia mea.

A avut timp de-un vis…

Viața noastră pare, uneori, doar un vis. Parcă nu am trăit adevărat toate momentele diin memoria noastră, parcă nu a trecut atâta timp cât credem noi. Oare chiar am trăit 70 de ani? Păi ieri eram prunc, visând la jucăriile dintr-o vitrină, visând la dulciurile apetisante pe care le vedeam prin geamurile cofetăriei. Și tot ieri pare că răscoleam grămezile de frunze adunate în parc.

Dar nu a fost ieri, a fost acum multă vreme, căci între acel “ieri” și azi sunt adunate noian de amintiri.

Cândva, într-un an nenumit, am primit de la nenea Mitică, unchiul tatei, 25 de lei. Era o sumă enormă pe vremea aceea când salariile numărau câteva sute, poate șase. Fericire pe mine? Cum să nu. Mi-am luat vecinul și prietenul meu, am mers la Alimentara și am cercetat “raionul” de bomboane. Ne-au tentat unele verzi care, după cum aveam să aflăm, aveau umplutură de lichior. Am luat un cornet mare de tot, poate chiar cel mai mare. Să fi fost jumătate de kilogram? Cine mai știe. Dar știu că am primit și foarte mulți bani rest la acea hârtie de 25. Eram cei mai grozavi, cu marele cornet în brațe, mâncând bomboane.

Dar mă strigă mama. În mintea mea de copil am realizat că am făcut o greșeală. Am lăsat la prietenul meu bomboanele și banii, ca și cum nu i-aș fi avut, crezând că scap. Normal, nu aveam cum. Mama văzuse că am primit bani și m-a întrebat de ei. Cred că niciodată nu am știut să mint, așa că… s-au recuperat banii și bomboanele.

Spre comparație, parcă era doi lei pâinea mare, neagră, cea de două kilograme (poate 4 lei?).

Am avut timp pentru un vis. Erau visele copilăriei, când o veche sticluță de parfum era cea mai grozavă jucărie. Sau o  coadă ruptă de polonic, transformată de mine în unealtă de scobit. A fost o vară în care auzisem că apa face lemnul să putrezească. Găsisem într-o grindă a casei vecine o mică gaură. În fiecare zi mergeam acolo, puneam apă și încercam să scobesc “putrezitura” cu acea coadă de polinic. Din nou normal, nu am reușit decât să desprind două așchii mai mici ca un băț de chibrit, dar era “serviciul meu zilnic”.

Am avut timp pentru un vis. Și cum este normal, visul copilăriei nu poate fi decât foarte frumos.

Dar în urmă rămâne doar o amintire, o umbră estompată de trecerea anilor.

De unde am început? De la cei 7 ani, cei 4 ani, de la viteza cu care au trecut zilele, clipele, de la visul fugar ce rămâne în urmă.

Alex a trăit doar 17 minute. A avut timp pentru un vis și a murit. Așa mor multe din visele noastre, pe care le credem veșnice, dar care, uneori, durează numai 17 minute, sau poate nici atât.

17 mai 2026

O zi ca o fată frumoasă


La tine totu-i pe măsură.
Mâncarea zice: ia-mă-n gură.
Iar apa zice: nu mă bei,
Sau poate un suc vrei să iei?

Iar când afară a-nserat,
Un gând te trimite în pat,
Dar tu ești încăpățânată
Și tot mai stai afar’, pe vatră.

Nu vă gândiți, nu e o fată,
E ziua cea îngândurată
Ce ca o fată dănțuiește,
Chiar dacă scade sau iar crește,

Chiar dacă-i puțin încruntată,
Cu cer senin sau înnorată,
Mereu ne-ndeamnă să zâmbim,
Să fredonăm, să dănțuim.

Salată glumeață

Bună ziua dimineții!
Făcut-ai programare pieții?
Cu trei ridichi și doi ardei
Făcuși salată, dacă vrei.
Adaugi două păpădii
Și untișor, de vrei să știi,
Ba chiar pui și o ștevie,
Să-i dea acreală repede.
Un bob de sare poți să pui,
Și niște zeamă de lămâi,
Ulei de care ai prin casă,
Măsline sau rapiță deasă.
Și ca decor, poți așeza
O floare de nu mă uita.

Timp

Opriți timpul, că vreau să cobor,
Să mai trăiesc o dată tinerețea-n zbor,
Să mai fiu, de se poate, copilul jucăuș
Ce-adună praf de stele în mâinile căuș.

Vreau iarăși primăvară să fie-n viața mea,
Să se deschidă muguri pe tânără smicea,
S-apară frunză verde, în verde crud vopsit
Prin codrul, peste iarnă, ce mi-a fost adormit.

Dar primăvară-n viață o dată ne e dat
Ca să trăim în zâmbet și vesel colindat,
Iar dacă iarna vieții pe cale ți-a sosit,
Să-ți iei “la revedere”, căci timpul s-a sfârșit.